Завршена седница Скупштине Србије, сутра наставак: Расправа о КиМ, изборима, Генералштабу

Убрзо је седница постала хаотична, јер је опозиција ометала предлагача да образложи предлог да Ана Брнабић буде избрана за председницу Парламента, и тако је главна тачка дневног реда и даље по страни

Седница Скупштине Србије на којој се бира председник парламента је завршена, уз бројне полемике власти и опозиције, негодовања и кошкања трајала је пети сат. За сутра у 10 часова заказана је нова седница.

За председника је предложена досадашња премијерка и потпредседница Српске напредне странке Ана Брнабић.

На седници на којој је присутно 214 посланика водила се полемика о различитим темама, укључујући КиМ, изборе, Генералштаб, док је главна тачка дневног реда по страни.

У скупштинску процедуру раније је стигао предлог да за председницу Скупштине буде изабрана досадашња премијерка Ана Брнабић.

Брнабић је стигла у Народну скупштину око 10 часова, а седници присуствују представници владајуће коалиције и посланици опозиције, укључујући и посланике са листе "Србија против насиља" и коалиције "Нада" који прошле седмице нису присуствовали консултацијама око избора потпредседника парламента.

Предлог за избор Ане Брнабић стигао је у парламент 8. марта, а известилац за ту тачку дневног реда биће шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов.

Све најновије вести из Скупштине Србије пратите уживо у блогу РТ Балкан.

18. мар 2024 • 15:40

Дачић: Међународна заједница није одржала реч о чланству тзв. Косова у Савет Европе

Председник СПС Ивица Дачић рекао је да међународна заједница није одржала реч кад је у питању евентуално чланство тзв. Косова у Савету Европе.

"Нема предаје Косова, нити питања признања Косова. Уосталом, ми смо се за Косово борили, са ће бити ускоро годишњица бомбардовања Србије. Друга је ствар што сте ви после 5. октобра дозволили да Косово прогласи независност", рекао је Дачић.

Брнабић: Повлачење признања тзв. Косова највећи успех власти

Кандидат за председника Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је највећи успех актуелне власти то што је од 2012. године 28 држава повукло признање лажне државе Косово.

Говорећи на седници Скупштине Србије, Брнабић је рекла да се до 2012. године на КиМ изгубило буквално све што је могло.

"Већ два пута се поменула државна политика према КиМ у критичком тону. Па само да вас подсетим шта се изгубило до 2012. године. Све што је могло све се изгубило. Да би сте Запад одобровољили. Од 2001. када су пустили преко 1.800 албанских терориста, 2004. сте имали погром, када су власти у Београду ћутале и нису ништа радили него гледали како гори Богородица Љевишка, терају деца. То се завршило након пет дана. Онда 2008. проглашење независности, где је власт издала само једно саопштење. Па онда пребацивање преговора из УН у Брисел. Од када се променила власт, 28 земаља је повукло признање. То је све резултат ове власт и политике Александра Вучића", рекла је Брнабић данас у парламенту.

Она је додала да су тадашње власти из својих кабинета гледале како се етнички чисте од Срба шест градова и девет општина на КиМ, како се протерују људи, малтретирају старци, терају деца.

Истакла је да је уз повлачење признања тзв. Косова, највећи успех актуелне власти - јединство српског народа на КиМ.

Стефан Кркобабић: Тешка времена захтевају најбоље кандидате, зато ћемо гласати за Ану Брнабић


Посланик ПУПС-а Стефан Кркобабић рекао је да се они не стиде Ане Брнабић.

"Гласаћемо са задовољством за њу, као што смо већ два пута гласали за њу на челу Владе. Уважени грађани, кажу када је тешко треба да се изаберу најбољи кандидати, ми ћемо зато гласати за Ану Брнабић", рекао је Кркобабић.

Бранко Павловић: "Ми - глас из народа" гласаће против избора Ане Брнабић

Бранко Павловић из посланичке групе Ми глас из народа рекао је да неће гласати за предлог да Ана Брнабић буде изабрана за председника Скупштине.

