Споменик сталном представнику Руске Федерације у Уједињеним нацијама Виталију Чуркину који је у УН уложио вето и гласао против признања наводног геноцида у Сребреници биће постављен током 2024. године у Источном Сарајеву, рекао је на конференцији за медије руководилац "Росотрудничества" Јевгениј Примаков.
"Срби у Републици Српској гаје посебно поштовање према Виталију Чуркину. Увек на страни српског народа, Чуркин је у Савету безбедности гласао против признања "геноцида" у Сребреници. То је био став наше државе. Споменик ће бити постављен на захтев српске стране, те ће се у Палама, на месту спомен-плоче наћи споменик", рекао је на конференцији за медије руководилац "Росотрудничества" Јевгениј Примаков.
Израда споменика поверена је академику Руске академије уметности, вајару Ајдину Зејналову.
"Мој рад је увек имао подршку 'Росотрудничества', Министарства спољних послова Русије и администрације председника Владимира Путина. Као неке од најважнијих пројеката издвојио бих споменик Никити Толстоју у Вршцу (2022. године) и пројекат, који је реализован у Црној Гори крајем 2023. године. У питању су два споменика Александру Невском. Ово је био веома изазован задатак с обзиром на то да је Црна Гора чланица НАТО-а. Крајем протекле године у Руском дому је представљен пројекат за постављање споменика руском конзулу Григорију Шчербини у Београду. Пројекат израде споменика Виталију Чуркину је у процесу реализације, те ће ускоро бити представљен јавности", изјавио је Зејналов.
Новинарима су се такође обратили саветник председника Русије за културу Владимир Толстој и директор Руског дома у Београду Јевгениј Баранов, а који тренутно бораве на фестивалу Емира Кустурице "Кустендорф".
Ко је био Виталиј Чуркин: Искусни дипломата и пријатељ Срба до последњег даха
Виталиј Чуркин словио је за искусног дипломату који је током своје последње дужности - шефа руске Мисије при УН. Улазио је у вербалне сукобе са, пре свега, америчким колегама о кључним светским питањима.
Течно је говорио руски, монголски, француски и енглески.
Српска јавност памтиће Чуркина као политичара који је на седницама Савета безбедности УН оштро критиковао институције у Приштини због положаја Срба и неалбанаца на Косову и Метохији, не либећи се да стане на страну Србије.
Учествовао је као специјални представник председника Русије на преговорима о бившој Југославији.
На седници Савета безбедности УН 2015. године руски амбасадор Виталиј Чуркин подигао је руку и уложио вето на британски резолуцију чиме је једна од пет сталних чланица СБ, Русија, спречила усвајање овог документа.
"Британски нацрт оптужује само један народ, такав приступ је политички мотивисан, није легитиман и не служи напретку у БиХ", рекао је тада Чуркин.