Србија и Балкан

"Велт": Србија је чвориште "Балканске руте"

Већина путовања је екстремно добро организована, највероватније од стране трговаца белим робљем и кријумчара. На северу Србије етаблирале су се кријумчарске банде, о чему информације имају и немачке безбедносне службе
"Велт": Србија је чвориште "Балканске руте"© FOTO TANJUG/ OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE

Мигранти опет брже пролазе Балканском рутом, јер ствар контролишу добро организоване кријумчарске банде које доминирају севером Србије, пише немачки лист "Велт", а преноси "Дојче веле".

Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фезер, на позив мађарског колеге, данас обилази Реске, погранично место наспрам Хоргоша. Долазећи са "бруталне" Балканске руте, мигранти ту без проблема заобилазе мађарску жичану ограду.

"Пут кроз бившу Југославију је главна рута на путу ка ЕУ. Годинама тамо расте број нерегуларних прелазака границе. Већина миграната хоће у Немачку", наводи конзервативни лист.

У тексту се оцењује да је Србија "чвориште" и подсећа се да је Београд, после притиска Брисела, увео визе за Бурундим, Кубу, Тунис и Индију како грађани тих земаља не би више преко Србије илегално улазили у ЕУ.

Људи из Турске и даље могу да путују у Србију без виза. Турски грађани су у последње време највећа група тражилаца азила у Немачкој.

"Последњих година се највећа концентрација миграната бележи у Србији", каже Лаура Лунгароти, координаторка за Западни Балкан из Међународне организације за миграције УН.

Према њеним речима, раније су мигранти у просеку остајали заглављени на Западном Балкану по три месеца, данас се тамо задржавају у просеку само седам дана.

"То показује да је већина путовања екстремно добро организована, највероватније од стране трговаца белим робљем и кријумчара", тврди Лунгароти.

Лист наводи да су се на северу Србије етаблирале кријумчарске банде, о чему информације имају и немачке безбедносне службе.

"У овој области кампују хиљаде миграната у нади да ће прећи границу ка Мађарској. Неки иду заобилазницом преко Румуније", истиче се у тексту. 

У Мађарској се практично никоме не дозвољава да поднесе захтев за азил, због чега је Брисел покренуо поступак против Будимпеште.

"Премијер Орбан пропагира причу да ЕУ својом млаком политиком призива миграције, а да се само он стара за ред у Европи. Са друге стране, ове године је 1.468 кријумчара људи пуштено из мађарских притвора, наводно због претрпаних затвора. Уз само један услов, да починиоци у року од 72 сата напусте земљу", бележи "Велт".

Мигранти много ризикују на Балканској рути, малолетници говоре о лошем третману од стране полиције, електро-шоковима, ударцима, као и сексуалном злостављању од стране кријумчара.

"Многи људи се окрећу кријумчарима јер нажалост нема довољно легалних путева да се стигне до Европе", каже Лунгароти. Додаје да граничне ограде не решавају проблем, већ људе дају у руке кријумчарима.

image