Живот поред каменолома: Срби и Албанци на заједничком протесту у Стражи

Локална самоуправа Ново Брдо не може да реши проблем житеља села Стража, јер су регионални пут и издавање дозвола у надлежности владе у Приштини

Педесетак Срба и Албанаца неколико дана протестују у селу Стража код Новог Брда, због неподношљивих услова живота изазваних радом оближњих девет каменолома, наводи РТС.

Локална самоуправа је прва адреса незадовољних житеља Страже, Станишора, Зебинца, Прековца и Коретишта. Она, међутим, не може да реши проблем, јер су регионални пут и издавање дозвола у надлежности владе у Приштини.

Влади у Приштини шаљу дописе једном месечно, а сада и сваки други дан, и траже поправку пута и контролу рада каменолома. 

"Мора да дође неко ко им даје дозволе и да регулише њихов рад. Ми у ствари немамо увид да ли добијају еколошку дозволу. Сигурно је да имају еколошке дозволе, не би радили ово", указује Саша Милошевић, председник општине Ново Брдо.

Проблем активних каменолома дотиче око 1.500 људи који живе на овом простору: прашина, песак, бука тешких камиона, оштећени путеви и напукле куће уз пут. У таквом амбијенту Срби и Албанци живе од 2006. године.

Део Косовског Поморавља, јужно од Новог Брда, познат по здравој животној средини, већ деценију и по видно је угрожен.

"То што ми радимо природи... да је туђе ово не би урадили. Унуци ће да нас псују, има да нас проклињу. Јер мора неко после нас да живи овде. Ово за 100 година неће да се врати на оно како је било", истиче Ешреф Јакупи.

Међу житељима Страже је Иван Цветковић, атлетичар и европски параоломпијски шампион, који са групом девојчица и дечака покушава да афирмише спорт и здрав живот.

"Имамо дванаесторо деце која су сваког дана на тренингу, међутим, када кренемо на тренинг, користимо пут према Зебинцу, што је јако тешко. И онда одустајемо и од тренинга, не можемо да га одржимо", жали се Цветковић.

Прашина са каменолома покрила је и оранице, пашњаке, а већина извора воде је или пресечена или замућена.

И са петог протеста упућен је захтев надлежној инспекцији у Приштини да изађе на терен, утврди чињенично стање и заштити грађане и животну средину. До њиховог појављивања, житељи Страже и суседних села најављују нова свакодневна окупљања, преноси РТС.