Аутори емисије Тиосав Пурић и Марко Николић су са Борисом Трбићем разговарали о доминантном наративу који се сервира кроз медије у актуелном изралеско-палестинском сукобу, као и како је борба за једну односно другу страну приче текла кроз филм, уметност и културу у току 20. века.
"Кључно питање палестинског филма су Нагба и Накса - два трагична догађаја из прошлости, али мора се живети у садашњем времену. Трауму из прошлости потребно је ситуирати у садашњи моменат и пројектовати какву такву одрживу будућност јер је немогуће да се живи у прошлости", рекао је Трбић
Такође, гост је у емисији истакао значај заједничких продукцијских радова домаћих компанија са земљама Далеког истока, значају и величини филмске индустрије у Индији и Ирану, о разликама у финансирању, условима и начинима добијања средстава од Западних финансијера и оних из Кине и других земаља из Азије, као и о томе како направити пројекте који повезују српску историју и културу у иностранству кроз конкретне пројекте на којима ради у Аустралији.
Трбић је београдски ФДУ је уписао са шеснаест година као један од најмлађих студената у историји катедре за драматургију. Након награда за публицистику и радио драму и кратког периода у Позоришту на Теразијама, отишао је у Мелбурн где живи и ради готово три деценије. Магистрирао је документаристику (Deakin University) докторирао на тему палестинског филма (Monash University).
У првом делу емисије аутори су разговарали о темама које су обележиле претходну недељу - појасу хаоса са једне стране од Вашингтона до Ирана изазваном сукобом на Блиском истоку и, са друге стране, појасу хармонизације који се осликава кроз пројекат Појас и пут - од Пекинга до Црног мора, као и повратку отписаних - зашто се Мило Ђукановић противи попису у Црној Гори, како Милорад Додик истрајава у борби против суда у Сарајеву, као и надраженој опозицији у Србији која тражи од ЕУ санкције за председника своје државе.
Локомотива се емитује сваке суботе у 20 часова.