Американци, који су као главни и пројектанти и неимари учествовали у зидању лажне државе, одавно су се устоличили и као главни савезници Приштине и на војном плану.
Најновија помоћ и потврда да не одустају од наоружавања "војске Косова", која ни по једном међународном слову не би смела да постоји, долази у виду противтенковских ракета "џавелин", које Сједињене Америчке Државе планирају да испоруче режиму Аљбина Куртија.
Велико разочарање оваквом америчком одлуком изразио је председник Србије Александар Вучић, после састанка са америчким амбасадором Кристофером Хилом, који га је и обавестио о намерама Вашингтона. Шеф државе поручио је да ће, упркос свему, Србија наставити да се понаша одговорно.
"За нас је од највеће важности да мир у региону не буде нарушен и Србија ће наставити да се понаша одговорно и да доприноси стабилности на Балкану", рекао је Вучић, а Хил је истовремено навео да ће Стејт департмент захтев Приштине за испоруку ракета упутити Конгресу, чиме почиње званична процедура.
Иначе, поменути амерички бацач један је од пет најбољих противтенковских ракетних система на свету, који је способан да пробије и најсофистициранији оклоп.
Бивши начелник пешадије Војске и председник Удружења ратних добровољаца Србије 1990-1999. генерал Милорад Ступар објашњава за "Новости" да није изненађен овим потезом и указује на то да је, по његовом мишљењу, све учињено имајући у виду да је Србија "тенковска сила" и да би се у случају напада наших снага, додатно оснажиле снаге тзв. Косова.
Он наводи да је јасно да "сепаратисти који се припремају за оружану борбу, желе њоме да дођу до коначног решења за Косово и Метохију".
Ступар објашњава да је систем "џавелин" носилац противоклопне борбе, јер га је тешко уочити, и да наноси велике губитке оклопним средствима.
Противоклопни систем 'џавелин' је познат још од 1996. године у америчкој војсци, а показао се у ратовима у Ираку, Авганистану и Украјини. Систем је изузетно добар. Има камеру за навођење која обезбеђује најједноставнију употребу по принципу "испали и заборави". Довољно је да послужилац на лансеру уочи циљ, испали ракету која иде према циљу без навођења, самостално напада циљ одозго где је оклоп садашњих тенкова најслабији. Домет је 2.500 метара.
Ступар подсећа да Американци, попут Британаца и Немаца, раде нешто што није дозвољено по међународном праву, јер на простору КиМ, осим Кфора, не би требало да постоји никакав систем који служи за оружану борбу.
"Без обзира на то колико се они наоружавају, они су за нас по опремљености и по знању старешинског кадра и по борбеном моралу ипак слабији", додаје.
И не само да своје наоружање, потпомогнути са свих савезничких страна, осавремењује, војска тзв. Косова планира и да што пре пилотира пројекат обавезног служења војног рока. Уз додатно јачање КБС, крије се спакована намера да преко регрутације најспособнијих Срба, спроведу етничко чишћење. А само током последњих годину дана 13 одсто наших сународника напустило је север КиМ због застрашивања и малтретирања.
Ови планови Приштине, уз наоружавање и увежбавање снага споља, додатно су добили замах и после посете шефа дипломатије Велике Британије, Дејвида Камерона, земље која је уз САД, једна од главних помагача лажне државе на војном плану.
Пред истек 2023. године, и бивши министар одбране тзв. Косова Арменд Мехај изразио је задовољство улагањима САД у наоружавање забележеним и током његовог мандата и истакао очекивања да Косово што пре уђе у НАТО јер је то, како је рекао, "безбедност за НАТО, Балкан и Републику Косово".
На ово војно захуктавање армије Аљбина Куртија, упозорио је и председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун, који је навео да "српски народ на Косову посебно забрињава то што Приштина планира да увођење обавезног војног рока, које е било предвиђено 2028, значајно помери уназад".
"Ове године планирају пилот-пројекат са обавезним служењем војног рока. И даље не знају да ли ће то бити укупно три месеца или три месеца летњег служења, три зимског. То може створити велики проблем српском народу, да буде додатни притисак на њих да се иселе или да служе КБС, која је главни чинилац угрожавања њихове безбедности", додаје Дрецун.
Он је истакао да је за три године Куртијеве власти у опремање, развојно наоружање и обуку КБС уложено 290 милиона евра.
Војни аналитичар, потпуковник у пензији и бивши официр КОС Љубан Каран истиче да је Британија једна од већих сила које подржавају приштинску власт и да наступа агресивно и објашњава да су посетом Камерона добили додатна крила.
"То се види по неким активностима које су уследиле, а које су озбиљна претња српском народу на територији КиМ. Није проблем то што ће позивати Албанце на служење војног рока, већ што ће позиве упућивати и Србима. Све је смишљено ради даљег етничког чишћења. Сада младићи почињу да размишљају како да избегну војни рок, а једина им је могућност да се иселе или да за одбијање сносе последице.
Према Резолуцији 1244 једина војна формација која може боравити на тзв. Косову је Кфор. А и поред тога се у јужној српској покрајини увелико одвија процес наоружавања тзв. косовских безбедносних снага.
Буџет КБС за 2023. годину износио је 123 милиона евра, а током 2022. у иностранству је обучено 2.547 војних лица. Снаге тренутно броје око 3.500 војника, а према плану Приштине, до 2028. године треба да их буде 8.000 (5.000 официра и војника и 3.000 резервиста).
Влада у Приштини је 2018. године усвојила план трансформације тзв. косовских безбедносних снага снага у "војску" и за то је одређен рок од десет година, који се очигледно скраћује. У међувремену, припадници КБС прошли су бројне обуке за руковање противтенковским оружјем, повећавао се број специјалаца, као и годишњи буџет за одбрану.