Амбасадор Терзић за РТ: Није обојена револуција, ово је борба Запада за утицај у Србији

Српски историчар је коментарисао протесте у Београду и њихову везу са кијевским Мајданом, шта би се десило када би прозападна опозиција дошла на власт и како би се решило питање "Косова"

Актуелни протести у Београду још нису обојена револуција у правом смислу. Води се борба за утицај, у игри је независност тзв. Косова и увођење санкција Русији, наводи бивши амбасадор Србије у Москви, историчар Славенко Терзић у интервјуу за руску редакцију РТ.

Србија је већ преживела један Мајдан – 5. октобра 2000. године се десило велики државни преврат, председник Слободан Милошевић је смењен с власти, горела је зграда скупштине, подсећа он.

Ти догађаји су, како оцењује, нашироко отворили врата западном утицају у Србији тог периода.

"Сада је, чини ми се, још рано да се каже да је ово Мајдан. Можда се нешто припрема, али не могу да кажем да је Мајдан и почетак обојене револуције", навео је Терзић.

Политика се у свету, а нарочито на Балкану, своди на бизнис, трговину и манипулацију, истиче он и додаје да не зна да ли игде у свету има поштених избора.

Српска опозиција је на улицама, тврди да су избори били нерегуларни, јер је очекивала другачије резултате, веровала је да ће у Београду доћи на власт, навео је Терзић.

Две грешке опозиције

Прозападна опозиција је направила две грешке због којих није добила довољно гласова на изборима, рекао је он.

"Прва је јер су много гласно рекли да ће увести санкције Русији. Срби то не подржавају", истиче и позива се на резултате истраживања које је показало да чак 80 посто становника Србије не подржава увођење санкција Москви. 

Друга грешка им је, како је оценио, што су подржали одлуку међународног суда у Хагу да се у Сребреници догодио геноцид.

Према његовим речима, Србија је тренутно демократско друштво у коме се води борба за утицај.

"Цео Балкан је под великим утицајем Запада и НАТО-а. Све државе које окружују Србију су чланице Алијансе. Србија је у војном смислу још неутрална држава. А НАТО жели да има утицај у самој Србији", рекао је Терзић.

Кристофер Хил шокирао српску опозицију

На питање руске редакције РТ-а, како тумачити изјаву америчког амбасадора у Србији Кристофера Хила да је време да се послуша воља народа и уваже резултати избора и да ли САД на тај начин одлажу конфликт или дижу руке, Терзић каже да све личи на трговину и да је његова изјава шокирала прозападну опозицију која протествује.

"Не знам тачно шта значе његове тврдње. Можда подршка владајућој партији и председнику Александру Вучићу, а можда је по среди нека врста трговине. Као подржава Вучића, али очекује од њега компромис у питању Косова и Метохије", рекао је историчар.

"Кристофер Хил је веома искусан дипломата, мастер дипломатије. Довели су га из пензије. Mного je година провео на Бaлкану. Након НАТО агресије је био на Косову и Метохији и на Балкану и добро познаје наше територије", рекао је он.

Нема компромиса у питању Косова и Метохије

Ниједан српски државник не би могао да стави свој потпис на признање независности тзв. Косова, премда делује као да је прозападна опозиција спремна да прихвати насилну сецесију јужне српске покрајине, истиче Терзић, одговарајући на питање шта ће се десити са "Косовом" ако би прозападна опозиција дошла на власт.

"Западној политици смета српски народ који у огромном проценту не подржава никакво оцепљење КиМ од Србије. А Срби сматрају да је јужна покрајина неодвојиви део републике Србије, како то признаје и Русија. Косово и Метохија је колевка српске културе, цивилизације и основа њене државности", оценио је Терзић.

Актуелне српске власти наводе да никада неће признати независност тзв. Косова, али и то може да буде веома "лукаво и опасно", додао је.

"Може да се деси да званично не признамо, али да ипак полако, неким договорима и компромисима суштински признајемо постојање те псеудо-државе", упозорио је он, истичући да не сме да дође до компромиса.

Албанци имају своју државу, тј. Албанију, а албанска мањина у Србији треба да има висок ниво аутономије и то не подразумева оцепљење КиМ од Србије, навео је он.

Знамо ми те посматраче врло добро

Србија има велико искуство са међународним посматрачима на изборима, рекао је Терзић подсећајући да је 1998. и почетком 1999. године тадашњи председник Слободан Милошевић дозволио да дође посматрачка мисија на челу са генералом Вилијамом Вокером.

Испоставило се да суштински циљ мисије био да припреми терен за НАТО агресију на Југославију.

"Не могу да кажем да су и ови посматрачи радили с тим циљем, али постоји одређена тенденција да се Србија окриви и примора на санкције против Русије", рекао је он, оцењујући да је питање Косова сложено:

"Тзв. Косово је резултат НАТО агресије на Југославију и опасан преседан у међународним односима. Запад није спреман да прихвати своју грешку. Сецесија 'Косова' је јужну српску покрајину претворила у црну рупу трговине дрогом и других криминалних активности".

Србија никада неће признати 'Косово', а долазе младе генерације које су спремне да јужну покрајину врате Србији, закључио је Терзић.