Приштина: Десет мера за ублажавање последица укидања динара

Власт у Приштини је спремна да кроз низ активности и мера помогне Србима на КиМ који су финансијски зависни од Србије, истакао је Бесник Бисљими

Влада тзв. Косова свесна је да брза имплементација одлуке Централне банке "Косова" о укидању српског динара може утицати на део грађана из редова српске заједнице који имају примања из буџета Србије, па ће у наредном периоду изаћи с мерама око ублажавања последица.

"Свесни смо да краткорочна примена ове мере може створити потешкоће за део грађана који су добили и настављају да добијају финансијску подршку Републике Србије. Централна банка 'Косова' је изнела низ активности и мера кроз које намерава да ублажи тај утицај", рекао је потпредседник владе "Косова" Бесник Бисљими током округлог стола "Економски развој за Србе на ′Косову′", пренео је портал "Репортери".

Бисљими је додао да ће ускоро представити десет мера у вези с тим како да грађани не буду оштећени током транзиционе фазе спровођења одлуке ЦБК којом се забрањује употреба српског динара.

"Наредних дана Влада 'Косова' ће изаћи са листом од десет мера кроз које ћемо показати како ћемо осигурати да грађани не буду погођени овом транзиционом фазом, и да она гарантује потпуну имплементацију платног система", истакао је он.

Одлука ЦБК ступила је на снагу 1. фебруара, а предвиђа да евро буде једина валута за платни промет на тзв. Косову.

На основу ове одлуке, приштинске власти су досад два пута спречиле улаз српског динара на "Косово", што је довело до несташице ове валуте, тако да поједини мештани Грачанице 20. фебруара нису могли да подигну социјалну помоћ и дечји додатак јер у пошти која ради у систему Србије нису имали новца за исплату.

Такође, просветни радници у Северној Митровици нису могли да подигну плате у Поштанској штедионици, тренутно јединој банци на "Косову" која ради у систему Србије и послује у динарима.