Амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Боцан-Харченко издао је саопштење поводом данашње лажне објаве у листу "Данас" и поручио да овакви покушаји да се оправда нарушавање суверенитета Србије не само да су нелогични, већ и увредљиви.
"Упознали смо се са текстом 'Радија Слободна Европа' објављеним у листу 'Данас', чији је циљ тобожње раскринкавање деловања Руско-српског хуманитарног центра у Нишу (РСХЦ). Без икаквих доказа, аутори материјала покушавају да убеде читаоце: ова структура, наводно, није ништа друго него елемент 'симболичког присуства Русије на Балкану'", наводи амбасадор.
Он је приметио да је занимљиво да се ни новинари, као и интервјуисани аналитичар Вук Вуксановић, "нису ни потрудили да на одговарајући начин проуче тему од њиховог интереса".
"Прво, потписивање споразума о условима боравка, привилегијама и имунитетима РСХЦ није захтев Москве, већ обавеза предвиђена међувладиним споразумом о стварању Центра од 25. априла 2012. године. Друго, поента уопште није у давању 'дипломатског статуса' запосленима у РСХЦ-у: њихов правни статус углавном је већ утврђен у поменутом документу. Нови споразум би пре свега дозволио да се смање 'технички' трошкови Центра, укључујући, на пример, трошкове набавке специјалне опреме или одржавања просторија. На крају, то би повећало ефикасност рада РСХЦ-а у области хуманитарног реаговања", нагласио је амбасадор.
Он је додао да је спектар мандатних активности Центра, који из очигледних разлога не примећују дописници "РСЕ" и сличних пропагандних ресурса тзв. Колективног запада, веома широк.
То, како је објаснио, укључује мере за превенцију у случају елементарних непогода и техногених катастрофа, отклањање последица ванредних ситуација и хуманитарно деминирање.
Боцан-Харченко напоменуо је да се последњих година све већа пажња поклања обуци српских и страних ватрогасаца и спасилаца, укључујући и у сарадњи са Међународном организацијом за цивилну одбрану. Уз то се користе јединствени руски симулатори, који помажу стручњацима да стекну вештине неопходне за заштиту живота и здравља људи.
"Уместо закључка – још нешто. Коментар експерта Вука Вуксановића да је Србија окружена државама чланицама НАТО и ЕУ, па се стога сарадња Москве и Београда може развијати 'само у оној мери у којој Запад то дозвољава', изненађује. Када се поразмисли, овакви покушаји да се оправда нарушавање суверенитета Србије не само да су нелогични, већ и увредљиви у суштини. То се у Београду добро разуме. Сагласни смо са руководством Србије да само истински независан спољнополитички курс и изградња дијалога са иностраним партнерима на основу принципа равноправности и међусобног поштовања могу да обезбеде реализацију националних интереса и хармоничан развој државе и друштва", закључио је Боцан-Харченко.