Радарски положај 126. бригаде за ваздушно осматрање, јављање и навођење Војске Србије (ВОЈИН), у близини Старих Бановаца, врло важан за време СФРЈ, али и током агресије НАТО-а 1999. када је био стална мета Алијансиних авиона, добио је нову технику – радаре ГМ400 француске производње који спадају у најмодернија средства те врсте у свету.
Са становишта унапређења система ваздушног осматрања и јављања, опремање и оперативна употреба радарима ГМ400 представља веома значајно унапређење просторних и информационих могућности српске војске, која користи радаре британске и америчке производње из времена ЈНА, каже командант 126. бригаде ВОЈИН пуковник Јовивца Кепчија.
"Ови радари на даљинама већим од 500 и висинама преко 30 километара откривају све врсте летелица, укључујући и оне с малом одразном површином. Нема сумње да Војска Србије данас има најмодерније радаре у региону. Штавише, први смо корисници најмодерније верзије ових радара чија је прецизна ознака 'ГМ403 алфа'", истиче Кепчија, додајући да је ово најзначајнија набавка нових радара после вишедеценијске паузе у опремању.
У Старим Бановцима тренутно се налазе два радара типа ГМ400, један је већ у пуној употреби, а други је у фази локацијског пријема.
Пуковник Кепчија најављује и скору испоруку радара ГМ200 средњег домета, такође производа француског гиганта електронске наменске индустрије "Талес".
Иначе, радар ГМ400, са склопљеном антеном, димензија стандардних контејнера за транспорт робе, једноставан је за пренос, а постоји и верзија која ради с возила и истом се опрема Војска Србије. Уз то, покрива ваздушни простор над Србијом, али и у ширем окружењу, а може да открије 10.000 "трагова".
"Подаци са овог радара се очитавају помоћу три дисплеја, један је на самом радару, на другом је омогућен даљински рад са удаљености и до 500 метара, што је у ратним условима изузетно важно. Радар је отпоран на ометање, такође може и да прецизно показује релативне координате између циљева, што је важно приликом навођења ловачке авијације", закључује поручник Марко Манојловић.