"Да је америчка крстарећа ракета погодила ову зграду, да ли би Влада Србије донела одлуку да се ова зграда сруши и да се граде било чији комерцијални објекти? Не би. Ми нисмо обновили Авалски торањ јер нам је био технолошки неопходан, већ да би показали да Србији није сломљена кичма. Да се враћамо, упркос агресији. Иста је ствар са Генералштабом - то је зграда од огромног симоболичког значаја. То је зграда која представља Војску Србије, а она дух овог народа. И кад се каже да ће се срушити и претворити у комерцијалне сврхе, објективно се шаље порука да је у Србији све на продају", истакао је.

У Србији не може бити на продају оно што је везано за слободу Србије, навео је он, рекавши да не мисли да је то била намера Владе, али да одлука (за коју као правник каже да није законита) није до краја сагледана.

"Уз то, то је наше архитектонско ремек-дело. Оно што смо могли да видимо из страних медија да се ту планира, то је америчка архитектура од пре сто година. И то није случајно, јер се шаље порука да је Америка ту главна, да је она то сломила", рекао је Павловић.

Подршка за Брнабић и од СДПС

Ана Брнабић има подршку Социјалдемократске партије Србије, рекао је посланик Бранимир Јовановић истичући да не сумња да ће Брнабић посвећено обављати ту функцију, као што је, како каже, обављала и на месту председнике Владе.

Охрабрује порука Ане Брнабић да жели да се окрене дијалогу, рекао је Јовановић и истакао да је неопходно да у парламенту постоји макар минимум међусобног уважавања, поштовање и одговорност за сваку реч, како би се сачувао углед Скупштине и, како каже, вратило поверење у ту институцију. 

Несторовићева посланичка група гласаће против избора Ане Брнабић

Александар Павић из посланичке групе "Ми - глас из народа, проф. др Бранимир Несторовић" рекао је да ће чланови те посланичке групе гласати против избора Ане Брнабић за председницу Народне скупштине, јер неће да ризикују да она, стицајем околности, дође у ситуацију да мора да командује војском.

Како је навео, политика Ане Брнабић један од разлога зашто су се он и његове колеге ангажовали политички.

"То је политика урушавања државне позиције на Косову и Метохији. Од 5. октобра, нарочито 2008, а убрзано од 2012. године држава Србија се убрзано повлачи са најважнијег дела своје територије. То је настављено убрзано док је Брнабић била председник Владе. Једностраним уступцима. Зар је то начин да се води дипломатија? Она неће више да буде премијер, већ председник Скупштине, а то је један од симбола државности", рекао је он.

Павић је замерио Охридски и Бриселски споразум, а Закон о родној равноправности назвао "нападом на наш национални идентитет".

„Европа се убрзано наоружава, наоружане банде миграната харају по Србији, али се испуњава вековни сан наших непријатеља да се Срби разоружају. Ми ћемо тражити да се уредба о разоружавању Срба и Закон о родној равноправности укину“, рекао је Павић.

Он је рекао да „америчке обавештајне анализе говоре о могућности избијања етничких конфликата и на нашем простору“.

„Овде се дешава да се одуговлачи са војним роком. Председник Скупштине је важан, јер ако председник републике не може да привремено обавља своје дужности или мора да скрати свој мандат, ингеренције преузима председник Скупштине. Забрињава што он преузима и надлежности из одбране и командује војском. Нисмо вољни да гласамо за ризик да за три месеца Ана Брнабић командује војском. То је један од разлога што смо против“, рекао је он.

Павић каже како се „под Владом Ане Брнабић говори о томе да се Генералштаб уступи америчким инвеститорима“.

„То показује толико одсуство достојанства, осећаја за државу. Брига нас да ли је то Трампов зет, сви смо овде били за Трампа. БИло који западњак из земље која је вршила агресију на нашу земљу да може да гради на месту бомбардованог Генералштаба, то је срамота и шамар за нашу земљу“, рекао је он.

Рагуш поручила Јовановићу: Ви сте били у преговарачком тиму када је "Косово" прогласило независност

Заменица шефа посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Марина Рагуш одговорила је опозиционом посланику коалиције НАДА Милошу Јовановићу да је статус КиМ решен Уставом, у коме пише да је саставни део Србије, и важећом резолуцијом 1244, а на његове наводе о лошој атмосфери, поручила да она зависи од опозиције.

