Шмитов ултиматум властима у БиХ: Усвојите измене Изборног закона или ћу их наметнути

Имам поштовање према парламенту, али ово је мој последњи позив парламентарној структури да донесе одлуку сама, поручио је Шмит

Кристијан Шмит, кога Република Српска не признаје за високог представника у БиХ јер његово именовање није потврдио Савет безбедности УН, али ни све потписнице Дејтонског мировног споразума, позвао је представнике власти да се у наредних неколико дана договоре око техничких измена Изборног закона БиХ које се односе на већу транспарентност приликом гласања, односно увођење нових електронских технологија.

Он је на конференцији за новинаре, која је била отворена само за сниматеље и фоторепортере, рекао да ће у супротном он наметнути те измене, преносе "Независне".

"То мора да се деси сада, не у наредном месецу, години. Не, ове недеље се то мора урадити, сви знају да има једна особа у граду која има надлежност и овлашћење да односе ту одлуку", рекао је Шмит и додао да поштује суверенитет БиХ, али да морају да се донесу реформе да се омогући да изборни закон буде фер и транспарентан.

"Имам поштовање према парламенту, али ово је мој последњи позив парламентарној структури да донесе одлуку сама. Уколико не, ја ћу доћи до временских рокова, сматраћу да је то непоштовање бирача. Апелујем на све и политичке странке да се учврсти интегритет изборног процеса и волео бих да домаћи органи нађу решење", казао је Шмит.

Како је рекао прво би требало да се направи правна основа за нове технологије, да се уведе електронско пребројавање гласова, евиденција бирача попут скенирања отиска прста.

"Друга ствар коју морамо да реструктуирамо јесте ланац надзора над процесом гласања, што подразумева да бирачки одбори буду професионализовани, односно да председавајући бирачких одбора и његов заменик буду неутрални, и то значи да их више неће бирати политчке странке", рекао је Шмит.

Истакао је да мора и да се размотри могућност увођења видео-надзора на гласачким местима и додао да је забрињавајућа чињеница да БиХ, према подацима, има више бирача него становника.

"Заштита тајности гласа, заштита исправног третмана бирачког материјала и да се побринемо да никакве преваре не буду могуће", нагласио је Шмит.