Отворен пети "Сајам завичаја" у Новом Саду: Срби из целог региона представљају своје обичаје

Приредба има за циљ да окупи, повеже и ојача заједнички рад институција, организација, завичајних и сродних удружења из Србије и региона, али и да промовише привредни, културни и туристички потенцијал Срба широм света

Пети "Сајам завичаја – завичај кроз привреду, туризам и културу", који традиционално окупља Србе из целог региона, а у оквиру кога ће вредности свога краја представити више од 160 излагача из Србије, Босне и Херцеговине, Мађарске, Хрватске и Црне Горе отворили су данас министар за рад запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, министар одбране Милош Вучевић и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон.

Селаковић је рекао да ресорно министарство има и свој штанд на "Сајму завичаја" превасходно због борачко-инвалидске заштите којој придају велику пажњу.

"Нови Сад је још једном потврдио да је Српска Атина и културни центар Србије јер се данас одржава пети 'Сајам завичаја' који показује нераскидиво јединство српског простора и окупља припаднике српског народа и баштини српску културу са свих подручја бивше Југославије, али и околине", казао је Селаковић.

Вучевић је напоменуо да заједничка и идентитетска култура не могу да буду спутане административним границама.

"Да бисмо поштовали друге, природно је да прво поштујемо себе. Прво морате да волите своју кућу и породицу да бисте волели друге, а исто је тако и за државу. Чувамо наш заједнички дух, културу не могу да нам забране, то је нешто што нас краси, а сигуран сам да стижу нове генерације са којима се нека нова зора буди", рекао је Вучевић.

Гујон је истакао да је велика част бити на сајму где Срби из целог региона представљају своје обичаје, традицију и гастрономију.

"Видим да данас има много деце и то је суштина зато што те лепе традиције треба да се преносе њима, будућим генерацијама. У разговору са вама на овим штандовима видео сам да има доста удружења из целог нашег региона, из Мађарске, Румуније, Северне Македноније, БиХ, Републике Српске, Црне Горе и Хрватске", напоменуо је Гујон.

Он је додао да има доста крајишких удружења из Војводине.

"Знам да међу вама има доста људи који су нашли свој дом у Новом Саду у Футогу, у Београду, нашли сте свој дом овде зато што нисте могли да останете онде где сте се родили, зато што неки људи вас нису хтели за комшије", истакао је Гујон.

Према његовим речима, Србија је богатија са крајишком културом, обичајима и традицијама.

"Неки су мислили да тако што су вас протерали, да су тиме угасили крајишку песму, угасили крајишке традиције, угасили крајишко срце, не слутећи да ће то срце постати још веће на месту где је вољено, овде у Србији", нагласио је Гујон и додао да Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону подржава разне крајишке манифестације и окупљања.

Гујон је навео да је Србија вођена идејом председника Александра Вучића која каже да Срби имају једну матицу и да треба да покаже бригу о свим Србима где год да живе.

"Нема ни једног места где Србија није уложила у један вртић, у једну школу, у један дом здравља. Тиме Србија показује колико сте им важни, колико су наше везе нераскидиве", поручио је Гујон.

Према речима заменика градоначелника Града Новог Сада, Игора Црнобарца, није случајно што је управо Нови Сад домаћин оваквог сабора.

"Наша српска Атина постала је нови дом за многе који су остали без свог огњишта услед ратних дешавања, а ја сам сигуран да се сви они данас у Новом Саду осећају као свој на своме", закључио је Црнобарац.

Покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Александар Софић додао је да ове године ту нису само завичајна удружења него и представници институција.

"Искористићемо овај 'Сајам завичаја' за међусобно повезивање представника институција из Србије и региона и тако искористити прилику да повежемо и наше привреднике, а све у циљу очувања наше традиције и културе", казао је Софић.

Приредба има за циљ да окупи, повеже и ојача заједнички рад институција, организација, завичајних и сродних удружења из Србије и региона, али и да промовише привредни, културни и туристички потенцијал Срба широм света који одлучно чувају традицију од заборава.

Прошле године је сајам посетило више од 7.000 људи. Манифестацију организује Фонд за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, под покровитељством Покрајинске владе.

Врата сајма отворена су до 17 сати, а улаз за посетиоце, као и излагачки простор, су као и прошле године, бесплатни.