Шеф одбора за европску политику посланичке групе Алтернативе за Немачку (АфД) Харалд Вајел истакао је да се, с обзиром на "демократско" управљање у САД и ЕУ, многе критике на рачун Србије због протеклих избора, испостављају "фанатичним и контрадикторним".
Вајел и његов колега Малте Кауфман као посланици Бундестага из редова АфД посматрали су изборе у Србији 17. децембра.
У саопштењу, АфД наводи да су председник Србије Александар Вучић и његова листа победили на изборима, и да је шеф српске државе 21. децембра указао на "мешање једне важне земље у изборни процес на најбруталнији начин".
Немачка странка подсећа да су домаћи и страни медији и невладине организације унапред критиковали "експлоатацију постојећих ресурса и структура од стране владајућих странака", укључујући наводе о недопустивој помоћи медијској кампањи, наводну куповини гласова, превожење бирача аутобусима, као и циљаном застрашивању.
Демонстрације у стилу "озлоглашене обојене револуције", с друге стране, можда су биле више на дневном реду опозиције и могле су генерално довести у питање демократски процес, наводе у Афд-у и подсећају да су слични протести 2019. године добили подршку западних медија.
Вајел сматра да је "тинк-тенк" организација Центар за савремену политику, близак ЕУ, пре избора "пропагандно припремио демонстрације".
Цитира речи председника Србије да се "стране силе мешају у демократске процесе у Србији и могле би да покрену 'обојену револуцију' јер им се не свиђа резултат", али додаје и да је "добрих" 360 међународних посматрача изјавило да су " бирачи имали политичке алтернативе, али…"
"Пример овог мешања је и 'тинк-тенк' Центар за савремену политику близак ЕУ, који жели да Србију уведе у Унију по сваку цену и који је пре избора пропагандно припремио демонстрације", навео је Вајел.
Ипак, додаје да се, с обзиром на "демократско" управљање у САД и ЕУ, многе критике испостављају прилично фанатичним и контрадикторним.
"Многе ствари за које оптужују неке друге људе и државе одавно су враћене у 'политичку кутију алата' западних 'узорних земаља', где власти, државне компаније и медији обезбеђују да ниједна опозиција не ’порасте у небо’", додао је Вајел.