Европски парламент данас гласа о Србији: Прозападна опозиција у Стразбуру, траже мере против власти

Уочи гласања за резолуцију о Србији, у Стразбуру је одржан и округли сто "Србија: Демократија на раскрсници", у којем су учествовали представници прозападне опозиције

Европски парламент данас ће усвојити резолуцију под називом "Резолуција о Србији након избора".

Више посланика предложило је нацрте о резолуција у којима се осим избора и захтева за међународном истрагом наводне изборне крађе, тражи и увођење санкција Русији, укидање европских фондова Србији, а спомиње се и наша медијска кућа, односно замера се што РТ Балкан постоји у Србији.

Гласање о нашој земљи на дневном реду је од подне, а представници прозападне српске опозиције већ су у Стразбуру.

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић, коопредседник Зелено-левог фронта Радомир Лазовић и председник Покрета слободних грађана Павле Грбовић учествују на округлом столу под називом "Србија: Демократија на раскрсници", у организацији Виоле фон Крамон.

Тепићева је говорила да је штрајковала глађу како би привукла међународну пажњу да реагује, а како каже, због председника Србије Александра Вучића у Србији никада не престаје изборна кампања.

Лазовић је рекао да су људи у Србији љути због наводне изборне преваре, иако није рекао колико је таквих људи било на протестима одржаним у Београду након избора.

"Позивамо на међународну подршку, драго ми је што се ово дешава, јер је оваква резолуција нешто чему смо се надали", поручио је Лазовић.

Грбовић је казао како је Србија у дубокој друштвеној и политичкој кризи и подсетио на два случаја масовног убиства, у Основној школи "Владислав Рибникар" и селима код Младеновца.

"Влада није предузела ништа да предупреди такве инциденте у будућности, ми као опозиција тражили смо ванредне изборе, како би се та криза решила. Наш захтев би је игнорисан од стране власти, до једног инцидента који се десио – Бањске", каже Грбовић и додаје да је тек онда најављено одржавање избора.

Фон Крамонова је рекла да све што је српска влада прихватила није примењено и запретила обуставом европских фондова.

"То није уперено против грађана Србије. Морамо да покажемо председнику и владајућој странци да то више није прихватљиво. Дошао је тренутак када морамо дубље да се замислимо и погледамо шта се дешава са новцем, желели бисмо да имамо ревизију, истрагу, да дође до ад хок мисије, са тим инструментом можемо да проверимо да се новац троши на прави начин", каже Фон Крамонова.

У сусрет гласању "Дојче веле" на српском језику објавио је текст под називом "Резолуција ЕП доводи Вучићев режим у шкрипац", наводећи да колико год политичка моћ ЕП делује релативно слабо, оштар тон у најављеној резолуцији вероватно ће имати утицаја на бројне политичке потезе и одлуке.

Изјаве за немачки медиј дали су новинар Недим Сејдиновић и аналитичар Драгомир Анђелковић који сматрају да резолуција и међународна истрага избора можда представљају увод у другачији однос Запада према Вучићу.

"Пошто је Немачка врло критична у односу на Вучићеву изборну крађу, покренуће се механизам који ће за њега бити врло непријатан. Режим неће моћи да настави по старом и, била истрага или не, много ће више пажње бити усмерено на политичке процесе у Србији", рекао је Анђелковић.