Почела "тиха процедура": Предат нацрт за визну либерализацију "Косова", рок померен за месец дана

Званичници привремених приштинских институција месецима износе примедбе на тему визне либерализације

Чешко председништво ЕУ доставило је државама чланицама нови нацрт текста за либерализацију виза за тзв. Косово, с тим што је датум примене померен за месец дана, са новембра на децембар наредне године, преноси приштинска "Коха диторе".

"Изузеће од визног захтева примењиваће се тек од датума почетка рада Европског система путних информација и ауторизације (ЕТИАС) и у сваком случају најкасније до 1. децембра 2023. године", наводи се у најновијем нацрту.

Како наводи "Коха", тиме је отпочела тиха процедура, која подразумева поједностављену процедуру одобравања визне либерализације у којој се даје одређено временско ограничење за евентуалну реакцију држава чланица.

У овом случају, ако до среде, 16. новембра у 14 часова, ниједна држава чланица Европске уније не реагује, нити се успротиви, онда се сматра да је предметни текст одобрен и досије за визу иде на политички ниво.

Одлагање за месец дана из дипломатских извора објашњава се чињеницом да 1. новембар у агенди ЕУ и даље стоји као могући рок када би ЕТИАС требало да буде у потпуности функционалан и у овом случају визна либерализација ступа на снагу.

У случају поновљеног одлагања ЕТИАС, грађанима тзв. Косова ће бити дозвољено да се слободно крећу шенгенском зоном најкасније до 1. децембра, на начин да евентуални технички проблеми на европском нивоу не утичу на њихово слободно кретање.

Уколико текст буде одобрен 16. новембра, прво ће бити послат амбасадорима држава чланица, а затим почиње такозвани тријалог на којем ће све европске институције, Европска комисија, Европски парламент и Савет министара ЕУ бити укључени.

Европски парламент и министри поново морају да гласају за либерализацију. Европски парламент се годинама залаже за либерализацију, док се у Савету ЕУ гласа квалификованом већином, што значи да гласа 55 одсто држава, што чини 66 одсто опште популације Европе.

Чешко председништво је и даље оптимистично да би све законодавне процедуре могле да буду завршене до краја ове године.

Прошле недеље су се у медијима појавила информације да ће визна либерализација ступити на снагу до новембра идуће године. Радио слободна Европа пише да чешко председавање, има за циљ да визна либерализација буде једна од "светлих тачака" на самиту ЕУ-Западни Балкан који ће бити одржан у Тирани, 6. децембра.

Османи: Надамо да ће одлука бити донета најкасније до децембра

Званичници привремених приштинских институција месецима износе примедбе на ову тему, а међу њима је и председница тзв. Косова Вјоса Османи која је крајем октобра поручила да се "мора стати на крај неправедном искључењу грађана тзв. Косова из визне либерализације.

"Надамо да ће одлука бити донета најкасније до децембра, током чешког председавања, и да ће тада одлука о визној либерализацији ступити на снагу по досадашњој пракси, без дефинисања нових техничких критеријума, који би само одложили ту велику неправду према грађанима Косова", рекла је тада Османи.

Према њеним тврдњама, прошло је више од четири године од када је тзв. Косово испунило све критеријуме у процесу визне либерализације.

Османи је навела да ће либерализација виза бити први корак кроз који би ЕУ поново потврдила евроатлантску оријентацију тзв. Косова, што је, како је рекла, и геостратешки интерес Европске уније.

"(Тзв.) Косово ће поднети захтев за чланство у ЕУ, а ми смо свесни да је ово дуг процес, ово би био први корак где би ЕУ поново потврдила да наша евроатлантска оријентација није само у интересу наших грађана, него и геостратешком интересу ЕУ, јер је уједињена Европа у миру немогућа без укључивања Западног Балкана у њу", изјавила је том приликом Османи.

Шта је ЕТИАС и када би могао да ступи на снагу?

ЕТИАС је, иначе, систем за давање овлашћења за путовање у оне земље Европске уније које припадају шенгенском простору. Коначну одлуку о преласку спољне границе доноси држава чланица ЕУ прве дестинације.

ЕТИАС ће спровести такозвани скрининг пре путовања путника који уживају безвизни приступ Шенгенском простору, и на тај начин ће омогућити државама чланицама да ускрате дозволу путницима за које сматрају да представљају безбедносну претњу, ризик у смислу ирегуларне миграције или јавног здравља. Да би прешли спољну шенгенску границу, путници без визе ће морати да имају важећу путну исправу и ЕТИАС овлашћење.

ЕТИАС је одобрен 2018. године, али је стављање овог система у функцију у неколико наврата одложено. ЕУ рачуна да би могао постати операционалан до краја 2023. године.