Рагуш је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије истакла да је атмосфера у парламенту онаква какву су напредњаци и очекивали, додајући да су они желели да верују да постоји шанса да се кроз аргументовану полемику расправља о различитим политикама и да дође до спуштања тензија.

Рагуш је рекла да се на прес конференцији Милоша Јовановића могло чути да је за то крива СНС и "издајничка политика".

"Статус КиМ је решен Уставом, КиМ је саставни део Србије и то се налази у преамбули. А други документ је резолуција 1244, а према мом сећању није сторнирана, већ је на снази", рекла је Рагуш.

Рагуш је подсетила и да је Милош Јовановић био у преговарачком тиму, да је био саветник Слободана Самарџића који се тада бавио КиМ, а да је у њиховом мандату тзв. Косово прогласило своју независност.

Такође, како је рекла, почетком њихове власти 2000. ослобођено је 2.000 албанских терориста, између осталог, и злогласну браћу Мазреку.

"Толико о патриотизму Милоша Јовановића", рекла је Рагуш.

Истакла је и да од опозиције зависи каква ће бити атмосфера и у парламенту и друштву, те приметила да нико није осудио из опозиције напад на активисткиње СНС.

Јованов позвао чланове СНС: Останите смирени

Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов позвао је данас чланове и симпатизере Српске напредне странке, као и све друге који подржавају политику председника Александра Вучића, да остану смирени и прибрани и да воде рачуна о Србији.

Говорећи о све чешћим нападима на активисте СНС који врше кампању од врата до врата, Јованов је рекао да опозиција има двоструке стандарде и да је оно што је њима дозвољено, другима није.

"Јер њима до Србије није стало уопште. Њих баш брига да ли ће Србија да оде у грађански рат или неће. Они у томе виде своју неку шансу. Ми морамо да водимо рачуна о томе, јер ако ми то не будемо радили, онда неће нико", поручио је Јованов.

Како је рекао, опозиција и њихови медији спремају терен за грађански рат и то раде свакодневно.

"Јер ви ћете у једном тренутку морати почети да се браните. И то је проблем који заиста може да ескалира. Ја се надам да неће, за сада не ескалира само захваљујући нашој прибраности. Искључиво само због тога. Јер 700.000 чланова Српске напредне странке није кренуло у грађанско хапшење никога", рекао је Јованов.

Јединствена Србија и Савез војвођанских Мађар ће подржати избор Ане Брнабић за председницу Скупштине

Живота Старчевић из посланичке групе "Драган Марковић Палма - Јединствена Србија" поручио је да ће та посланичка група подржати избор Ане Брнабић за председницу Народне скупштине.

Такође, Савез војвођанских Мађара подржаће избор Ане Брнабић за председницу парламента, рекао је Балинт Пастор из те посланичке групе.

"Ми вама можемо да понудимо сву помоћ и сарадњу на овој новој функцији, на коју ћете бити, сигуран сам, изабрани веома брзо. Оно што нас мотивише, то је да сте ви успешно водили Владу Србије у неколико мандата од 2017. године, да смо много тога заједничког урадили за грађане Србије, за војвођанске Мађаре, за Србе у Мађарској и за све грађане и Србије и Мађарске", поручио је Пастор.

Истакао је да је Брнабић била председник владе када је завршена обилазница око Суботице, аква парк на Палићу, а питање дана је када ће бити завршена реконструкција зграде Народног позоришта у Суботици.

Пастор је нагласио да је она увек имала разумевање за пројекте у свим општинама и градовима где Мађари традиционално и у већем броју живе у Републици Србије.
"Ви сте увек имали разумевање, увек сте били отворени за реализацију свих оних пројеката који су предвиђени од 2014. године коалиционим споразумима Српске напредне странке и Савеза војвођанских Мађара. Наравно, заслугу за све то има и председник Републике Александар Вучић, пошто је он био потписник свих тих коалиционих споразума", рекао је Пастор.

Мариника Тепић: Нико не говори о Ани Брнабић

Шефица посланичке групе Странке слободе и правде Мариника Тепић је, указујући на повреду пословника, рекла да председавајући Раденовић крши бројне чланове посланика.

