Посланици Скупштине Србије изабрали су Ану Брнабић за председницу парламента. Од 158 посланика, "за" је гласало 153 посланика, против је било 5, а уздржаних није било.
Скупштина је избрала и 6 потпредседника, а именован је и генерални секретар парламента.
Расправа је почела у понедељак, 18. марта, а претходна два дана седнице су обележиле увреде, гурања и надвикивања. Други дан је започео мирно, али су убрзо уследила добацивања, међусобне увреде председника власти и опозиције, кошкање, због чега је у неком тренутку ушло обезбеђење у скупштинску салу.
На дневном реду конститутивне седнице био је и избор потпредседника Народне скупштине, именовање генералног секретара, избор чланова радних тела, избор чланова сталних парламентарних делегација у међународним институцијама.
Све најновије вести из Скупштине Србије могли сте да пратите уживо у блогу РТ Балкан.
20. мар 2024 • 18:35
Изабрани потпредседници парламента и генерални секретар
Већином гласова изабрани су кандидати за потпредседнике парламента, Сандра Божић (СНС), Марина Рагуш (СНС) Един Ђерлек (Странка правде и помирења), Јован Јањић (Ми - глас из народа), Елвира Ковач (СВМ), Снежана Пауновић (СПС).
За генералног секратара поново је изабран Срђан Смиљанић.
Почело гласање за потпредседнике Скупштине, опозиција удара у клупе
Уз гласно негодовање опозиције, која удара у клупе и баца пословнике, јавном прозивком посланика гласа се за шест кандидата за потпредседнике парламента.
Посланици са листе Србија против насиља све време ударају о клупе, док посланик Александар Јовановић Ћута баца папире према председници парламента Ани Брнабић.
Посланици владајуће коалиције мирно седе у клупама и учествују у гласању.
У скупштинској сали је присутно обезбеђење, како би спречило евентуалне инциденте.
Како је објаснила председница Скупштине, консултације за избор потпредседника обављене су раније, а, како је рекла, "поштована господа" се на њима није појавила, а да, како је додала, делује да би накнадно волели да разговарају о томе.
Брнабић је приметила да опозиција није била у сали када је настављен рад, да се нису јавили за реч када је покренула тачку дневног реда о избору потпредседника и да се нису самим тим јавили за реч, те да је тиме та тема завршена.
После тога, кренуло је негодовање опозиције.
Брнабић утврдила листу кандидата за потпредседнике скупштине
Председница Народне скупштине Ана Брнабић захвалила је посланицима који су јој дали поверење и одмах је прешла на следећу тачку дневног реда - избор потпредседника.
"Обавештена сам да су консултације обављене, да се постигла сагласност око потпредседника Народне скупштине и радних тела", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да је утврђена листа кандидата за потпредседнике: Сандра Божић (СНС), Марина Рагуш (СНС) Един Ђерлек (Странка правде и помирења), Јован Јањић (Ми - глас из народа др Бранимир Несторовић), Елвира Ковач (СВМ), Снежана Пауновић (СПС).
Одлучено је да се гласа јавно, односно прозивком посланика.
Ана Брнабић изабрана за председницу Народне скупштине
Посланици Скупштине Србије изабрали су Ану Брнабић за председницу парламента.
Од 158 посланика, "за" су гласала 153 посланика, против је било 5, а уздржаних није било.
Опширније прочитајте овде.
Почело гласање о председнику Народне скупштине, гласа се прозивком посланика
Председавајући Стојан Раденовић предложио је да се избор председника парламента обави јавним гласањем, односно прозивком народних посланика.
За тај предлог је гласало 154 посланика, против су била три посланика, а уздржаних није било.
Није гласао један посланик, а укупно је било присутно 158 посланика.
Раденовић је констатовао да је скупштина одлучила да се избор председника скупштине обави прозивком народних посланика.
Приликом гласања опозиција са листе "Србија против насиља" напустила је седницу Народне скупштине.
