Председник Републичке изборне комисије Оливер Благојевић рекао је да ће у четвртак, 10. априла, поднети оставку на ову дужност, у складу са закључком Владе Републике Српске којим позива чланове органа за спровођење избора из Српске да поднесу оставке.
Влада Републике Српске упутила позив свим представницима у изборним комисијама да се повуку из тих тела у складу са закључцима парламента Српске, након што је Кристијан Шмит, којег у Српској не признају за високог представника, покушао да наметне измене Изборног закона БиХ.
"Закључак је јасан и с тим у вези заказао сам за четвртак седницу Републичке изборне комисије. Као председник РИК-а поднећу оставку и проследити је Народној скупштини Српске на даље разматрање и одлучивање", рекао је Благојевић.
Он је додао да ће након седнице јавност имати информацију о поступању осталих шест чланова РИК-а.
Након Благојевића, члан Републичке изборне комисије Александар Радета рекао је да ће у четвртак поднети оставку у РИК-у.
Министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић очекује да ће сви изабрани из Српске у изборним комисијама прихватити позив Владе Српске да се повуку из тих тела јер треба да следе политику Републике Српске.
"Након што Република Српска усвоји нови изборни закон успоставиће се нова изборна тела. Исто тако, важно је да се из Централне изборне комисије БиХ повуку представници који су тамо у име Републике Српске изабрани", рекао је Ђокић.
Он је напоменуо да је њима јасно упућен позив и да треба да следе политику Републике Српске.
"Имамо ситуацију да би избори требало да буду одржани по Изборном закону који покушава да наметне Кристијан Шмит и он је тим створио нову политичку кризу и конфузију у БиХ. Зато мислим да је овај потез Владе био потпуно логичан и очекујем да ће га сви изабрани у изборним комисијама прихватити и следити", рекао је Ђокић за АТВ.
Високи представник у БиХ Кристијан Шмит, кога Република Српска не признаје јер није именован у Савету безбедности УН, саопштио је 26. марта одлуку о наметању измена Изборног закона БиХ.
Према његовим речима, измене подразумевају да Централна изборна комисија БиХ именује председнике бирачких одбора, увођење скенера и видео-надзора, а циљ измена су транспарентнији и фер избори.
Председник Републике Српске Милорад Додик, дао је јуче рок од седам дана да се пониште измене и допуне Изборног закона БиХ, које је наметнуо Шмит, али до тога није дошло.
Додик је на седници Народне скупштине РС изнео још низ захтева који морају бити испуњени, или ће, како је рекао, Република Српска реаговати.
Народна скупштина Републике Српске ће, заједно са надлежним институцијама и органима Републике Српске, предузети потребне мере да би се заштитила права и слободе грађана и неутралисале последице противуставног деловања на територији Српске, наведено је у закључцима које је усвојио парламент Српске.