Србија и Балкан

Рајић о СБ УН: Не очекујем оштрији тон западних земаља према Приштини

Западне државе ће и даље да се придржавају свог става који су имале и раније, каже Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност
Рајић о СБ УН: Не очекујем оштрији тон западних земаља према ПриштиниGetty © Andrew Burton

Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност рекао је за "Косово онлајн" да апсолутно не очекује да западне земље на вечерашњој ванредној седници Савета безбедности посвећеној актуелном стању на Космету буду критичније и оштрије према Приштини, у поређењу са ставовима које иначе износе на редовним седницама СБ када се разматра шестомесечни извештај о ситуацији на "Косову".

"Мислим да ће западне државе и даље да се придржавају свог става који су имале и раније и да ће наставити у том правцу. Биће вероватно одређених критика на рачун Куртија неким другим каналима, као што их је и било, али то су углавном критике вербалног типа, нема ту конкретних акција и санкционисања", каже Рајић.

Без обзира на мало оштрију реторику на рачун Приштине протеклих дана поводом примене одлуке да се укине динар, земље чланице СБ које су признале "Косово", каже Рајић, неће на седници у Њујорку рећи да се залажу за то да динар опстане на Косову.

"Могу да кажу да се залажу за то да рецимо транзитни период буде мало дужи да би српска заједница могла да се прилагоди новим околностима, јер они не доводе у питање увођење нових околности него метод како увести те околности - да ли нагло или постепено и колико постепено. А да ће сада рећи: ипак српска заједница има право да користи динар јер је КиМ саставни део Србије, сигурно неће, јер су три сталне чланице СБ УН западног блока 2008. заузеле став који се није мењао иако се у њиховим престоницама власт мењала више пута, али се став спрам признања једнострано проглашене независности Косова није мењао", наводи Рајић.

Заједничко саопштење чланица СБ после вечерашње седнице, каже Рајић, тешко је очекивати.

"Ако га и буде, оно ће бити апстрактног или општег карактера у смислу да се сви залажу за мир и да пружају пуну подршку преговорима, али да ће заузети став у коме критикују Куртија и Приштину због тога што укида динар, блаже или оштрије, поготово у саопштењу за које ће потпис дати и Русија, са којом су у дубоком сукобу, то ми је тешко да очекујем", наводи Рајић.

Он додаје да му се чини да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти толико фанатичан да би и даље био истрајан у својим поступцима чак и када би га озбиљније санкционисали.

"Ово са чим се он суочава у последњих годину дана дефинитивно нису мере које би човека његовог профила могле да убеде да почне да размишља да се понаша другачије. Мислим да он то и не уме, он је изузетно ригидан и ни не уме да размишља изван оквира које је сам себи задао и наметнуо чак и као неки стандард међу косметским Албанцима", каже Рајић.

image