Босна и Херцеговина поново је изгубила контролу над својим небом, а делегат у Дому народа и Џемал Смајић, истиче да је 2019. почела "реализација плана да се контрола препусти Београду и Загребу". Наиме, уколико БиХ нема услове да контролише своје небо, тај посао мораће да обављају Хрватска и Србија, које су иначе, контролу ваздушног простора изнад БиХ обављале од 1998. до 2019. године (и наплаћивале услугу).
"Сетите се чувене феште из децембра 2019. године на којој је потрошено 299.350 КМ плус ПДВ поводом тзв. преузимања контроле босанско-херцеговачког неба. У суштини то је била манипулација и од тада почиње реализација плана да се контрола неба препусти Београду и Загребу", рекао је Смајић на конференцији за штампу, посвећеној угрожавању суверенитета БиХ у ваздушном простору.
Према европском стандарду, за надзор ваздушног саобраћаја неопходно је обезбедити два секундарна и један примарни радар за контролу изнад 10.000 метара надморске висине. БиХ нема примарни радар, а секундарни се не одржавају адекватно.
А, како Смајић истиче - то значи да држава нема контролу над својим ваздушним простором.
"Завршни чин губљења контроле неба се десио када је, генерални директор Дирекције за цивилно ваздухопловство БиХ Чедомир Шушњар потписао решење о повлачењу примарног радара из употребе, а поступајући по захтеву Агенције за пружање услуга у ваздушном саобраћају БиХ коју заступа директор Даворин Приморац", рекао је Смајић, а пренео "Кликс".
Без примарног радара, додао је, цивилна заштита не може обавештавати цивиле да се склоне уколико дође до непријатељских активности из ваздуха. То, како истиче значи, да БиХ нема инструменте помоћу којих може да прати шта се дешава на њеном небу.
Због свега овога, како је и раније упозоравао Смајић, контрола лета на Међународном аеродрому Сарајево и у целој Босни и Херцеговини ће искључиво зависити од радара Републике Хрватске и Републике Србије (која има четири примарна радара), чиме ће у потпуности бити угрожен суверенитет Босне и Херцеговине у ваздушном простору.
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Јасмин Емрић, поменуо је и наводни случај лета хеликоптера Министарства унутрашњих послова Републике Србије који је 24. јула ове године, наводно, ушао у ваздушни простор БиХ, 25. јула, "извршио више летова у вахздушном простору БиХ и након тога се вратио у Србију".
Емрић каже није дошао до одговора да ли су на тај начин прекршене процедуре летења, и да ли је хеликоптер нарушио ваздушни простор БиХ.