Одговор Србије НАТО-у: Размотрите одлуку o тзв. Косову или ћемо бити принуђени да вас напустимо

Почетком недеље стигла је вест да је стални управни одбор Парламентарне скупштине НАТО-а у Естонији, одлучио је да подигне статус "Косова" на ниво придруженог члана скупштине

Шеф сталне делегације Народне скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО Владимир Ђукановић упутио је писмо председнику те институције Михалу Шербу, у којем наводи да је Београд са разочарањем и забринутошћу примио вест о недавно одржаном састанку Сталног одбора у Талину, на којем је разматрано унапређење статуса тзв. Косова.

Ђукановић тражи образложење одлуке о тзв. Косову за које се расправљало о унапређењу из статуса посматрача у статус придруженог члана, што Београд види као неочекивану и неутемељену одлуку.

"Овом приликом бих желео да Вас подсетим да такозвано 'Косово' није независна држава, те да се тиме, не само прави преседан у оквиру организације којом председавате, већ и директно крши Резолуција Савета безбедности 1244 Уједињених нација", наводи Ђукановић и додаје да већина чланица УН не признаје једнострано проглашену независност тзв. Косова, ако и земље чланице Парламентарне скупштине НАТО.

Ђукановић напомиње и да је у последњих неколико година 28 држава повукло признање једнострано проглашене независности "Косова".

"Веома несрећна коинциденција је да је Република Србија управо 24. марта 2024. године, када је објављена наведена одлука Сталног одбора ПС НАТО, обележавала 25. годишњицу од почетка агресије НАТО на нашу земљу. Такође, потврђивање ове одлуке представљало би 'награду' за безобзирно понашање представника привремених институција у Приштини и терор који се спроводи над српским становништвом на Косову и Метохији", упозорава се у писму.

Како додаје, ови кораци су тим пре неразумљивији, будући да је делегација Народне скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО дуже од 20 година, почев од 2022. остваривала коректну и узајамно корисну сарадњу са Парламентарном скупштином НАТО.

"Желео бих да још једном јасно истакнем да се снажно противимо додељивању придруженог статуса тзв. 'Скупштини Косова' и надамо се да ова одлука неће бити потврђена на наредном заседању Парламентарне скупштине НАТО па од вас очекујемо чврсте гаранције да то питање неће бити стављено на дневни ред наредног заседања", пише у писму.

На крају, Ђукановић пише да је уверен да ће још једном пажљиво размотрити ово осетљиво питање, имајући у виду све наведене чињенице.

"У супротном, делегација Народне скупштине Републике Србије биће принуђена да пажљиво размотри сврсисходност свог даљег учешћа у раду ПС НАТО", закључује се у писму.