Традиционално, као и годинама уназад, Срби на Косову и Метохији раном зором по Бадње дрво долазе у шумарке у близини својих домова.
Са српском тробојком, музиком, понеком петардом и вином, уз добро расположење мештани Грачанице и околних села дођу по бадњак, који затим домаћини односу својим кућама.
Обичај је, да се дрво прелије вином, домаћин окрене на исток, прекрсти се и уз молитву пресече бадњак из три пута, уз поруке мира, љубави и слоге.
Милан Рашић из Лепине је са пријатељима дошао по бадњак пре зоре.
"Дошли смо да обележимо Бадње јутро, да посечемо бадњак и однесемо нашим домовима, да дочекамо Бадњи дан и вече и прославимо Божић са најмилијима на најбољи могући начин. Ја сам од свог оца научио да се бадњак сече са првим изласком сунца, прекрстимо се, окренемо се ка сунцу, залијемо бадњак вином и потрудимо се да то буде из три пута", рекао је Рашић.
Немања Арсић из Радева први пут је дошао по бадњак са сином.
"Како налажу стари обичаји, да се бадњак пресече из три пута и прво оно парче које испадне доноси се у дом и оставља за срећу, јер је срећа свима нама потребна. Здравља, среће и пуно љубави", рекао је Арсић.
Љубомир Максимовић из Грачанице истиче да се за бадњак бира церово дрво које је, како каже, јединствено.
"Бадњак се сече тренутка када бадњичари пођу у шуму. Бадњичар се окрене према истоку, прекрсти се и каже 'срећно бадње јутро', попије чашу вина и помене своју славу. Бадњак се сече ка истоку, страни на којој излази сунце, прекрсти се и мора из тру пута да се пресече", рекао је Максимовић.
Богић Ђуровић пожелео је свима здравље и мир.
"Последњих 12-13 година сваког јутра крећемо око 7 сати ујутру у сечу бадњака, ево кренуле су и млађе генерације са нама и пуно нам је срце. Идемо у шуму са сином, сечемо бадњак, завршимо те старе обичаје, након тога идемо кући где нас супруга дочелује, а након тога у манастир на причест", рекао је Ђуровић.
За оне који су из неког разлога били спречени да сами оду по бадње дрво улични продавци су се потрудили да бадњак купе по приступачним ценама.
"Сада смо почели, добро је, није лоше. Бадњак кошта 200 динара, два евра, евро, како које дрво. Купују грађани, ја сам задовољан. Јутрос смо секли бадњаке", рекао је Аки Фрамић.
На улицама Грачанице и по локалним путевима појачано је присуство тзв. косовске полиције,.
У порти манастира Грачаница ће се у 17 часова обавити освећење и ложење бадњака.