Потписан Меморандум о сарадњи министарстава здравља Србије и Русије (ВИДЕО)

Меморандум су потписали министарка здравља Србије Даница Грујичић и њен руски колега Михаил Мурашко

Делегације министарстава здравља Русије и Србије, предвођене министрима, одржале су састанак у Палати "Србија" у Београду коме су присуствовали и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко и директори најважнијих здравствених установа главног града.

Након састанка потписан је Меморандум о сарадњи министарстава здравља Републике Србије и Руске Федерације, чиме је потврђена успешна сарадња два здравствена система.

Меморандум су потписали министарка здравља Србије Даница Грујичић и њен руски колега Михаил Мурашкo.

На овај начин је традиционално добра сарадња руских и српских лекара у области здравствене заштите и формално потврђена, а Меморандумом је најављено јачање сарадње два здравствена система у областима организације и управљања, превенције незаразних болести, превенције и контроле заразних болести, заштите здравља мајке и детета, офтамологије, ортопедијe, онкологије, кардиологије...

Заједничке активности односе се и на размену информација, едукацију стручњака, заједничка истраживања и све друге области сарадње.

Министарка Грујичић оценила је да ће меморандум учврстити сарадњу два здравствена система и отворити простор за нове видове сарадње. Она је истакла да се у Србији и Русији у здравство улажу велика средства, и да ће се тако и наставити.

Грујичић је навела да меморандум обухвата различите правце сарадње, међу којима је и сарадња у области онкологије.

"Русија је ушла већ у 22. век када је у питању нуклеарна медицина", рекла је Грујичић и исказала очекивање да ће та пракса заживети и у Институту за онкологију и радиологију Србије.

Она је напоменула да су стручњаци из Србије ишли у Русију на састанке везане за јавно здравље, превенцију инфективних болести, побољшање резултата у лечењу недоношчади и да су били задивљени начином рада.

Грујичић је навела да неке организационе ствари из Руске Федерације треба применити у здравственом систему Србије, и да ће Министарство здравља на томе интензивно радити.

"Организационо, здравство Русије личи на српско. Они су у протеклих година радили на јачању примарне здравствене заштите, то јест домова здравља, амбулантама по селима и квартовима. Желим да изразим своје дивљење великој земљи која је успела да дигитализацијом постигне управо оно што ми сада радимо. И зато велика захвалност и нашем председнику Вучићу и премијерки Брнабић који су заиста све време инсистирали на дигитализацији", додала је Грујичић.

Како је оценила, није довољно само улагати у болнице и опрему, већ и у лекаре и њихово образовање.

"Важно нам је добро образовање наших лекара и да наши лекари опште праксе, који су далеко од великих болница и центара, имају могућност да пруже помоћ пацијентима која је неопходна. Русија је у томе у добром делу успела, а ја се надам да ће и у даљем периоду, наредних три до четири године, тако бити и у Србији", додала је.

Скрининзи организовани по предузећима су је, како је нагласила, пријатно изненадили.

"Србија ће покушати да направи договор са предузећима да се организују систематски прегледи запослених на квалитетан начин", рекла је Грујичић.

Она је руском министру и свим осталим колегама захвалила на посети, и изразила наду да ће оваквих посета бити и у будућности.

"Они ће данас посетити здравствене установе, разменити искуства са колегама. Ово је наставак братске и стручне сарадње, очекујем још оваквих посета", закључила је Грујичић.

Мурашко је изразио задовољство посетом Србији наводећи да је циљ посете делегације Министарства здравља Русије Србији размена искуства у области технологија и заштити здравства, како би се продужио животни век човека.

Руски министар здравља је истакао да нас је пандемија ковида научила да је комуникација између земаља важна да би се спасили људски животи.

Циљ је сада, како је напоменуо, рад на одрживости здравства, развијању нових лекова и технологија. 

"Кључно је повећање доступности лекова. Српски лекови се испоручују у Русију и Русија пружа помоћ Србији у том смислу. Томе је и посвећен потписани меморандум - размени пракси. Најважније сфере су онкологија, дечије здравство и кардиологија", нагласио је руски министар.

Он је истакао да је видљиво на који начин се развија здравство у Србији, да се граде велике болнице и да је набављена најсавременија опрема. То, како је додао, омогућава да "сви сарадници у сфери здравства постижу веће резултате који се односе на очување живота и здравља људи".

Министар здравља Руске Федерације другог дана боравка у Београду посетио је и Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње", где је руска делегација дочекана натписом на руском језику "Добродошла драга браћо, ово је Ваша кућа".