Заменик председавајућег Савета министара Сташа Кошарац изјавио је да Кристијан Шмит својим изјавама о 9. јануару - Дану Републике Српске даје допринос политикама усмереним против Српске и производи озбиљну кризу у БиХ.
"Он покушава да на сваки могући начин провоцира легитимно изабрано политичко руководство Републике Српске, а све с циљем притиска на Републику Српску", рекао је Кошарац и истакао да Шмит то ради у партнерству са амбасадором САД у БиХ Мајклом Марфијем, шефом Делегације ЕУ Јоханом Сатлером и делом бошњачке политичке јавности.
Кошарац је нагласио да је 9. јануар значајан датум за Републику Српску која је настала у миру као одговор на тадашње структуре које су заговарале рат у БиХ и са амбицијом да очува слободу и животе српског народа, не умањујући своју ширину да буде држава која омогућава сва права и Бошњацима и Хрватима.
"Дан Републике Српске је обавеза свих нас из Српске да будемо окупљени око тог значајног датума. Нема ни тог Марфија ни Шмита нити било ког недобронамерног Бошњака који нас може спречити у намери да на адекватан, цивилизован, културан начин обележавамо нешто што је за нас важно. Тај дан је рођендан Републике Српске, а рођендан се не може мењати и не може се карактерисати ни на какав други начин него као важан национални дан Српске", рекао је Кошарац, који је и министар спољне трговине и економских односа у Савету министара.
Он је подсетио да су Српска и њене институције већ годинама доказале да Дан Републике обележавају достојанствено и цивилизовано, не вређајући и не провоцирајући било кога.
Шмитове најаве да ће наметнути измене Изборног закона у случају да их Парламентарна скупштина БиХ не усвоји, Кошарац је окарактерисао као још један његов покушај да се покаже као релевантан фактор у БиХ.
Констатујући да је Изборни закон важан акт, он је подсетио да на нивоу БиХ постоји радна група која ради на законодавству о изборном процесу.
"Његово било какво мешање у изборно законодавство говори да смо далеко од европских стандарда и ЕУ", истакао је Кошарац.
Он је указао на нелогичност да постоји структура која земљи која има кандидатски статус и чека датум за отварање преговора за чланство у ЕУ афирмише наметање неких решења.
"О чему ми причамо, како је могуће да један Сатлер ћути на такве најаве Шмита, јесу ли то европски стандарди да неки странац који нема легитимитет може доћи у неку земљу и наметати решења? Да ли је европски стандард да каже 'ако нећете да слушате шта кажем, наметнућу закон који ће вас одвести у затвор на пет година'? Јел то европски стандард, будућност, демократија, владавина права", упитао је Кошарац.
Говорећи о процесу који се у Суду БиХ води против председника Републике Српске, а који је у директној вези са Шмитовим наметнутим одлукама, Кошарац је констатовао да у БиХ никада није престала пракса одређене бошњачке структуре да у партнерству са странцима производи решења која се намећу Србима, а понекад и Хрватима.
"И дан-данас постоји врста врло активне улоге неких амбасада у БиХ које моделирају одређене партнере из Федерације БиХ и управљају њима. Малигни је утицај амбасадора Марфија на политичке процесе у БиХ, колико пута то треба да кажемо. Ми из Републике Српске отворено кажемо да је Марфијево понашање контрапродуктивно, штетно по интересе БиХ, посебно по Републику Српску. Он врши политичке притиске, то није његов мандат", рекао је Кошарац.
Према његовим речима, јасно је да је процес против председника Српске монтирани политички процес који је заговаран "у кухињи" Марфија и неких других амбасадора и да је усмерен на покушај да се Додик склони са политичке сцене, али и на покушај да се направи матрица да ће свако ко не буде радио како они траже проћи на исти начин.
"Они су у заблуди да се суди Републици Српској. Овде се суди БиХ јер је Милорада Додика легитимно изабрао српски народ у Српској и све активности је проводио у складу са Уставом и законима. И онда му се суди што је радио у складу са Уставом и уставном обавезом", рекао је Кошарац.
Одговор на све ово, навео је он, јесте уставно и у складу са законима понашање председника Републике Српске и свих осталих њених представника у власти.
"Вероватно у фиокама америчког амбасадора постоји написана пресуда, али ми смо спремни да снагом аргумената штитимо председника и институције Српске", рекао је Кошарац за Срну.
Истичући да Република Српска води политику мира и стабилности засновану на слову Дејтонског мировног споразума и Устава БиХ, Кошарац је поручио да ће Српска имати спреман одговор ако неко дирне у њену имовину или покуша да јој узме рођендан и име.