За ту функцију је предложена потпредседница Српске напредне странке и досадашња председница владе Ана Брнабић.
Ускоро гласање за председника Скупштине
Председавајући Стојан Раденовић, закључио је претрес о избору председника парламента и одредио паузу од 10 минута, после чега ће посланици гласати.
За ту функцију предложена је Ана Брнабић.
НАДА неће подржати избор Ане Брнабић
Посланик групе Нови ДСС – ПОКС Ненад Томашевић је рекао да коалиција НАДА неће подржати избор Ане Брнабић за председницу парламента зато што је за време мандата њене владе ситуација на Косову и Метохији доведена до усијања и дошло је до апсолутног урушавања институција правне државе.
"На ивици смо рата, наш народ је прогањан, а западни ментори, са којима сарађује власт, нам отимају јужну српску покрајину", рекао је Томашевић
Он је навео да је "урушена слобода грађана и медија и да је дошло до ескалације корупције до неслућених размера".
Томашевић је додао да је за време мандата владе на челу са Аном Брнабић пао стандард грађана, јер, како је истакао, данас за плату може да се купи много мање него пре десет година.
Јованов: Резолуције ЕП, попут оне о изборима у Србији, нису обавезујуће на за кога
Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов поручио је опозицији да, тражећи међународну истрагу о изборима у Србији, траже да наша држава укине део свог суверенитета и да странци врше истраге у Србији.
Јованов је то упоредио са ситуацијом из 1914. када је Аустро-Угарска тражила да предузме судски поступак против саучесника Сарајевског атентата на српској територији уз помоћ и упутства Аустро-Угарских органа.
"Аустро-Угарска је тражила мање од онога што тражи наша опозиција данас. Аустро-Угарска је тражила мање да се меша у ствари. Они су хтели да дају упутства и да дају помоћ. И ми смо рекли да су упутства и помоћ удар на нашу слободу, суверенитет и независност. А они траже да они врше истраге", рекао је Јованов.
Он је истакао да резолуције Европског парламента (ЕП), попут оне које је ЕП усвојио о изборима у Србији, апсолутно нису обавезујуће на за кога, па ни за земље чланице ЕУ.
Додао је да је ЕП усвојио свакакве резолуције, попут оне из марта 2022. којом је Српска православна црква оптужена за распиривање напетости на Балкану и означена као узрочник ратова или она од 6. јула 2022. године у којој се 5 чланица ЕУ позивају да признају самопроглашену независност Косова, а то се тражи и од Србије.
Јованов је оптужио опозицију да су од ЕП тражили прекидање приступних преговора, али и престанак финансирања кроз ИПА и ИПАРД фондове, што је, како је рекао, директан атак на државу Србију, а посебно на њене грађане.
Он је опозицији поручио да Србија неће да прекине сарадњу са Милорадом Додиком, да неће да врши тортуру над Србима због Бањске, да неће да се одрекне КиМ, да неће да напада Српску православну цркву, а да, што се тиче резолуција ЕП, могу да нађу мачка о чији реп ће их окачити.
Уједињена сељачка странка подржава избор Ане Брбнабић
Председник Уједињене сељачке странке која је на листи СНС Милија Милетић рекао је да ће та странка подржати избор Брнабић за председницу парламента у нади да ће "заједно радити и на побољшању услова за живот на селу".
"Ми овде говоримо о резолуцији ЕП а треба да говоримо о Резолуцији 1244, да сачувамо Србију, да сачувамо село. Да са Аном Брнабић донесемо закон којим би побољшали услове на селу, рецимо, створимо боље услове за живот жена на селу, деце" казао је Милетић.
Нада Мацура честитала долазак пролећа
Посланица СНС Нада Мацура честитала је долазак пролећа и позвала све жене да на данашњи Национални дан борбе против рака дојке, упуте позив свим другим женама у свом окружењу да ураде превентивни прегледе.
