Србија и Балкан

Србија од сутра председава организацијом ЦЕФТА

Реч је о економској организацији за слободну трговину чије су чланице земље нашег региона које још нису постале део Европске уније, и чине је Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Северна Македонија, Молдавија и УНМИК у име тзв. Косова.
Србија од сутра председава организацијом ЦЕФТАwww.globallookpress.com © J.W.Alker/imageBROKER.com

Србија од сутра преузима једногодишње председавање Централноевропским споразумом о слободној трговини ЦЕФТА.  

Реч је о економској организацији за слободну трговину чије су чланице земље нашег региона које још нису постале део Европске уније, и чине је Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Северна Македонија, Молдавија и УНМИК у име тзв. Косова.

Саветник председника Привредне коморе Србије Ненад Ђурђевић каже за РТС да је ЦЕФТА наше највише извозно тржиште и да је до новембра месеца ове године укупан промет  био 5,4 милијарде евра, -од тога је 3, 9 милијарди извоз, а 1,4 милијарде увоз.

"Значи две и нешто милијарде је суфицит. Тако да су то значајна средства за наше компаније где ми заиста остварујемо врло добре резултате, јер смо препознати као квалитетни, имамо добру и врло конкуретну робу, тако да је то тржиште значајно. Када бисмо успели још да отклонимо неке политичке несугласице или неразумевања, да их назовем најблаже, то тржиште би било много значајније, јер тренутно има пуно баријера", објаснио је он.

Коментаришући понашење Приштине и забрану улаза готово свих производа из централне Србије у јужну покрајину, он је истакао да је до сада директан губитак негде  око 120-130 милиона евра, ако се пореди промет из прошле године и промет ове године, односно неостварени промет ове године.

"Имате такође ту и неостварене пласмане, имате трошак због проналажења нових партнера, извоза у треће земље и оно што је такође занимљив податак јесте да сада од тих 37 процената готових производа које пласирамо на Косово 40 посто чине међународне мултинационалне компаније. Тако да је у ствари интересантно да те компаније које раде код нас, стварају додату вредност овде и постоји велики притисак и тих међународних компанија и тих држава, одакле оне долазе да се ове мере укину", нагласио је он.

Ђурђевић рекао до то само говори колико је велика међузависност привреда свих земаља чланица и додао да је ЦЕФТА споразум, у тренутку када је донет 2006-2007. године, био један велики искорак, али да се после петнаестак година показало да има много проблема који га оптерећују.             

 "Мислим да је потребно неко време да би се нашао неки нови искорак, нови оквир, реформа, реорганизација, како год хоћете да зовете, да би потенцијали регионалне сарадње били на најбољи могући начин препознати", додао је он.

image