Поручила је да ниједан посланик у првих сат и по времена наставка седнице не прича о Ани Брнабић и њеном избору за председника Народне скупштине.

"Ви немате овде шта да чујете о Ани Брнабић. Једина тачка је избор јединог кандидата Ане Брнабић. Нико о њој не прича, па и СНС се стиди Ане Брнабић. Биографију која је прочитана сви смо добили", рекла је она.

Раденовић јој је одговорио да би се осећао боље када би владала пристојност.

Кошкање у парламенту уз оптужбе

У току обраћања Ане Брнабић на седници Скупштине Србије, Борислав Новаковић гурнуо је једног од чланова обезбеђења, који му није дао да приђе средини сале.

Председавајући је рекао Новаковићу и Александру Јовановићу-Ћути из "Еколошког покрета" да се врате на место.

На оптужбе опозиције да су издали КиМ, Ана Брнабић је показала декларацију коју је, како она тврди, потписала Србија против насиља да "Косово хитно постане део ЕУ".

Она је приметила да посланици тог дела опозиције ниједном речју нису осудили погром над Србима на КиМ.

"Ово је ваше огледало. Ово је декларација коју је потписала ваша странка. Ово је декларација коју је потписала Србија против насиља, да тзв. Косово хитно постане члан Европске уније. Хитно. Не Србија, него независно Косово. Због тога не смете да кажете ни једну једину реч о погрому над српским народом. Зато што ће се наљутити Шенах, наљутиће се Виола фон Крамон и Тонино Пицула", рекла је Брнабић.

Како је додала, опозиција која говори да би волела да види човека као што је Аљбин Курти на челу Србије, се усуђује нешто да каже.

Претходно, народни посланик Александар Јовановић Ћута критиковао је чланове посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане", указујући на њихово полагање заклетве у парламенту привремених институција Приштини, а показивао је и фотографије председника Србије са Билом Клинтоном и Герхардом Шредером.

Он се обратио Горану Ракићу и навео "да је прочитао заклетву држави Косова", на шта је реаговао Горан Ракић посланик на листи "Александар Вучић - Србија не сме да стане", рекавши да никада није био посланик у тзв. скупштини Косова.

Јовановић је прочитао делове заклетве Републике Косово у којој, како он тврди, пише "ја посланик Републике Косово, заклињем се да ћу часно вршити своју дужност... да ћу радити у интересу Косова... на заштити суверенитета и територијалног интегритета Косова".

"Ја сам пред српским народом полагао заклетву, а и ви одлично знате да ме Курти никада није бирао за министра. Он је изабрао вашег министра - Рашића, а не Ракића", поручио је Ракић Јовановићу.

И Ракић је прокоментарисао да део опозиције није јуче обележио погром да се не би замерили "послодавцима и бриселског администрацији".

Образлагање предлога председника парламента

Јованов је, између осталог, истакао успех тима Ане Брнабић у дигитализацији и модернизацији рада институција и јавних служби.

Истиче да је Брнабић неко ко може да сачува интегритет парламента у тренутку када се, како каже, врши спољни притисак на Србију због КиМ, неувођења санкција против Русије, али и због, како наводи, политике која се води против председника Србије и тога што унутар земље има људи који траже да се ти притисци појачају.

Конститутивна седница Скупштине Србије почела је минутом ћутања за жртве погрома на КиМ

Опозиција држи транспаренте и фотографије са таблицама са КиМ

Председник посланичке групе Александар Вучић - Србија не сме да стане, Миленко Јованов рекао је да је Ана Брнабић од 2016. чланица Владе Србије, прво као министарка, а затим од 2017. године и премијерка.

Од тог момента траје бесомучна хајка на њу, рекао је Јованов.

За то време посланици опозиције су негодовали, тражећи реч по повреди посланика, али и држећи реплике статуетеа Оскара на којима пише Александар Вучић, транспаренте и фотографије са таблицама са КиМ.

Негодовање опозиције

Након позива да Миленко Јованов образложи избор предлога кандидата за председника Народне Скупштине, представници опозиције су негодовали због наводно претходне повреде Пословника.

