На адресе свих чланица Савета Европе Србија ће послати нон-пејпер у којем ће се наћи чињенице и јасно побројани аргументи због којих тзв. Косово не би смело да постане део споменуте организације, сазнају "Новости".
У документу ће бити наведени сви етнички мотивисани напади на Србе, отимање имовине, скрнављење црква, манастира и гробаља, примери узурпације земљишта на којем Приштина гради војне базе, монтирани процеси који се воде против наших сународника пред судовима без сведока, као и то да привремене власти више од 4.000 дана одбијају да испуне обавезу из Бриселског споразума и формирају Заједницу српских општина, као и да се укидањем динара на КиМ довели наше људе на руб егзистенције. Све наведено директно спада у домен владавине права чије поштовање треба да буде најважнији критеријум за чланство у Савету Европе. Осим свега овог, очекује се и да укажемо и на опасност од устоличења преседана ако се у редове Савета Европе прими тзв. Косово које нема столицу у Уједињеним нацијама.
Слање поменутог текста биће први задатак посебног тима Владе, чије је оснивање јуче на ванредној седници тражио председник Александар Вучић. Кључни циљ је да се боре да 16. априла, када на заседању Парламентарне скупштине буде гласање о чланству тзв. Косова, лажна држава не добије двотрећинску подршку.
Министрима у Влади, Вучић је поручио да за њих не постоји предизборна кампања све док 16. или 17. априла, када заседа Комитет министара СЕ, као последња инстанца, не донесе коначну одлуку и да "све своје напоре усредсреде на то да тзв. Косово не буде примљено у Савет Европе".
"Кључни аргумент Србије требало би да буде то што властима тзв. Косова није ни у плану формирање Заједнице српских општина. Биће довољно дуга кампања, разумеће људи да се борите за најважније ствари. Не желим пред камерама да будем непријатан, само вас молим да се посветите томе. То је за нас од пресудног значаја и да урадите све што можете, да разговарамо са вама, јер биће ту и чланице ЕУ које су признале независност тзв. Косова, за које сам сигуран да можемо да обезбедимо да не буду позитивне по питању чланства `Косова` у Савет Европе. И то није Мађарска једина, а Мађарска нам је велики пријатељ. Сматрам да имамо шансу и поред тога што снажни ментори приштинске независности гурају чланство по сваку цену и без права и правде", казао је Вучић на седници Владе којој су, осим њега и министара, присуствовали и председница парламента Ана Брнабић, челни људи безбедносног сектора, као и директори свих јавних предузећа.
Осим у Савету Европе битку ћемо да водимо и у Уједињеним нацијама, где се кува нова резолуција о Сребреници од које прети опасност да се Србима налепи етикета геноцидног народа. За ово питање је већ формиран тим. Вучић је навео да ће 22. априла СБ УН одржати редовну седницу о Косову и Метохију, а да ће он у ситуацији у нашој јужној покрајини разговарати са председником Француске Емануелом Макроном и још најмање 10 европских лидера.
"Могуће је да отпутујем 21. априла у Њујорк и останем тамо шест до осам дана да бих испратио Савет безбедности УН о КиМ и седници Генералне скупштине на којој би требало да се разматра резолуција о Сребреници. Није ми проблем да останем у Њујорку све док не проше та седница и ако буде било какве шансе да се промени резултат", рекао је Вучић.
Он је навео да је усвајање поменуте резолуције нефер.
"Замислите, рецимо, да не постоји такав акт у УН који би рекао да је Немачка починила геноцид у Другом светском рату. Не постоји. Никада није изгласан. Ангажујте се на спољнополитичком плану, много више се борите. Ја ћу да дам све од себе, укључујући разговоре са председницима афричких земаља", поручио је Вучић министрима.