Србија и Балкан

Завршене консултације о препорукама ОДИХР-а: Опозиција напустила састанак, Хил против бојкота

Поред председнице парламента Ане Брнабић и представника владајуће коалиције и дела опозиционих посланика, састанку су присуствовали и амерички амбасадор Кристофер Хил, као и шеф делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре
Завршене консултације о препорукама ОДИХР-а: Опозиција напустила састанак, Хил против бојкота© FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

У Скупштини Србије завршен је данашњи састанак посланичких група власти и опозиције на коме се расправљало о препорукама ОДИХР-а о изборним условима.

Део опозиције који је присуствовао трећем колегијуму у Скупштини Србије напустио је салу нешто поле 12 сати.

Поред председнице парламента Ане Брнабић и представника владајуће коалиције и дела опозиционих посланика, састанку су присуствовали и амерички амбасадор Кристофер Хил, као и шеф делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре.

Амбасадор САД у Србији, Кристофер Хил, рекао је, током кратког обраћања новинарима у Скупштини, да је међународна заједница против идеје бојкота.

"Ја сам овде у својству посматрача. Био је јако тежак дијалог, међународна заједница не гледа благонаклоно на бојкот, али то је питање које ће морати да реше учесници дијалога у Србији", рекао је он и додао да није само важно да се дође до споразума.

Према његовим речима и у САД "имамо овакве дијалоге али ми је драго да видим да је у овим преговорима присутан позитиван тон".

Јовановић: Србији нису потребни тутори

Председник Новог ДСС-а Милош Јовановић саопштио је да присуство западних амбасадора данашњем скупштинском колегијуму о изборним условима потврђује чињеницу да Србија политику не води самостално.

"Присуство западних амбасадора данашњем скупштинском колегијуму о изборним условима не само да потврђује исправност наше одлуке да на њега не одемо, већ на жалост и чињеницу да Србија политику не води самостално. Србији нису потребни тутори већ демократски избори и искрена борба за српске интересе", саопштио је лидер Новог ДСС-а Милош Јовановић.

"За разлику од многих на политичкој сцени Нови ДСС је свој и не дугујемо ништа никоме сем својим бирачима и грађанима Србије. А њима дугујемо озбиљност и лидерство које смо им обећали", наводи се у саопштењу.

Наводе и да су данима давали шансу дијалогу и предлагали иницијативе и измене у циљу превазилажења кризе у Србији.

"Али због исте те озбиљности смо дужни рећи да је дијалог о изборним условима за изборе који су већ расписани у најмању руку закаснио. Једино истинито што смо икад чули из СНС је да држава није играчка. Али онда остаје питање зашто се власт игра са државом, њеним суверенитетом и изборним процесом", закључује Јовановић у саопштењу.

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић рекла је на конференцији за новинаре после састанка да су напустили "такозвани састанак".

"Нешто што је требало да личи на наставак дијалога", рекла је и додала да је састанак био "само представа за госте".

Састанку су присуствовале странке владајуће коалиције, коалиције "Србија против насиља", као и представници посланичке групе "Ми - глас из народа".

У парламент су дошли Миленко Јованов, Марина Рагуш, Сандра Божић (СНС), Ивица Дачић, Снежана Пауновић (СПС), Бранимир Јовановић (СДПС), Един Ђерлек (СПП), Елвира Ковач (СВМ), Стефан Кркобабић из ПУПС-а.

Из опозиције су били Биљана Ђорђевић (Зелено-леви фронт), Мариника Тепић (С СП), Мирослав Алексић (Народни покрет Србије), Зоран Лутовац, Драгана Ракић, Срђан Миливојевић (ДС), као и представници посланичке групе "Ми - глас из народа".

На позив се нису одазвали представници коалиције НАДА, "Еколошког устанка" и посланичке групе "Ми Снага народа – проф. др Бранислав Несторовић".

Присуствовали су и представници цивилnogвног сектора који се баве изборним процесом – ЦРТА, ЦеСид, Транспарентност Србија.

На дневном реду састанка је била примена препорука ОДИХР-а из коначног извештаја посматрачке мисије о изборима за народне посланике одржаним 17. децембра 2023. године.

image