Српски логораши из "Силоса" припремају тужбу против БиХ: Тешко је описати муке кроз које смо прошли
Удружење "Српске жртве босанског грађанског рата" са седиштем у Аустралији поднеће тужбу против Босне и Херцеговине у име Срба који су у током рата одвођени у концентрациони логор "Силос" у Тарчину код Сарајева и тамо били заточени дуже од хиљаду дана.
Логор "Силос", којим је управљала тзв. Армија РБиХ, отворен је 11. маја 1992. а затворен 27. јануара 1996, два месеца након потписивања Дејтонског мировног споразума. Упамћен је као један од најзлогласнијих међу 126 логора на подручју Сарајева у којима су затварани и мучени Срби – њих 636 – махом цивили с подручја Сарајевско-романијске регије.
Најмлађи логораш био је 14-годишњи Лео Капетановић а најстарији 85-годишњи Васо Шаренац, који је, као још 23 заробљеника, умро од последица страшне тортуре и глади.
Мотивисани пресудом седморици Бошњака, осуђених за свирепо мучење и убиства Срба у три логора, укључујући "Силос", на 42 године затвора, поменуто удружење окупља тим адвоката који ће их заступати.
Секретар Удружења Ђорђо Шувајло провео је 1.335 дана у "Силосу", где му је "сваки дан био као последњи у животу", а након затварања логора, као и многи затвореници, настанио се преко океана, у Аустралији, односно САД, захваљујући плаћеним визама које је финансирао арапски свет.
"Муке кроз које смо прошли тешко је описати. И зато ћемо ићи до краја, није нам до пара, али јесте до истине, коју на бошњачкој страни упорно негирају, а која је непобитна када је реч о нехуманом и нељудском понашању према српским логорашима, у 'Силосу' поготово", рекао је Слободан Мркајић, председник Удружења логораша Сарајевско-романијске регије, које подржава иницијативу својих сабораца из Аустралије.
Према његовим речима, логораше су млатили, мучили глађу, водили да копају тунеле ка српским положајима, а над њима су се посебно иживљавали припадници бошњачке јединице "Зулфикар", међу којима је била и Нада Радован Томанић, која је недавно ухапшена у САД.