Упркос отежаним животним околностима и крхкој безбедносној ситуацији на Космету, у Северној Митровици у 2023. години рођено је више од 500 беба, што представља позитиван тренд повећања наталитета, каже за "Косово онлајн" гинеколог Зоран Јакшић у КБЦ Косовска Митровица.
"Са задовољством могу да истакнем чињеницу да је ове године било око 500 порођаја, што је, с обзиром на 2022. годину када је било 430 порођаја, ипак један знатно већи број него у претходној години", рекао је Јакшић.
Овако добри подаци уливају оптимизам по питању опстанка српског народа на Косову и Метохији, сматра овај доктор.
"Околности су, сви знамо какве, јако тешке и безбедносна ситуација. Имали смо проблема са снабдевањем. Дуго није било лекова и санитетског материјала, па смо их онда добили. Тако да смо лакше радили и свакодневне послове које морамо да обављамо. Лакше је било и за нас и за пацијенте, да не морају да трче и да купују лекове и материјал. Како ће то даље бити, то нико не зна. Надамо се да нећемо имати проблема са набавком", поручио је он.
Неке пацијенткиње су, међутим, морале због превремено рођених беба да се породе у Централној Србији.
"Ми нисмо референтна установа за збрињавање таквих пацијената. Увек има један број жена које се порађају и у Крагујевцу и у терцијалним установама у Београду, такође када су у питању превремено рођене бебе. Наравно да нам улива сигурност када имамо материјала и лекова јер лакше радимо и не морамо да размишљамо о томе", истиче Јакшић.
О очекивањима за наредну годину каже да се нада редовном снабдевању болничким потрепштинама, али и наставку овог позитивног тренда.
"Са кадровима не оскудевамо, имамо доста лекара. Надамо се да ће снабдевење бити континуирано. Што се тиче безбедоносне ситуације, ми на то не можемо да утичемо. Овај број порођаја нам улива наду, да ће и наредне године да се настави тај тренд повећања броја порођаја, што и нама чини задовољство да радимо", поручио је Јакшић.
И Гинеколошко-акушерска клиника у Грачаници ове године имала је више посла него претходне године, каже професор доктор Ненад Шуловић, и наводи да је у 2023. години било више од 300 порођаја, од а неке трудноће биле су и близаначке.
"Могу да се похвалим да смо ове године имали до 30 одсто више посла него што је то било 2022. године, што нама не представља потешкоћу, унапред се радујемо послу, без тога ова средина не би могла да опстане. У овој години смо имали 15 одсто више операција, исто толико више прегледа, могу да се похвалим да смо смањили проценат царских резова, што је одлична ставка. Што се опреме тиче, у овој години смо успели да обновимо опрему у неким деловима нашег система, пре свега у породилишту, што је јако битно, јер ту пружмо и највећи број услуга. Добили смо нови вакуум екстратор, а у дечијем боксу обезбедили смо транспортор инкубатор, што је велики помак за нашу неонатолошку службу", поручио је Шуловић.
Гинеколошко-акушерска клиника у Грачаници, како он каже, има све неопходне услове за обављање већих интервенција. Недостаје опрема са обављање лапороскопских интервенција, али, према његовим речима, и то ће бити набављено током следеће године.
"Уколико је неопходно, имамо услова за обављање великих акушерских и гинеколошких интервенција, с тим што за сада још увек нисмо у могућности да радимо лапороскопске интервенције, али смо захваљујући Министарству Републике Србије и Канцеларији за Косово и Метохију, крајем ове године ступили у реализацији пројекта набавке оперативног лапороскопа и оперативног хистероскопа", додао је Шуловић.
Као и све здравствене институције на Космету током ове године је и породилиште у Грачаници имало проблема са несташицом лекова.
"Суочавамо се са повременим недостатком лекова, знате да је то био случај ове године, не само у КБЦ Приштина-Грачаница, већ се то дешава и у Пасјану, и у Митровици, али захваљујући залагању министарства и директора тих установа, тај проблем је решен, и сада имамо потрошног материјала и лекова", нагласио је он.