У години када се обележавају 174 године постојања Војне академије, та установа поново је отворила врата за будуће кадете, а сви заинтересовани могу сваке суботе од 10 до 13 часова да се упознају са начином рада.
Конкурс за упис у све војне школе - Војну академију, средњу стручну војну школу и Војну гимназију отворен је до 31. марта, а услови за пријављивање кандидата, као и сама процедура могу се видети на сајту тих установа, каже за Танјуг мајор Мирослав Јовановић, командант 145. класе кадета.
Наводи да се ове године прима 185 кандидата на седам студијских програма, а то су у копнена војска, војно ваздухопловство, економија одбране, војно електронско инжењерство, војно машинско инжењерство, војно саобраћајно инжењерство и технолошко инжењерство материјала и заштите.
Јовановић додаје да су сви студијски програми конципирани тако да кадетима обезбеде одговарајућа знања и вештине, како би, према његовим речима, на одличан начин реализовали све постављене задатке у јединицама Војске Србије (ВС).
"Поред редовне наставе, која је веома квалитетна, Војна академија нуди и посебне облике наставе који се реализују на свим полигонима и у јединицама ВС, на пример, обука у управљању моторним возилима, обука у скијању, која се реализује на Копаонику. Поред тога, имамо и ваннаставне активности, пре свега спортске. Наши кадети учествују на бројним такмичењима", истакао је Јовановић.
Са поносом наглашава да је у току припрема за обележавање Дана Војне Академије, 18. марта.
"Дан Војне Академије обележавамо постројавањем јединица и свечаним дефилеом", наводи Јовановић.
Војна академија Универзитета одбране наследница је Артиљеријске школе основане 18. марта 1850. године, указом који је донео кнез Александар Карађорђевић.
Саговорници истичу да су неки од бенефита и предности које се добијају током школовања и бесплатни смештај и исхрана у интернату Војне академије, те да кандидати имају бесплатне уџбенике, наставна средства, одећу, обућу, здравствену заштиту, трошкове семестралног распуста и стипендију која износи до 26.000 динара.