Србија и Балкан

Харченко одговорио Хилу: Америчка бахатост фрапира, циљ им је слом Русије и дезинтеграција Србије

Амерички амбасадор у Србији недавно је изнео низ оптужби на рачун Русије, а није сакрио ни намере Америке по питању Косова и Метохије
Харченко одговорио Хилу: Америчка бахатост фрапира, циљ им је слом Русије и дезинтеграција Србије© A.K./ATAImages

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко реаговао је на изјаву америчког амбасадора Кристофера Хила о Заједници српских општина наводећи да је очигледан отворено непријатељски став Вашингтона према сувереној Србији.

Харченко каже да главна порука Американца фрапира бахатошћу – требало би да Срби направе "неколико уступака" Приштини у замену за стварање Заједнице српских општина на Косову (ЗСО).

"Ради се о 'ситницама': дозволити косовским Албанцима да буду 'међународно препознати' (треба читати: помирити се са 'независношћу' Приштине) и нормализују 'ситуацију на граници' (другим речима, да препусте покрајинске Србе судбини)", каже Харченко.

Додаје да је у питању настојање да се обесмисли не само Резолуција 1244 СБ УН која је темељ за решавање косовског питања, већ и Бриселски споразуми из 2013. и 2015. о формирању ЗСО.

"Много тога разоткрива и 'наредба' Београду да преиспита добре односе са Москвом. Разлог је, наводи амерички амбасадор, што Русија 'не зна шта жели у Украјини'. Да подсетимо: задатке демилитаризације и денацификације Украјине дефинисао је председник Руске Федерације у фебруару 2022. године. Ови задаци биће остварени у интересу заштите цивилног становништва Донбаса и изградње система једнаке и недељиве безбедности у Европи и Евроатлантском региону", напомиње руски амбасадор.

Са друге стране, пита Харченко, који су циљеви варварских злочина које свакодневно чине милитанти оружаних снага Украјине над цивилним становништвом Донбаса?

"Који су циљеви доследног пустошења Украјине од стране западњака финансираног новцем америчких и европских пореских обвезника – упркос чињеници да је предност нацистичког режима у Кијеву 'на бојном пољу' објективно недостижна? Вашингтону и његовим сателитима очигледно је све теже да одговоре на ова питања – није изненађујуће што њихови представници кукавички беже од мултилатералних састанака, укључујући и недавни састанак Министарског савета ОЕБС-а у Скопљу", указује руски амбасадор.

Слична питања изазивају и напори САД и НАТО да се наоружавају и обучавају тзв. Косовске безбедносне снаге. У ствари, напомиње Харченко, илегална квази-војска се саставља од оних који не крију свој континуитет са терористичком Ослободилачком војском Косова и гаје великоалбанске идеје – што је потврђено током недавних догађаја КБС-а у Приштини.

"Генерално, ма како се господин Хил и његови другови убеђивали у супротно, све је очигледнија бесперспективност политике Запада усмерене ка слому Русије и дезинтеграцији Србије. Залог тога је постојаност и доследност Москве и Београда у промовисању националних интереса, као и проширење обострано корисне сарадње између наших држава и других земаља светске већине", закључује Харченко.

image