"Честитам нам долазак пролећа, имаћемо више сунца, и можемо користити боље наше време за београдске изборе, за контакт с грађанима", казала је обраћајући се посланицима.
Она је позвала и да се не крши Закон о забрани дискриминације.
Вучевић: Брнабић била одличан премијер, биће и одличан председник Скупштине
Председник Српске напредне странке Милош Вучевић рекао је да је Ана Брнабић била одличан премијер и да ће бити одличан председник Скупштине Србије.
Вучевић је, после излагања Борислава Новаковића из Народног покрета Србије који је рекао да је Ана Брнабић недостојна да буде председник парламента, поручио да је Новаковић тај који је увек бежао од одговорности за дела која је учинио.
"Сви ти за које ви наводите да су криминалци честитији су од вас и за оно што су урадили, никада нису бежали од одговорности. Од вас су сви поштенији, јер ви сте крали буџетске паре и бежали од одговорности. Ви сте највећи криминалац и кукавица Новог Сада, јер сте бежали као мали миш код судије за прекршаје да не бисте одговарали, кукали сте пред страним амбасадама да вас заштите", рекао је Вучевић.
Он је поручио Новаковићу да нас чекају нови избори и да пита свога газду који седи поред њега да ли ће га кандидовати.
Новаковић је током свог излагања рекао да председник Скупштине Србије мора да буде умерен, одмерен, смирен и разборит, а да је код Ане Брнабић приметио "само искључивост".
"Култура компромиса значи смисао за другачије. Толеранција значи да мора да буде једнака према свима, а не само према припадницима своје странке", рекао је Новаковић и додао да не може да подржи некога кога су предложили Миленко Јованов и Милош Вучевић.
Брнабић: ЕП парламент неће бити изнад српског парламента
Посланица "Александар Вучић - Србија не сме да стане" и кандидат за председника Народне скупштине Ана Брнабић истакла је да је опозиција тражила од Европског парламента "да укине суверенитет Србије и Скупштине" и поручила да европски никад неће бити изнад српског парламента.
"Вама није била довољна једна резолуција ЕП, коју сте сами издејствовали и којом се тражи укидање суверенитета Србије, да би ЕП могао да суспендује наше законе. И није вам та срамота била довољна, ви нама претите новом резолуцијом ЕП, али да вам кажем - ја сам рекла да ћу се залагати за још боље односе са ЕУ, али ни по чему ЕП неће бити изнад српског парламента", казала је Брнабић.
Она је истакла да у ЕП има пријатеље које поштује и на њих гледа као на партнере.
"Неки су наши пријатељи, неки нису. Неки о Србији мисле добро, неки мисле лоше. Ови који су ваши пријатељи и уз помоћ којих сте изгурали ту резолуцију су пре свега пријатељи Аљбина Куртија и Приштине. Неки су наши пријатељи, свакако ћемо разговарати са њима и свакако гледам на њих као партнере и они такође имају пружену руку", рекла је Брнабић.
Каже и да резолуције Европског парламента, за њу, као народну посланицу, нада се сутра као председницу Народне скупштине, нису обавезујуће, нити је занимају.
"Апсолутно ме не занимају и немојте тим новим резолуцијама да претите српском парламенту, зато што тиме унижавате себе као народне посланике овог народа", рекла је Брнабић.
Јединствена Србија подржава кандидатуру Ане Брнабић
Посланица Јединствена Србија Загорка Алексић подржала је кандидатруру Брнабић за председницу Скупштине.
"Јединствена Србија очекује да ће Ана Брнабић својим председавањем наћи праву меру и оно што је потребно је смирење тензија", рекла је Алексићева.
Лончар демантује да постоје уцене пацијената, опозиција лупа о клупе
Посланик СНС и некадашњи министар здравља Србије Златибор Лончар изјавио је данас у Скупштини Србије да ниједан грађанин није уцењен да иде на митинг СНС-а да би добио терапију. Док је о томе говорио, посланици опозиције лупали су о скупштинске клупе у знак негодовања.
