Јутро после објављивања одлуке Централне банке тзв. Косова којом је динар искључен из платног промета на територији јужне српске покрајине, забринутост за будућност међу Србима и јужно, и северно од Ибра достигла је нови ниво.
"Људи су забринути, слуђени, збуњени, уплашени! Ово је природан страх, онај кад не знаш шта те чека, а немаш кога да ти објасни шта ће бити. Верујте, читаве ноћи нисам заспао од бриге, страх ме је како ће се све ово завршити", каже јутрос један од саговорника РТ Балкан, Србин из Северне Митровице.
"Просто, не знамо шта ће се даље дешавати, како ћемо примати плате, од чега ћемо и како живети? У динарима, у еврима, како ћемо доћи до евра ако плате буду у динарима, хоћемо ли сваког месеца морати у Рашку, Куршумлију или Врање, чиме ћемо плаћати у продавницама? Шта са старим људима којима поштари пензије доносе кући? Ово је страховит, директан удар на нашу егзистенцију", додаје.
Према одлуци Одбора Централне банке тзв. Косова с краја2023. године, односно према Уредби о готовинском пословању те банке, у покрајини ће од 1. фебруара бити обустављена свака даља употреба српских динара, укључујући обуставу динарских трансфера, банкарских трансакција и готовинских плаћања, односно, евро је једина валута у којој ће бити дозвољене трансакције у готовини и платном систему.
"Све ово сада иде некако обрнутим редом. Прво је, колико смо разумели, требало да се формира ЗСО па да платни промет иде преко ЗСО, сада је обрнуто. Да ли Курти поново иде корак испред, да предухитри све да би опет имао неку предност, да би добио уступак за нешто, као што је сада радио? Уступак за шта?", кажу наши саговорници.
Јована Радосављевић, извршни директор НВО "Нова друштвена иницијатива" из Северне Митровице у изјави за РТ Балкан каже да би одлука ЦБК мога у блиској будућности да изазове озбиљну панику међу локалним становништвом на КиМ, посебно што се 1. фебруар као рок брзо приближава.
"У овом тренутку јако је тешко предвидети какве ће ово импликације имати на живот становника на Косову. Подсећам да смо у периоду после Бањске имали привремену забрану увоза новца из Србије, неких двадесетак дана, и то је и те како оставило последице по живот људи, јер није било довољно готовине у циркулацији. Ова одлука ће значајно утицати на квалитет живота људи, посебно што и српско становништво и друге заједнице на Косову користе динаре и зависе од новца који долази из Србије", каже Јована Радосављевић.
Према њеним речима ради се о око 25.000 људи који имају одређена социјална давања из буџета Србије, о око 30.000 људи који примају пензије из Србије и о више десетина хиљада људи који раде у српском систему.
"Ови људи ће бити директно угрожени а да не говоримо о мањим бизнисима који зависе од ових људи и њихових примања. Ово неће имати утицаја само на српску заједницу, већ и на косовску економију али је у овом тренутку јако тешко предвидети последице. Један од кључних проблема јесте недостатак адекватне комуникације и са стране косовских, али и српских институција", закључује Радосављевић.
Координатор Националног конвента за Поглавље 35 Драгиша Мијачић оценио је да ће одлука ЦБК имати "огроман негативан утицај на све даље процесе на Косову – дијалог, одрживи живот српске заједнице, али и на косовску економију". Према његовим речима, "уредба указује да ће се од 1. фебруара свако коришћење динара сматрати незаконитим", такође "незаконитим ће се сматрати и сваки трансфер динара на Косово, а такве радње ће се спречити распоређивањем и употребом специјалних полицијских снага на српским подручјима".
