Расте број оболелих од морбила у Београду: Мајка и син заражени

Оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када је још увек без тегоба, 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе

У Београду су потврђена два нова случаја заражавања малим богињама, a заразили су се мајка (48) и син (4).

Како је речено "Телеграфу у Заводу за јавно здравље у Београду, дете није вакцинисано ММР-вакцином, док мајка јесте.

Мајка има благу клиничку слику.

Сада је у Београду укупно дијагностикованих 8 случаја морбила, а један је у Новом Саду.

У Београду су и јуче потврђена три случаја, дечак од 4 године, младић од 18 и жена од 48 година. Младић је хоспитализован у Клиници за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра Србије због упале плућа.

Први случај оболевања у овој сезони од морбила потврђен је у Србији 6. фебруара код дечака, чија се мајка најпре заразила у иностранству.

Морбиле се преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.

"Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана. Након тога долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и коњунктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Набројани симптоми трају 2 до 4 дана, након чега долази до скока телесне температуре, преко 40 степени и појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату, која се затим шири на труп и екстремитете", објаснили су у Заводу за јавно здравље у Београду.

Оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када је још увек без тегоба, четири дана пре избијања осипа и четири дана после тога.

"Компликације су чешће код деце млађе од пет година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида. Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смртних исхода настаје управо због ове компликације. Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1000 оболелих са наведеном компликацијом долази до смртног исхода", кажу у Заводу.