Породице су темељ друштва и његов извор вредности, обликују будућност света, па чак и смањују претње од климатских промена, пише у новогодишњој декларацији за одбрану породичних вредности коју су потписали председници Србије, Мађарске и Бугарске, а која је нарочито засметала редакцији америчког Радија Слободна Европа.
Шта би могло да се крије иза овог документа, питају се новинари ове редакције, анализирајући да ли је то "знак зближавања са европским конзервативцима", "посрнуће према Русији", или само случајност у политици? Нарочито им боде очи и то што је бугарски председник Румен Радев један од потписника декларације и члан "Мреже председника, пријатеља породице", и то уз српског лидера Александра Вучића и мађарску председницу Каталин Новак.
Лидери три државе себе називају "наша породица" и њихова декларација је посвећена "политици заштите породица" – што је према оцени РСЕ, "тема која је омиљена код многих светских конзервативних политичара".
Најспорније им је изгледа то што је у новембру 2023, руски председник Владимир Путин донео декрет сличне конотације којим је 2024. проглашена "годином породице" у Русији.
"У Мађарској и Србији није новост да њихови председници стоје иза такве декларације. Новакова, која је ауторка иницијативе, блиска је мађарском премијеру Виктору Орбану, познатом по својим конзервативним и ксенофобичним ставовима. Мађарска је такође показала проруски став – противила се појединим санкцијама Русији откако је почела њена инвазија на Украјину 2022. године, а недавно је ставила и вето на помоћ Европске уније Кијеву у рату. У Србији је Александар Вучић пример популистичког политичара. Односи Београда са Москвом су традиционално блиски, иако је Вучић у последњих годину дана иступио са неким ставовима супротним интересима Русије", набраја РСЕ све "мане" декларације коју су потписали лидери ове две државе.
Изненађење им је, кажу трећи председник који је потписао докуменент. Јесте Радев, наводе, познат по својим проруским изјавама и није му ово први пут да говори о, за РСЕ изгледа спорној улози "традиционалних породичних вредности" у друштву. Вест у овом случају за њих је то што се Радев појавио на истој листи са политичарима "овог профила", односно са колегама из Мађарске и Србије.
Шта ли би га могло на то натерати, питају се новинари америчке медијске куће: Да ли је то конзервативна порука Радева који покушава да се супротстави владајућој већини у Бугарској, или (не дај Боже), геополитички сигнал блискости Русији? Остављају РСЕ и трећу могућност, али као најмање вероватну – да је декларација једноставно израз истих идеја које три председника имају о породичној политици у својим државама.
Делимично се очекивала подршка Радева таквој декларацији, након што је у септембру 2023. посетио "Форум за заштиту породице у Будимпешти", који је такође покренула Новакова.
На том скупу су, додаје РСЕ, учествовали проруски политичари, хришћански фундаменталисти и представници екстремно конзервативних група који инсистирају на забрани абортуса и контрацепције како би се "очувала породица".
"Декларација је наставак и својеврсни резиме разговора који су вођени током форума и посвећена је превазилажењу негативних демографских трендова у Европи", саопштио је прес центар Председништва Бугарске у одговору на упит бугарског сервиса Радија Слободна Европа.
Енигму у којој се америчка редакција нашла због чињенице да би три земље подржале нешто тако наизглед "страшно", као што су породичне вредности, покушали су да разреше и аналичари које је РСЕ позвао за коментар.
Одахнули су када им је политиколог Слави Василев рекао да ту нема никакве геополитичке везе, већ да се ту ради о усклађивању политике коју "три председника деле у смислу традиционалних породичних вредности."
Али, политиколог Данијел Смилов дао је РСЕ нови разлог за секирацију.
То, како он сматра, јесте конзервативни и геополитички сигнал који бугарског председника приближава европским конзервативцима и популистима.
Радев, Вучић и Новакова су у својој декларацији рекли да снажно подржавају политике које "јачају породичну кохезију", подстичу формирање породице и омогућавају женама "да се труде и као мајке и као професионалци".
"Како су смели", као да закукавају између редова аутори текста Радија Слободна Европа док своје читаоце информишу да су такве речи "популарне у Европи као контрастав либералним покретима који се боре за права жена, ЛГБТ особа и других".
"Бити присталица традиционалних породичних вредности доживљава се као став против права људи који не желе или не могу да имају такву традиционалну породицу - мужа, жену и децу", објашњава нам РСЕ зашто је тако демоде, односно готово неприхватљиво залагати се за породицу.
"Слоган 'породичне вредности' је слоган конзервативизма, који је карактеристичан за европски национал-популизам. У том смислу, бугарски председник се позиционира уз бок лидерима попут Орбана у Мађарској, Ђорђе Мелони у Италији, Марин Ле Пен у Француској", коментарише Смилов за РСЕ.
Василев је, међутим, другачијег мишљења. Према његовим речима, свакодневна политика скреће пажњу на озбиљан демографски проблем који има Бугарска. Председник Радев, како каже политиколог, то примећује јер сматра да су "традиционалне породичне вредности основа одрживе и уравнотежене демографске политике, која је Бугарској изузетно неопходна".
Да ли је то умирило новинаре РСЕ? Не!
"Зашто баш са Мађарском и Србијом", готово у болном грчу питају се аутори текста.
Према речима Смилова, избор држава у које се Бугарска сврстава овом декларацијом није случајан, будући да су садашње администрације Мађарске и Србије познате по својим конзервативним ставовима о породици.
"С друге стране, близина Мађарске и Србије је показатељ да председник тражи нијансиранију геополитичку позицију Бугарске – посебно у односу на Русију. Како због сличне политике Русије према традиционалној породици, тако и због односа Радевљевих колега са Москвом, додаје он", каже Смилов.
Владајућа већина ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС има другачије ставове од Радева, наравно Радију Слободна Европа далеко прихватљивији, јер те партије су прошле године одобриле неколико измена у законодавству које се односе на права жена и ЛГБТ популације. Осим тога, предузели су "мере за удаљавање Софије од Москве" – слањем војне помоћи Украјини, брзом забраном увоза руске нафте.
Обојица аналитичара нерадо предвиђају докле ће Радев наставити да сарађује са председницима Мађарске и Србије у оквиру "Мреже председника, пријатеља породице".
Према речима Василева, могуће је да ће се председник Радев убудуће дружити са њима.
"Нисам мислио да ће се тај однос тако јасно институционализовати и са интересовањем ћу пратити како ће се развијати", каже Данијел Смилов.
Радио Слободна Европа, међутим, није питао демографе колико би стварање овакве мреже могло да допринесе дизању наталитета у ове три земље, а такође је прескочио да се распита какве би конкретне последице декларација могла да има. Има ли после овог споразума шансе да се оствари њихов страх – да, са свих страна урушавана, традиционална породица – ипак опстане?