Додик: Одбијамо да будемо део лицемерне политике Запада
Посета председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен добар је знак за Босну и Херцеговину и порука да и Европска унија види напоре које улажу све стране како би се спровеле потребне реформе - желимо да радимо на томе и то смо показали, изјавио је председник Републике Српске Милорад Додик.
"Ипак, јасно је да не постоји консензус око неких ствари и током јучерашњег обраћања могли смо да чујемо тврдње које нису истините, а тичу се усклађености са спољном политиком ЕУ", навео је Додик у објави на друштвеној мрежи Икс.
Посјета предсједнице Европске комисије добар је знак за БиХ и порука да и ЕУ види напоре које улажу све стране да се спроведу потребне реформе. Желимо да радимо на томе и то смо показали.Ипак, око неких ствари јасно је да не постоји консензус и током јучерашњег обраћања могли…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) January 24, 2024
Он је истакао да БиХ није и неће се придружити ставовима у којима се њена неутрална позиција доводи у питање.
"Република Српска се залаже за мир и ту не остављамо никакaв простор за било које друго тумачење, али не можемо и нећемо пристати да учествујемо у сукобима великих. Саосећамо са страдалимa и одбијамо да будемо део лицемерне политике у режији Запада", поручио је Додик.
Он је додао да је Република Српска против санкција Русији, и БиХ није увела те санкције.
"Приватни ставови Бошњака за нас нису никаква обавеза. Питање одметнуте групе амбасадора биће решено. Лагумџија и његово именовање спорни су од почетка, али Република Српска желела је да остане доследна ставу да се не уплиће у именовања која долазе од стране Бошњака. Сада гледамо резултате њихових избора. Дошли смо до тога да у Турској буде одбијен амбасадор кога су предложили муслимани и све због погубне политике коју воде Бошњаци у БиХ. То је политика која се меша у све, осим у оно што јој је посао", рекао је председник РС.
Он је напоменуо да БиХ не може да иде напред с политиком која сваки дан иде с неким подметањима и лажима.
"За напредак ка ЕУ кључно је поверење између свих нас, пре свега Републике Српске и ФБиХ, као и три народа, Срба, Бошњака и Хрвата, који су конститутивни у БиХ, а оваквим приступом који показују Бошњаци то поверење се сваки дан све више топи. Што се тиче Српске, за нас је можда то и боље, јер тако више нико неће моћи да нас спречи да сами идемо напред", додао је Додик.
Он је нагласио да Српска жели у ЕУ, али и да би ФБиХ конкретним делима требало да покаже да жели исто.
"Нећемо пристати да постанемо послушници и радимо све што од нас неко тражи, па ни Европа. Очекујемо поштовање као према сваком равноправном партнеру, а то значи да политика неутралности неће бити доведена у питање", закључио је Додик.