МУП расписао конкурс за пријем више од 1.000 полицајаца: Ово су услови за упис

У радни однос биће примљено 550 полицајца, 300 полазника за саобраћајног полицајца и 250 граничних полицајца

Mинистарство унутрашњих послова расписало је конкурс за упис 1.100 будућих полицајаца који траје до 29. децембра.

Полазници ће похађати Центар за основну полицијску обуку, а у радни однос биће примљено 550 полицајца, 300 полазника за саобраћајног полицајца и 250 граничних полицајца. Они ће радити у Београду, као и у још 26 полицијских управа широм Србије.

Помоћник начелника Центра за основну полицијску обуку, Немања Радовић, рекао је за РТС-а да право учешћа на конкурсу за упис у Центар за основну полицијску обуку имају особе која су држављани Републике Србије.

Потребно је да има пријављено пребивалиште у Републици Србији непрекидно у трајању од најмање годину дана до тренутка предаје пријаве.

Такође, потребно је да има пријављено пребивалиште на подручју организационе јединице за коју конкурише, што је обично једна од 27 полицијских управа.

"Да има завршено средње образовање у четворогодишњем трајању или да има завршене основне или струковне студије Криминалистичко-полицијског универзитета уколико су у питању свршени студенти Криминалистичко-полицијског универзитета. Да немају мање од 18 и не више од 24 године старости, односно да немају више од 27 година уколико су у питању свршени студенти Криминалистичко-полицијског универзитета", напомиње Радовић.

Затим да не постоје безбедносне сметње у складу са законом о полицији за те кандидате. Да поседују важећу националну возачку дозволу за управљање моторним возилом Б категорије.

"И наравно, један од најбитнијих услова за заснивање радног односа у МУП на радно место овлашћених службених лица је да испуњавају и критеријуме здравствене, психолошке и физичке способности", истакао је Радовић.

Избор кандидата и квалификациони испит

Поступак избора кандидата подразумева општи лекарски преглед, квалификациони испит и специјалистички лекарски преглед.

"Општим и специјалистичким лекарским прегледом се утврђује здравствено стање кандидата. И он се спроводи у Заводу за здравствену заштиту радника Министарства унутрашњих послова, као надлежној референтној установи за утврђивање здравственог стања", каже Радовић.

Према његовим речима, квалификациони испит се састоји из четири дела.

"Први део је провера језичке културе и правописа српског језика. Други део је провера психолошког статуса кандидата. Трећи део је провера базично-моторичких способности, односно физичких способности. И последњи у низу сегмената квалификационе испита јесте интервју пред трочланом комисијом", објаснио је Радовић.

Како каже, то је веома комплексан и сложен квалификациони испит и зато се бирају најбољи кандидати.

План и програм школовања који траје 22, 26 и 29 недеља

Златко Беленцан, помоћник начелника Управе саобраћајне полиције каже да за полицајца опште надлежности обука траје нешто краће.

"За полицијског службеника, рецимо, саобраћајне полиције она је најдужа зато што се управо профилисало да је потреба да се приме одмах кандидати који ће радити увиђаје саобраћајних незгода", каже Беленцан.

Када говоримо о увиђају саобраћајних незгода, треба рећи да се он спроводи према закону о кривичном поступку. То значи да ће кандидати током тог специјалистичког дела, када заврше основни део, ући у једну специфичну обуку у којој ће се бавити пре свега увиђајем саобраћајних незгода, навео је Беленцан.

Говорећи о граничној полицији, каже да "граница поступа по директивама директно из Европске уније, које морају да се испоштују, тако да ће они током специјалистичког дела обуке имати посебне обуке, поступање са мигрантским групама, поступање са најрањивијим категоријама.