У селу Горња Бријесница код Лукавца у Федерацији БиХ, у коме су некада живели Срби а сада је пусто, протеклог викенда, други пут у последњих три године, поломљен је православни крст постављен на молитвишту у центру села. Случај ломљења крста на месту на коме су се повремено окупљали Срби, који су током рата били приморани да напусте то место, пријављен је полицији a изгредници за сада нису откривени.
Председник МЗ Доња Бријесница Ратко Никић за "Новости" је испричао да је поломљени крст "јасна проука Србима који су намеравали да се врате у то село". По речима Никића, и Горњој Бријесници живело је пре рата неколико стотина Срба, а данас је село пусто.
"Све је зарасло, куће су порушене. Има људи који су намеравали да се врате, што је вероватно засметало појединима. Крст који је срушен постављен је пре неколико година на месту које је било центар села. Ако су порушили крст, замислите шта би се десило да неко обнови кућу", рекао је Никић и додао да мештани који су се вратили у тај крај живе у сталном страху.
Председник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић изјавио је после овог случаја да се "ломљењем крстова шаље пoрука Србима да не треба да долазе и обилазе своје куће и имања, али и да не изражавају своја верска осећања".
Иначе, из овог одбора, на Задушнице прошле године саопштили су да "у просеку једном месечно долази до скрнављења православних објеката и гробаља на територији Федерације БиХ, а скоро никада нису пронађени извршиоци ових кривичних дела почињених из националне и верске мржње".
Како подсећају из овог одбора, у протеклих пет година православни споменици на гробљима рушени су на локацијама – Љубетово, Мошћаница и Осојница поред Зенице, Суботиња и Караула поред Какња, Горње Бабице поред Лукавца, Брезичани код Доњег Вакуфа, у бихаћком насељу Нова четврт, у Горњој Саници у општини Кључ, у селу Гостовић у општини Завидовићи, у Возући поред Завидовића, у Горњој Маочи у општини Сребреник, гробљу Дурач поред Грачанице, Кривача и Врнојевићи у општини Живинице, те у Дубници поред Калесије.
"Православни споменици на гробљима рушени су у Оловци поред Кладња, гробљу у месту Трновац поред Тузле, Видаковићи и Горњи Раковац поред Маглаја, Лозна и Жељова поред Бановића, Загајница у општини Олово, Мекиш поред Тешња, Шарића брдо и на Комару поред Травника, те Трновац-Опара Нови Травник", подсећају из овог Одбора.
Споменици су, наведено је још у саопштењу, рушени и у православном гробљу у Пламеницама поред Кључа, у селу Баре поред Хаџића, Дивјача код Семизовца – Илијаш, старом православном гробљу Младош поред Бусоваче, Љешево поред Илијаша, те у насељима Осијек и Бријешће поред Сарајева.
„У питању је општа појава чији смо сведоци ево већ пуних 30 година. Ево рецимо, у српском селу Босна поред Какња, јуче је освећена православна капела, и питао сам пароха шта је са српским гробљима. Рекао ми је да је у његовој парохији осам гробаља и свих осам је оскрнављено и то одавно. Од 1.121 српског гробља на територији Федерације, можда 100 није оштећено и тих 100 је у неприступачним и јако забаченим подручјима па она нису оштећена не зато што неко није хтео да их оштети него зато што нису приступачна. Појава је масовна, стална, не знам да ли је то изазвано нечијим вишим политикама, знам да је православље на територији Федерације јако угрожено у том сегменту", изјавио је на Задушнице прошле године за РТ Балкан Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ.