Италијански званичник: Србија мора да буде део ЕУ, Западни Балкан припада Европи

Катанео је оценио да је присуство Италије у Србији има велико значење, и политичко и економско

Србија мора да буде део Европске уније, то је важно и за ЕУ и грешка је што се процес приступања продужава, изјавио је данас на "Иновационом форуму Србија Италија" подсекретар за међународну сарадњу и сарадњу са ЕУ италијанског региона Ломбардија Рафаеле Катанео, који је оценио да управо зато присуство Италије у Србији има велико значење, и политичко и економско.

Катанео је нагласио да Западни Балкан припада Европи и да ЕУ мора да призна чињеницу да су земље Западног Балкана њен део по свим историјским чињеницама.

Италија жели да са Србијом ојача сарадњу са технолошког, иновационог и потличког гледишта, рекао је Катанео на панелу "Србија Италија - Уцртавање новог пута у технолошким иновацијама", на којем су говорили и министри Јелена Беговић и Михаило Јовановић, као и директор Агенције за промоцију трговине Италије Антонио Вентреска.

"Морамо да видимо одакле и како пролази роба, одакле долази знање, а не само одакле и како пролази војска. Тамо где пролази војска нема размене знања, нема протока роба који морају да да теку и ми то зовемо европским интеграцијама", рекао је Катанео.

Према његовим речима, на том путу већ каснимо.

"Верујемо да ће процес поново добити на снази, да ће већ следећег јуна извештај значити много за процес евроинтеграција", рекао је Катанео на форуму о будућности односа двеју земаља, који су отворили италијански амбасадор Лука Гори и председник Владе региона Ломбардија Атилио Фонтана.

Директор италијанске Агенције промоцију трговине Антонио Вентреска је нагласио да је важно добро проучити ''привредно ткиво Србије, јер је Србија по том питању веома раслојена, и није лака за разумевање''.

Треба суштински и трајно бити присутан овде у Србији, рекао је Вентреска.

Србија, како је наведено има пет сектора на које би се Италија фокусирала: Са Београдом би они сарађивали у области информационо-комуникационих технологија, у области деловања малих пољопривредних произвођача, аутомобилском сектору,  у области обновљивих извора енергије и циркуларне економије, као и у биотехнологији, односно, у области здравства и фармације.