Бивши амерички амбасадор: Западу стало до поштених избора, охрабрујемо протесте
Грађани који су протестовали у недељу у Београду деловали су као незадовољна маса – али не и као снага спремна да сруши било коју власт, изјавио је за "Глас Америке" Мајкл Кирби, бивши амерички амбасадор у Србији који у овом интервјуу надугачко и нашироко говори о "малигном руском утицају" и пријатељском Западу.
Не зна да ли је насиље било "фабриковано", али, делује му, каже, да је "међу демонстрантима било оних који су желели да извуку нешто више од тога". Ипак, каже, његова земља охрабрује протесте.
Кирби, који је на позицији амбасадора у Београду био од 2012. до 2016. властима Србије замерио је да "као непобитну истину узимају информације које добијају од Русије". И, очекивано, инсинуирао да су и у овој као и у свим западним причама – криви Руси.
"Свестан сам да су руски амбасадор и председник Вучић разговарали. Руси су специјалисти за пласирање дезинформација и лажних садржаја. Изгредници током протеста могли су бити противници изборних нерегуларности које су се догодиле, али није искључено и да је реч о агитаторима које је убацила Српска напредна странка или пак Руси", рекао је пензионисани амерички дипломата.
Кирби као да је заједно са својим наследником Хилом био посматрач ових избора па тако тврди да је "познато да је било много аутобуса из Босне и личних карата издатих људима који би требало да живе у Београду – што међутим није случај"
"Атмосфера у којој су одржани избори, као и медији у Србији, под контролом су председника Србије и Српске напредне странке (СНС). Мало је независних медија, тако да је за људе који нису симпатизери СНС-а тешко да дођу до валидних информација. Мноштво је било проблема током изборног дана – људи су хватани док су у гласачке кутије убацивали лажне листиће. Дакле, све то измиче из норми демократског процеса", указује Кирби који, међутим не наводи доказе за своје тврдње.
Упитан како гледа на тврдње Александра Вучића "да се једна држава, коју није именовао, мешала у изборе", али и то што се председник Србије се јутро после нереда састао са руским амбасадором у Београду, Кирби опет износи своје теорије.
"Видео сам и коментаре вршиоца дужности премијера да је добила информације руске стране, тако да Вучић није морао да их именује, када је она то већ учинила. Ако је било мешања у изборе – за то је одговорна Српска напредна странка и оно што је учинила медијима. Угушила је независне гласове. То је спречило да опозиција, путем телевизије, допре до грађана. И ту је срж проблема", истиче он.
Новинара "Гласа Америке" занимало је шта мисли о томе што су руски амбасадор као и неколико српских званичника претходних дана истицали да су протести подстакнути са Запада и да имају сличност са украјинским Мајданом, а Кирби је закључио да је "врло логично да се после сусрета са Русима помиње Мајдан".
"Руси се плаше воље народа. Сведоци смо бројних револуција – Мајдан у Украјини, сличне ствари су се дешавале у Грузији и Киргистану. Руси се плаше воље народа у слободном процесу. Без утицаја на медије и слободним протоком информација до бирача. Хајде да то погледамо са стране логике: ако сагледате ставове Сједињених Држава и других држава – нелогично је да су се мешали у ове изборе. Наравно да помажу гласове демократије. Подржавамо све који сматрају да Србија треба да иде ка Европској унији", истакао је Кирби, заборављајући да је много доказа да су све ове обојене револуције о којима говори режиране на Западу.
Кирби се осврнуо и на тврдње Стејт департмента да је било доста проблема на изборима и на њихов позив Влади Србије да их реши.
"Нисам видео да је тим поводом било шта предузето. Тачније, Влада није показала разумевање за људе који су указивали на неправилности – критикујући их због тога. Наравно, да су за њих избори протекли прелепо и сјајно – зато што су победили. Да ли су Сједињене Државе могле бити оштрије? Неки кажу да јесу", истиче дипломата.
Влада Србије се, према његовим речима налази пред кључним тестом.
"Мислим да у Србији нема веће масе спремне да свргне Вучића. Из различитих разлога странка коју је предводио је најпопуларнија. Међутим, начин на који су добијени избори иритира бројне грађане Србије. Мислим да је западним партнерима доста тврдњи Србије да подржава Запад, док се на унутрашњем плану спроводи антидемократско деловање – оличено у лошем изборном процесу", истакао је Кирби још једном између редова подвлачећи да његова држава од Србије очекује да се држи искључиво западног пута.
У појединим тренуцима, тврди новинар "Гласа Америке", делује да Сједињене Државе имају преблаг став. Да ли би Америка или амбасадор Кристофер Хил могли реаговати оштрије или учинити нешто другачије, пита се саговорник Мајкла Кирбија.
"Нећу критиковати амбасадора Хила – дугогодишњег дипломату коме је ово трећи мандат у Србији. Дипломате користе говор који приличи њиховој функцији, који је блажи, и потребно га је читати између редова. Док сам читао између редова онога што је рекао дипломатским говором, најмање једном, прилично отворено је указао да изборни процес није био исправан", тврди Кирби, додајући да су заправо избори "били ужасни", али да то "дипломате не говоре".
За разлику од "лоших момака", какви су, видимо то, за Кирбија Руси, Запад је према Србији, уверава нас, искључиво добронамеран.
"Људи којима је стало до слободних и поштених избора, а то је Запад – не Русија, немају намеру да врше инвазију. Не допада нам се насиље на улицама, али охрабрујемо мирне протесте. Ако нечим нисте задовољни, важно је да то кажете. Тако да сам сигуран да ће представници бројних амбасада разговарати са људима из опозиције. Такође, очекујем да ће, не само Руси, разговарати са Вучићем. Мислим да ће у неком тренутку Српска напредна странка и господин Вучић морати да одлуче желе ли да имају затворено друштво и забране, пак или желе отвореније друштво у коме се слободно може изразити мишљење и пребројати глас", закључује Кирби.