Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко каже да је "Гаспром" отворен за разговоре уколико Србији буду потребне додатне количине руског гаса током зиме, и истиче да Русија има разумевања за позицију Србије од које се захтева увођење санкција његовој земљи.
Боцан-Харченко је за Танјуг рекао да је Русија првим основним уговором омогућила Србији снабдевање одређене количине гаса по најнижим могућим ценама, као и да су након тога уговорене додатне количине по нешто вишим ценама.
Он је тако одговорио на питање да ли ће Србија од Русије, како је најављено, добити додатних два милиона кубика гаса дневно од децембра и по којој цени, односно да ли Србија може да рачуна на евентуалну додатну подршку уколико то буде потребно.
"Првобитна цена, која се тиче претходних основних количина, остаје најнижа коју је сада могуће одредити у Европи. То је веома важна ствар и моја порука је да увек када причамо о енергетици и гасу не заборављамо да имамо основни уговор са ценом веома ниском и повољном", казао је Боцан-Харченко.
Амбасадор Русије у Србији је рекао да је питање евентуалних додатних количина питање између Србијагаса и "Гаспрома", а да је руска страна спремна за преговоре.
На питање да ли постоји могућност да Србија добија руску нафту неким алтернативним путем уместо Јанафа, с обзиром да 5. децембра ступа на снагу потпуни ембарго ЕУ на увоз сирове нафте из Русије морским путем, Боцан-Харченко поручује да је НИС у Србији потпуно обезбеђен и није зависан од испоруке преко Јанафа.
"Што се тиче забране Србији за увоз нафте преко Јанафа, нисам мислио да ЕУ може да предузме такав корак према земљи која је кандидат", каже Боцан-Харченко.
Међутим, додаје, људи се увек прилагоде ситуацији у којој се налазе и пронађу начин да послују без обзира на околности, тако је, како каже, било за време пандемије, а тако је и сада у измењеним геополитичким приликама.
Поновио је да је НИС обезбеђен нафтом из других извора и подсетио да је са људима из те компаније јуче имао разговор и да су они мирни, задовољни, а компанија послује на најбољи начин.
Оценио је да је ова година за НИС веома повољна.
На питања Танјуга да ли постоје подаци о томе колико је грађана Русије дошло у Србију од почетка специјалне руске операције у Украјини, колико је руских фирми отворено и да ли имају сарадњу са домаћим привредницима, Боцан-Харченко је рекао да је природно да у овом тренутку Руси отварају послове у Србији и да се при томе ослањају на српске компаније.
"Читао сам неке статистике, неки кажу да је дошло 1.000 компанија, неки да их је чак и 2.000. Бројке су углавном високе и има ту и мањих компанија, где људи раде од куће. Углавном су то компаније из ИТ области и двоје-троје њих оснују фирму и за то им је потребан само интернет и компјутер", рекао је Боцан-Харченко.
Он напомиње да Амбасада Русије у Београду пружа конзуларну помоћ свим грађанима Русије којима је потребна, али да су приватне посете Србији и отварање компанија лични избор и да евидентирају само људе који им се обраћају због конзуларних делатности.
"Према подацима које сам прикупио ослањајући се на медије, мислим да је реалан број Руса у Србији око 50.000", рекао је амбасадор Русије у Србији.
На питање да ли Русија има разумевања за позицију Србије, с обзиром на притиске око увођења санкција Русији и да је Европски парламент санкцијама условио чланство Србије у ЕУ и приступ европским фондовима, Боцан-Харченко истиче да је Русија апсолутно свесна околности у којима се Србија налази.
"Што се тиче мишљења и декларација Европског парламента, не мислим да је то пресудно. Ово што Европски парламент доноси нема правни темељ и садржај, то су неке намере, жеље неких људи који нису баш наклоњени Србији", каже Боцан-Харченко.
Руски амбасадор у Србији је додао да је притисак ЕУ на Србију видљив на сваки начин.
"Постоје претње, а види се и притисак из међународних институција", закључио је Боцан-Харченко.