Западна група земаља је, према оцени амбасадора Босне и Херцеговине (БиХ) у Београду Александра Врањеша, упркос проблемима у вези са избором Кристијана Шмита за Високог представника међународне заједнице у БиХ, дала Шмиту ветар у леђа да, како каже, уз лажно представљање, наметне низ одлука у БиХ позивајући се на многима спорна Бонска овлашћења.
"Тиме је Пандорина кутија отворена, а само малобројни појединци међу западним дипломатама искрено ће одговорити на питање да ли су кршење међународног права у случају Шмита и његово инаугурисање по сваку цену створили стабилне политичке прилике у БиХ или је ова државна заједница данас у већем политичком хаосу, на корак од распада", истакао је он у ауторском тексту за данашњу "Политику".
Као једно од бројних Шмитових наметања коме су аплаудирали на Западу, навео је измену Кривичног закона БиХ, којом је, како је оценио, установљена нова инкриминација - "неизвршавања одлука високог представника".
Ако би се неки српски функционер дрзнуо да се оглуши о одлуку високог представника, могао би да заврши у затвору и да му се одузме право вршења јавне функције, каже Врањеш и истиче да је мета био Милорад Додик.
То, додаје, потврђује и чињеница да је брзо подигнута оптужница против председника Републике Српске (РС) зато што је извршио уставну обавезу проглашења Закона о непримењивању одлука Уставног суда БиХ који је претходно усвојила Народна скупштина, а Шмит потом преко веб сајта ОХР-а укинуо.
"И без обзира на то што је Шмитова измена Кривичног закона БиХ ступила на снагу дан након Додиковог указа о проглашењу закона, уследила је убрзана процедура писања оптужнице, покретања судског поступка, довођење погодних судија и стварање медијске атмосфере како су странци коначно доскочили Милораду Додику", навео је Врањеш.
Оценио је да је очигледно реч о политичком процесу са јасним циљем и додао да, како сада ствари стоје, пре ће нестати Босна и Херцеговина, него политичка каријера Милорада Додика.
Врањеш је у тексту указао и да се по бањалучким кулоарима може чути да су припремљене мере које ће власти Републике Српске предузети у случају да се председнику пресуди и забрани политичко деловање.
Међу мерама се, навео је он, спомињу закони које ће Народна скупштина РС донети по хитном поступку, па и Закон о непримењивању одлука Суда БиХ, а предвиђа се и да ће истога дана српски функционери на нивоу БиХ престати да доносе одлуке, али без повлачења из Сарајева.
Како се спекулише, усвојио би се и Изборни закон, па би се сви будући локални и општи избори у Републици Српској одвијали мимо Централне изборне комисије БиХ.
"Наравно све су ово предвиђања и говоркања, а оно што можемо са сигурношћу да констатујемо јесте да Република Српска неће пасивно чекати да међународна заједница уруши њене темеље. Политичка самоодбрана је једино што преостаје руководству Републике Српске, јер су правне методе у БиХ давно корумпиране по принципи 'кадија те тужи, кадија ти суди'", навео је Врањеш.
Он је оценио да пред Додиком није пресуда, него нова изборна победа у октобру.