Неколико њих је устало са посланичких места и тражило реч, која је онда дата Мирославу Алексићу.

"Обавестили сте нас 8. марта да ће наставак седнице бити 11. марта, а онда у 21 час 10. марта послали обавештење да неће бити наставка седнице, након што је председник државе, који је узурпатор воље народа и легитимитета, најавио да парламент неће радити. Не можете 12 сати пре наставка седнице да слушате наређења председника", рекао је Алексић.

За председника парламента предложена Ана Брнабић

Стојан Раденовић је навео да је за председника Народне скупштине стигао само један предлог – Ана Брнабић, а предложила ју је Српска напредна странка.

Стигли посланици

У Скупштину Србије стигли су Ана Брнабић, Милош Вучевић, Ивица Дачић и други посланици. 

Минут ћутања за страдале у Погрому 2004.

Настављена је конститутивна седница Народне скупштине. Седница Скупштине Србије је почела минутом ћутања за жртве погрома на КиМ. 

Председавајући Стојан Раденовић је рекао да је у сали присутно 214 народних посланика. Након што је утврђен број посланика у сали, Раденовић је набројао 16 посланичких група које су формиране у новом сазиву парламента.

Он је обавестио посланике и о томе које су све посланичке групе формиране у Народној скупштини:

Највећу групу "Александар Вучић - Србија не сме да стане" која броји 113 посланика, поново ће предводити народни посланик Миленко Јованов. На месту заменице шефа посланичке групе СНС биће Марина Рагуш, показују подаци објављени на сајту Народне скупштине Србије.

"Странку слободе и правде - Покрет слободних грађана" која у овом сазиву броји 19 посланика предводиће Мариника Тепић, а њен заменик биће Павле Грбовић.

Ивица Дачић ће предводити посланичку групу Социјалистичке партије Србије, која броји 13 посланика, а мењаће га Снежана Пауновић.

На челу посланичке групе Нове Демократске странке Србије и Покрета обнове Краљевине Србије, која у новом сазиву броји 13 посланика, биће Милош Јовановић, а за његовог заменика именован је Војислав Михаиловић.

Посланичку групу Народног покрета Србије, која у парламенту броји 12 посланика, предводиће њихов председник Мирослав Алексић. Групу Зелено-левог фронта, која броји 10 посланика предводиће Радомир Лазовић, а мењаће га Биљана Ђорђевић.

Девет народних представник посланичке групе странка Србија центар, водиће Здравко Понош, док је за заменика именован Стефан Јањић. Посланичку групу Демократска странка, која броји осам посланика, водиће Зоран Лутовац, а мењаће га Драгана Ракић.

Посланичка група "Ми - Глас из народа" броји седам посланика и њих ће предводити Бранко Павловић, а мењаће га Митар Ковач.

Такође формирана је и посланичка група "МИ - Глас из народа проф. др Бранимир Несторовић", која броји шест посланика, а на челу ће бити Бранко Лукић, док ће га мењати Јелена Павловић.

Шест посланика групе Партије уједињених пензионера, предводиће Стефан Кркобабић, а његов заменик биће Хаџи Милорад Стошић. Посланичку групу Савеза војвођанских Мађара, која у парламенту има шест представника, водиће Балинт Пастор, док ће га мењати Елвира Ковач.

Шест посланика групе Социјалдемократске партије Србије, предводиће Бранимир Јовановић, док ће његов заменик бити Муамер Бачевац.

Посланичку групу Јединствене Србије, која броји пет посланика водиће Драган Марковић, кога ће замењивати Живота Старчевић.

Петоро посланика посланичке групе Еколошког устанка преводиће Александар Јовановић, а мењаће га Данијела Несторовић.

Бојан Торбица биће шеф петоро посланика групе Покрета Социјалиста – Народне сељачке странке и Руске странке, а његов заменик биће Марјан Ристичевић.

На сајту Народне скупштине Србије наводи се да седам посланика не припада ниједној посланичкој групи - Настасја Баковић, Един Ђерлек, Усаме Зукорлић, Шаип Камбери, Селма Кучевић, Милош Парандиловић и Ахмедин Шкријељ.