Лончар је реаговао на изјаву посланице Зелено-левог фронта Наталије Стојменовић да "само уз чланску карту Српске напредне странке можете да се померате на листи онколошких пацијаната".
"Мислио сам до сада да постоје неке границе и да оне не би у политици требало да се пређу, а везано за пацијенте који се боре за живот. Међутим, видим да вама то ништа није свето, то је претпостављам крајња немоћ, да помињете да је неко уцењен да иде на митинг да би добио терапију, то само говори о вама, а не о нечему другом", рекао је Лончар за скупштинском говорницом.
На то су реаговали посланици опозиције, из Србије против насиља, који су почели да лупају о скупштинске клупе у знак протеста.
"Знам да вам не прија ово што причам, али морам да вас подсетим. Ви морате да знате једну ствар, да док сте ви водили здравство, пацијенти нису могли ни да се лече, није било лекова, апарата и није било људских услова где би могли да лече. То је истина и то сви знају, наравно да вам ово не прија, можете да лупате колико год хоћете, то грађани знају и то ће вам вратити", рекао је Лончар.
Лупање пословником док Орлић говори
Посланици опозиције лупали су пословником о клупе док је говорио посланик Владимир Орлић.
Павловић и Јованов о политици према Косову и Метохији
Посланик Бранко Павловић са листе "Ми, глас из народа" говорио је о питању Kосова и Метохије, истакавши да је повлачење признања независности Kосова одличан резултат власти и озбиљан допринос претходних година.
Додао је да је француско-немачки предлог "изузетно опасан документ".
"Он је базиран на споразуму из седамдесетих година између западне и источне Немачке. Први део тог споразума је преписан у француско-немачки споразум, онај из седамдесетих је послужио за признања западне и источне Немачке без њиховог међусобног признања. Отуда морамо са нарочитом пажњом да читамо француско-немачки предлог", рекао је Павловић, додајући да је тај први део подметнут као замка за Србију.
Наводи и да је правно утемељен став који износе српски званичници да споразум није прихваћен. Павловић додаје и да Србија треба да продуби дефиницију својих црвених линија у односу према Kосмету.
Позива и на доношење још једне резолуције о Kосову и Метохији у којој би се, између осталог, јасно дефинисале надлежности Србије на KиМ.
Шеф посланичке групе напредњака Миленко Јованов одговорио да управо отпризнавање једнострано проглашене независности показује намеру власти се за КиМ бори иако, како каже, неки тврде да је власт Kосово издала.
Додао је да је сагласан са предлогом да се донесе нова резолуција о Kосмету, али наводи да сматра да "од тога нема ништа".
"Лако је преко капућина србовати са Врачара, треба на Kосову живети. Моја деца сама иду у школу, а тамо њих треба неко да прати. Да ли неко размишља да сваки акт овде прави последице тамо?", навео је Јованов.
Марушић Јовановић: Еколошки устанак неће гласати за избор Ане Брнабић
Посланици Еколошког устанка неће подржати избор Ане Брнабић за председницу парламента, рекла је Милица Марушић Јовановић из те посланичке групе.
Указала је и на проблем кладионица и позвала на враћање пореза који је кладионицама, како је навела, укинут 2021. године.
Бачевац: Подржаћемо Ану Брнабић на месту председнице парламента
Муамер Бачевац из Социјалдеморкатске партије Србије је рекао да скупштина "представља сито и најзначајније решето у којој можемо променити један закон на боље".
"Потребно је да имамо минимум неопходног поштовања, уважавања и сарадње. Рад у одборима мора бити ефикасан. Ми ћемо подржати кандидатуру Ане Брнабић за функцију председнице парламента", рекао је он.
Остварени услови за рад
У сали је 153 посланика присутно, постоје услови за рад парламента, рекао је председавајући конститутивном седницом Стојан Раденовић.