Курти има саветника из Велике Британије, Немца пореклом, о коме ће тек бити речи наредних дана, рекао је председник Србије Александар Вучић.
Он је на тај начин појаснио потезе које Курти већ дуже време повлачи, а који одступају од препорука земаља Квинте.
Ко је споменути Немац и од када ради за Приштину?
Прошле године током боравка у Бриселу, у друштву Куртија виђен је професор Марк Велер.
Овај човек није новајлија у дешавањима на Балкану, јер је био "правни саветник британске владе" на Конференцији у Рамбујеу 1999. године где је отворено био на страни Приштине.
Није познато у ком својству се Велер појавио у Бриселу, али је сигурно да има великог утицаја на тренутну власт у Приштини.
Овај професор на Катедри за међународно право и међународне уставне студије на Универзитету у Кембриџу се већ три деценије активно бави питањем сецесија, пре свега на простору Балкана и некадашње Југославије. Бивши је директор и члан Лојтерпахт центра за међународно право.
Радио је као виши експерт Уједињених нација за посредовање и веома је искусан стручњак за међународно решавање спорова.
Велер је докторирао међународно право и међународне односе, право и економске и друштвене науке на универзитетима у Кембриџу, Франкфурту и Хамбургу, и магистрирао на Флечер школи и Универзитету у Кембриџу.
На основу биографије коју је објавио Универзитет Кембриџ, Велер је такође допринео изради Устава Косова, као и изради Закона о заштити мањина на Косову и Статута Консултативног већа заједница.
Поред Робина Кука, Марк Велер био је један од посебних саветника Тонија Блера.
Објавио је 2009. књигу под називом "Оспорена државност: борба Косова за независност" у којој износи све своје активности, али и активности Запада спроведене у намери да такозвано Косово постане држава.