Дијабетес, тихи убица деце: РТ Балкан истражује зашто расте број оболелих

За време епидемије корона вируса откривено је да долази све већи број најмлађих пацијената у стању дијабетичке кетоацидозе, односно са компликацијама дијабетеса

Све је више деце и адолесцената у Србији оболелих од дијабетеса, међутим тачан број се не зна јер не постоји регистар нити званични подаци.

Александар Опачић, председник Дијабетолошког савеза Србије за РТ Балкан каже да то јесте проблематично, јер су деца најрањивија група и никако ни би требало да се лицитира са тако важним стварима.

Подсетио је и на изјаву дечјег ендокринолога, начелника Одељења ендокринологије на Институту за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић" др Татјане Миленковић која је за време короне открила да им долази све већи број малих пацијената у стању дијабетичке кетоацидозе, односно са компликацијама дијабетеса.

"У питању је стање потенцијално опасно по живот које се јавља када дође до накупљања киселине у крви, а дешава се када је шећер у крви предуго превисок. Јавља се јер родитељи не препознају прве сигнале болести", наводи Опачић.

Истиче да су у питању учестало мокрење, сува уста, константна жеђ (што подразумева да је особа попила две чаше воде, а потом ожеднела у року од пет до десет минута), губитак телесне тежине и знаци малаксалости, умора и поспаности.

"Чим дође до ових стања, савет је да се оде у најближу апотеку и провери шећер у крви. У случају да је повишена вредност, потребно је урадити комплетну крвну слику код изабраног лекара. Правовремена реакција је најбитнија", објашњава наш саговорник.

Тип 1 дијабетеса јавља се као последица генетске предиспозиције и чешћи је код деце.

"Црна статистика показује да се и тип 2 дијабетеса у повећаном броју јавља код најмлађих, што никако није био случај пре две деценије. То говори у прилог томе да су деца гојазна, да се лоше хране и мало се крећу јер играју игрицеи гледају ТВ", каже Опачић.

Наш саговорник упозорава да је велики проблем дискриминација оболеле деце у вртићима и школама, због чега је добро што је израђен Правилник о поступању у школама са ученицима који имају дијабетес.

"У том смислу бих поновио 'Ништа за нас без нас', што значи да би било лепо да нас држава контактира и укључи приликом израде сличних докумената, јер нико од нас не зна боље са чиме се суочавамо и шта нам је потребно", закључује Опачић.

Бојана Марковић из Удружења "Плави круг" за РТ Балкан каже да је у Србији између 3.000 и 5.000 деце са повећаним шећером у крви.

Она истиче да је иницијатива ова два удружења довела до повећања броја бесплатних тест тракица за мерење шећера особама са дијабетесом.

"Свим особама са дијабетесом који су на инсулинској терапији до четири дозе дневно повећан је укупан број тест тракица са 200 на 400 годишње, док је особама на интезивираној инсулинској терапији одобрено повећање са 1200 на 1800 тест тракица годишње", подсетила је наша саговорница и нагласила да је ово први пут да се и особама са дијабетесом тип 2 стављене на располагање тест тракице о трошку државе.

Марковићева апелује да би сензори за мерење нивоа шећера, који шаљу звучно обавештење о вредностима шећера требало да буду доступни свима.

"Ускоро би требало да буду доступни о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање за сву децу до 18 година оболелу од дијабетеса типа 1, која су на терапији инсулинском пумпом, и за сву децу са нестабилним дијабетесом" недавно је за РТС најавила директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић.

Дијабетес важи за "тихог убицу". Реч је о хроничном метаболичком обољењу повишене глукозе у крви, које се негативно одражава на све органе: очи, мозак, срце, крвне судове.

Представља једно од водећих узрока смрти у свету, од којег у Србији годишње умире 3.400 људи. Међутим, стручњаци упозоравају да је у питању скривена епидемија и да је стопа морталитета три пута већа.