Амбасада Русије у БиХ: Од хибридног рата Запада до 17.500 антируских санкција

У саопштењу Амбасаде Руске Федерације наведено је да су против Русије уведене санкције невиђених размера са циљем дестабилизације државе споља и изнутра

Запад је већ одавно покренуо софистицирани хибридни рат против Русије, а примена првих санкционих мера почела је много пре почетка Специјалне војне операције у Украјини, саопштено је из Амбасаде Руске Федерације у БиХ.

"Сврха ових ограничења је очигледна – обуздати прогресивни развој Русије, натерати руски народ да пати и на крају посејати друштвене немире и дестабилизовати државу изнутра", навели су из Амбасаде.

Реагујући на текст са званичне НАТО странице "Појашњавање ситуације: Разоткривање руских дезинформација о НАТО-у", који је објавило неколико локалних портала, из руске Амбасаде су оценили да је реч о на брзину састављеном пропагандном памфлету који има за циљ покушај обмане међународне заједнице у погледу праве природе Алијансе.

У саопштењу Амбасаде Руске Федерације наведено је да су против Русије уведене санкције невиђених размера, као и да сада постоји више од 17.500 антируских санкција које су погодиле многе секторе привреде, укључујући енергетику, сектор високе технологије, авијацију, банкарство, рударство, аутомобилску индустрију.

Из Амбасаде су истакли да се, у суштини, води рат против Русије преко Украјинаца, што су више пута изјављивали високи западни функционери, те за пример цитирали изјаву члана Сената САД Линдзи Грејема који је, како је наведено, с нескривеним задовољством приметио:

"Уништавамо руску војску без губитка иједног свог војника", цинично називајући подршку Вашингтона Украјини "добром инвестицијом".

Када је реч о изјавама о наводно одбрамбеној природи овог Алијансе, из Амбасаде Русије су подсетили да је 24. марта 1999. године НАТО почео бомбардовање Југославије, које је трајало 78 дана.

"Први пут након Другог светског рата извршена је агресија на суверену независну европску државу, активног учесника у антихитлеровској коалицији, једног од оснивача УН и послератног система међународне безбедности. Алијанса није имала никакве легитимне основе за такве поступке, пре свега мандат Савета безбедности УН", навели су из Амбасаде Русије.

У саопштењу је наведено да су тим актом агресије грубо прекршени темељни принципи међународног права садржани у Повељи УН, хелсиншком Завршном акту, као и међународне обавезе држава чланица блока.

"Акције алијансе чак су биле у супротности са Северноатлантским уговором из 1949. године, у којем су се земље НАТО-а обавезале да неће угрозити међународни мир, безбедност и правду, те да ће се уздржати од употребе или претње силом у међународним односима ако је то у супротности са циљевима УН-а", указали су из руске Амбасаде.

У Амбасади Русије су напоменули да је тада стављен почетак праксе замене међународног права "поретком" заснованим на неким произвољним правилима, тачније, на праву јачег.

"Након Југославије, северноатлантској агресији били су изложени Авганистан, Ирак, Либија и Сирија. Све ове државе НАТО је претворио у рушевине", истакли су из Амбасаде Русије.

Из руске Амбасаде су указали да се НАТО инфраструктура приближава граници Русије, те подсетили да се у време распада СССР-а и завршетка Хладног рата НАТО састојао од 16 земаља, а да их је сада већ 31.

Став Русије је да сва ово стремљење глобалној доминацији представљају директно и флагрантно кршење Лисабонске декларације из 2010. године, коју су потписали сви председници и премијери Сјеверноатлантског блока.

У саопштењу је наведено и да је дуги низ година перспектива уласка Украјине у НАТО изазивала забринутост код руског руководства.

Из руске Амбасаде у БиХ напоменули су да Русија не може да дозволи да суседна држава, у којој су на власти отворени националисти, а русофобија уздигнута на ранг државне идеологије, постане чланица агресивног војног блока који поседује нуклеарни потенцијал.