"То практично значи да ће банке које послују у динарима бити затворене, а коришћење динара у продавницама биће забрањено. Осим тога, све институције Републике Србије које делују на Kосову, као што су школе и болнице, имаће потешкоћа у раду. Плате, пензије, социјална давања и друге субвенције које Србија пружа својим грађанима на Kосову такође ће бити ограничене. Ова одлука буквално погађа све Србе који живе на Kосову, без изузетка, али и многе друге, Албанце, Бошњаке, Горанце, Роме. Сви они користе динаре", написао је Мијачић на друштвеној мрежи Икс.
"Курти жели да онемогући исплату пензија и плата за наше људе у здравству, просвети, институцијама Србије, што би значило не тихи, већ гласни одлазак Срба са Косова и Метохије", поручио је јуче из Давоса председник Србије Александар Вучић.
И пред експозитурама НЛБ Комерцијалне банке на КиМ која, како је раније најављено, престаје са радом 1. фебруара и испред пет експозитура Поштанске штедионице у северном делу КиМ, ових дана су редови.
"Неки људи гасе рачуне у НЛБ банци, други их отварају у Поштанској штедионици, међутим, сада је велико питање шта ће бити са експозитурама ПШ у општинама на северу КиМ, да ли ће одмах после 1. фебруара, као што је најављено, специјалци почети да упадају у ту банку, да ли ће експозитуре експресно бити затворене", каже један од наших саговорника са севера КиМ.
Људи из Северне Митровице, Лепосавића, са којима смо јутрос разговарали очекују већ од 1. фебруара нову, озбиљну кризу на северу.
"Отворено је питање хоће ли косовски специјалци већ после 1. фебруара почети да упадају у продавнице, апотеке, пекаре, кафане, да затварају радње ако у њима нађу у једну једину динарску новчаницу или кованицу, хоће ли почети да плене динаре које нађу? Хоће ли почети да упадају на пијаце, да претресају продавце, да им одузимају динаре, робу? Како ће људи реаговати? Бог сам зна шта нас све чека после 1. фебруара", кажу наши саговорници.
Подсећају и да скоро сваки Србин на КиМ, посредно или непосредно живи од плата, пензија, других исплата из буџета Србије, да људима, без новца из Србије овде буквално нема живота.
"Са картицом НЛБ банке могуће је подићи евре на банкоматима, али је питање по ком курсу? Плате ће бити могуће подићи и у централној Србији, али, шта ће они који су болесни, који просто не могу или немају новца да путују у централну Србију? Шта са гужвама на прелазима у данима кад буду исплаћиване плате и пензије? Много, много проблема, непознаница нас чека", кажу наши саговорници.
"Примена овакве регулативе ће сигурно гурнути Србе и друге у сиромаштво, довести до неизбежног бекства са Косова. Ово је најјача карта коју би Куртијева влада могла да извуче против одрживог постојања косовских Срба. То се ради уочи европских и америчких избора, када ће бити вакуум у дијалогу. Ово је година расплета у којој је све осим мира могуће", оцењује Драгиша Мијачић у својој објави.
Као могући најважнији резултат најновије кризе, сви наши саговорници са КиМ очекују нове, још масовније одласке Срба из покрајине.
"Синоћ ме ћерка од осам година, слушајући супругу и мене како причамо, како се секирамо, како не знамо шта нас чека и шта да радимо, пита – 'Хоћемо ли моћи и даље да останемо код наше куће?' Каже ми – 'Снаћи ћемо се тата некако, наћи ћемо ми и те евре...' Е, то је оно што највише боли, што ми деца пролазе кроз то", каже нам један Србин који живи у енклави јужно од Ибра.
"Просто се све ради да Срби дигну руке и кажу – 'Не могу ја више овако'. Ово је још горе него на почетку, одмах по повлачењу наше војске и полиције када смо сви остали без примања и плата. Извлачили уштеђевину из сламарица да купимо понешто што је остало по продавницама. Поред свега овога, шта је са људима који су радили у НЛБ Комерцијалној банци, колико њих је решило статус, шта ће бити са запосленима у Поштанској штедионици ако им полиција онемогући рад?", пита он.