Свечаним дефилеом у центру Бањалуке и за крај вечери светлосним спектаклом на небу изнад града, изведеним помоћу ватромета и дронова, Република Српска прославила је свој дан, 9. јануар и 32. годишњицу постојања.
Запад је ове године одлучио да не остане само на речима, попут саопштења америчке амбасаде у Сарајеву која тражи истрагу законитости прославе дана РС, већ и да делима покаже своје неслагање са празником у Српској. Амерички ловци Ф-16 надлетали су Бањалуку "у знак подршке интегритету БиХ", како су то пренеле западне новинске агенције.
Упркос томе што је једна западна сила демонстрирала да је спремна да подигне борбене авионе да подржи интегритет БиХ и чињеници да и Срби у Српској, као и они у Србији, добро знају шта значи када амерички авиони подржавају "демократске тековине", прослава у Бањалуци је одржана по плану а њен мото је био: "Симбол слободе".
Срби су хтели да покажу да је парола која је дата за овогодишње обележавање Дана РС, порука и другом ентитету да ми не желимо никакво насиље, Срби не желе зло другим народима у БиХ, желе само да буду своји на своме и да свако слави свој рођендан, дан кад се заиста и родио, каже за РТ Балкан политички аналитичар из Бањалуке Анђелко Козомара.
"Прослава је била спектакуларна. Вероватно баш због тих великих притисака, претњи, захтева да се то не обележава. Преко 10.000 Бањалучана било је по веома хладном времену на паради, а полиција је саопштила да није било ниједног ни најмањег инцидента", наглашава Козомара.
Он подсећа да је Српска старија од БиХ, јер потоња није постојала као самостална држава док није потписан Дејтонски споразум 1995, а РС је основана 9. јануара 1992.
"Није РС никакав реметилачки фактор, она је једна заиста слободна територија на коју може да дође ко хоће, никада овде нико није попреко погледан. То што смета Сарајеву је управо то што је РС бољи део БиХ, што је у сваком погледу демократскија, отворенија", каже Козомара.
Обележавање Дана Републике Српске трајало је три дана и завршено је у Брчком, а и ове године пратили су га притисци из Сарајева, али и са Запада праћени повицима да се ради о неуставном празнику, да је то некаква прослава која нарушава хармонију БиХ и коју предводи "сецесионистички лидер босанских Срба" Милорад Додик.
Козомара каже да је Уставни суд БиХ два пута проглашавао Дан РС неуставним, али поставља и питање: који Уставни суд било где у свету се бави проглашавањем уставности или неуставности одређених аката државе, а камоли оценом уставности прослављања одређеног дана.
"Али ситуација у БиХ је таква да имамо тројицу страних судија у Уставном суду и по два од сваког народа. До сада су 99 одсто одлука донели са 5:4 резултатом, увек су три странца и два Бошњака гласала за оно што одговара Бошњацима, а Хрвати и Срби били на другој страни", истиче наш саговорник.
Он додаје да Додик јесте више пута говорио да ће се Република Српска отцепити, али увек наглашава, а то западни медији упорно прећуткују, ако се БиХ не врати у оквире Дејтонског мировног споразума. Једном речју: да јесу за мир и суживот, али да неће трпети да се Српској отимају све надлежности.
Претње и повике са Запада, судећи по говору који је на паради у Бањалуци одржао председник РС, нису уродиле плодом: он је поновио да Срби имају право да обележавају Дан РС, али и да је Српска загледана у Србију у Русију.
"То што је и на паради 9. јануара Додик поновио да је РС загледана у Русију, сигурно је нови повод за нападе и притиске на њега. Он не крије да воли Русију и да воли Путина и то стално потенцира, али то расположење дели најмање 90 одсто Срба у БиХ. Додик то потенцира да би се неко сетио да седне са Србима и равноправно разговара, да их уважава као равноправног партнера у разговорима о будућности БиХ", наглашава Козомара.