Потврђено: ЕУ цензурише садржај РТ Балкaн у Србији

Из Министарства информисања и телекомуникација ни десет дана након постављених питања РТ Балкан нису стигли одговори о цензури која је извршена над нашим медијским садржајем

У земљи у којој је уставом загарантована слобода медија, Европска унија преко Европске академске мреже (ГЕАНТ) цензурише интернет садржај на универзитетима, научним институтима, школама и другим научноистраживачким организацијама у Србији, иако она и није чланица ЕУ. 

Како би таквој опасној пракси стао на пут, редакцији РТ Балкан - чији домен је забрањен за око милион корисника на рачунарима у поседу државних институција из области образовања, науке и културе, јавио се адвокат Момир Радић. 

"Сазнао сам да су блокирани сајтови РТ Балкан и Спутњика на српској академској мрежи (АМРЕС). С обзиром на то да се, између осталих ради и о универзитету, институцији са аутономијом која се не бави политиком, започео сам проверу", објашњава адвокат за наш портал.

Са захтевом да на основу Закона о слободном приступу информацијама хитно добије неопходне одговоре, писао је Правном факултету, Универзитету у Београду, Министарству информисања и телекомуникација, инспекцији ресорног министарства, АМРЕС-у и ГЕАНТУ (провајдеру преко ког Академска мрежа Србије обезбеђује приступ и коришћење интернета).

Објашњава да га нико, осим АМРЕС-а, није удостојио одговора на питања зашто су сајтови блокирани и како могу да се одблокирају. Све до данас.

Наиме, из ГЕАНТ-а су на његове позиве седишту организације у Кембриџу у Великој Британији и Холандији, одговорили мејлом: "ГЕАНТ не филтрира интернет саобраћај на мрежи било ком клијенту осим оног саобраћаја који је под санкцијама ЕУ".

"Свако филтрирање, односно надзор или цензуру сматрам страном и неоснованом, с обзиром на слободу штампе, слободу говора, слободу научног истраживања. Реч је о основним вредностима и начелима западне демократије, универзалним и општеприхваћеним људским правима. Извештавање поменутих медија сматрам драгоценим упоредним извором, поготово када се ради о темама које западни мејнстрим медији желе да заташкају, прећуте или спинују, као и да и на Западу постоји криза поверења њихових гледалаца у западне мејнстрим медије", наводи адвокат и подвлачи да се зато треба борити за медијски плурализам, односно против ускраћивања приступа свим медијима у земљи јер се тако оштећују генерације студената, професора и истраживача (тако да најчешће тога нису ни свесни).

Такође, како каже, забрињава то што имамо блокаду руских медија (РТ Балкан, Спутњик) који долазе из земље која поштује територијални интегритет Републике Србије, док паралелно Србија и није чланица ЕУ, а она јој цензурише медије.

"Да постоји било какав разлог за блокаду приступа вашим страницама, требало би да га утврде обавештајне службе, судови или тужилаштва, што на вашем примеру није случај", подсећа Радић, адвокат који се у више наврата у јавности залагао за решење правних питања - око Закона о слободи вероисповести у Црној Гори, затим закона о родној равноправности и о забрани дискриминације итд.

Иначе, из Министарства информисања и телекомуникација нису се удостојили да одговоре на питања РТ Балкан ни десет дана од када смо им послали.