Србија и Балкан

Уставни суд тзв. Косова потврдио казну од 12 година затвора Зорану Ђокићу за наводне ратне злочине

После првостепене пресуде, Ђокићев адвокат Љубомир Пантовић рекао је да се ради "о дубоко погрешној, неправичној пресуди, која је у сукобу са изведеним доказима у овом предмету"
Уставни суд тзв. Косова потврдио казну од 12 година затвора Зорану Ђокићу за наводне ратне злочине© Tanjug/AP Photo/Visar Kryeziu

Уставни суд тзв. Косова потврдио је казну од 12 година затвора која је раније, у трећем степену изречена Србину Зорану Ђокићу из Пећи, оптуженом за наводни ратни злочин у пећком насељу Кристал током сукоба на Косову и Метохији. 

Ђокић је ухапшен фебруара 2019. године на Јарињу и од тада је у затвору у Подујеву.

На суђењу у Приштини Ђокић је фебурара 2021. године проглашен кривим зато што је наводно "у марту 1999. као припадник српских војних и полицијских паравојних снага у униформи учествовао у протеривању Албанаца у Пећи" и првостепено осуђен на 12 година затвора.

Уставни суд је у решењу које су пренели приштински медији оценио да пресуде врховног, апелационог и основног суда у кривичном предмету против Ђокића "нису у супротности са Уставом, нити са правом према Европској конвенцији о људским правима".

Овај суд је закључио да тврдње подносиоца жалбе због повреде поступка јер тужилаштво и редовни судови нису дали могућност његовом браниоцу да сведочи о измењеној и проширеној оптужници против њега "не откривају повреду Устава".

Ђокић је у фебруару 2021. године у Приштини првостепено осуђен на 12 година затвора због, како је наведено, ратног злочина и кршења обичаја рата.

После првостепене пресуде, Ђокићев адвокат Љубомир Пантовић рекао је да се ради "о дубоко погрешној, неправичној пресуди, која је у сукобу са изведеним доказима у овом предмету и пре свега у сукобу са правом оптуженог да има правично суђење".

"Главни сведок тужилаштва и једини очевидац ратног злочина за који је Ђоковић осуђен идентификовао је другу особу да је извршила овај злочин, а не Зорана Ђокића", рекао је бранилац Пантовић.

Према речима Пантовића, од 17 саслушаних сведока, суд је изабрао осморо чије су изјаве одговарале тужилаштву а "противно закону није дозволио да се девет сведока чије су изјаве биле неутралне или у корист Ђокића саслушају на главном претресу".

Пантовић је током суђења више пута поновио да "ни једно суђење за ратни злочин на Косову није правично од када су судије Унмика и Еулекса напустиле Косово, а правосуђе преузеле локалне судије и тужиоци".

"Kључни сведок тужилаштва је рекао да Зоран Ђокић није учесник злочина за који је осуђен. Међутим, када су тужилац и адвокати оштећених видели да је оптужница против Ђокића неоснована, накнадно су, мимо рокова, за време главног претреса, ангажовали нове сведоке, што је било противзаконито", рекао је Пантовић образлажући зашто је пресуда Ђокићу неправична.

Пантовић је додао да је Ђокић осуђен на основу лажних изјава два нова сведока.

"Ти сведоци никада за ове 22 године никоме нису пријавили да су жртве ратних злочина, што је апсурдно. Они су на суду отворено лагали против Зорана Ђокића, тврдећи да су жртве злочина који је наводно починио мој клијент. Нико од сведока тужилаштва, Ђокића није видео у униформи или с оружјем", рекао је Пантовић.

Приликом хапшења на Јарињу фебруара 2019. године, Ђокић је најпре два сата задржан на прелазу а онда под оружаном пратњом косовске полиције спроведен у Пећ. Сведок малтретирања било је његово дванаестогодишње дете која је после хапшења оца само морало да настави пут ка Северној Митровици.  

Током првог саслушања у полицији, а и касније, Ђокић је детаљно одбио све наводе оптужнице.

image