Министар унутрашњих послова тзв. Косова Џељаљ Свечља најавио је да ће косовска полиција, ако то буде затражено, "отворити" бирачке центре у школама на северу Космета које раде у српском систему, односно којима управљају, како наводи, "нелегалне српске структуре", за референдум о смени албанских градоначелника који би требало да буде одржан у недељу 21. априла.
Претходно су директори школа на северу КиМ одбили да школске објекте ставе на располагање Централној изборно комисији тзв. Косова за референдум који ће српска заједница, после позива Српске листе, сада је већ сасвим извесно, бојкотовати.
Изјава Свечље дошла је пошто су чланови ЦИК на састанку у среду затражили отварање свих бирачких центара у Северној Митровици, Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку.
"Ми подржавамо сваку одлуку Централне изборне комисије да се ови избори организују добро и мирно. На сваки правни захтев који нам стигне од Централне изборне комисије морамо да одговоримо", рекао је Свечља.
Да ли ће косовски специјалци у суботу или недељу ујутру на силу провалити у објекте школа на северу, у којима би већ у понедељак ујутру ђаци требало да имају наставу, за сада се још поуздано не зна. ЦИК тзв. Косова објавила је да су обезбедили и неке алтернативне центре за гласање у четири општине.
Члан ЦИК Ариант Ељшани јуче је за "Коху" изјавио да је до сада обезбеђено око 20 бирачких центара. Овај портал објавио је да од 43 центра колико је планирала ЦИК, 33 нису стављена на располагање од стране директора школа које у ове четири општине раде у српском систему.
Из ЦИК у међувремену су по други пут за петнаестак дана потврдили да овог пута бирачки центри неће бити у контејнерима као што је то било 23. априла прошле године на изборима за градоначелнике општина које су Срби бојкотовали и на којима се изјаснило укупно 13 Срба.
Као разлоге за бојкот и референдума о опозиву албанских градоначелника у српској заједници на Космету помињу се нереалан број бирача у бирачким списковима које је оверила ЦИК тзв. Косова, постављане камера на бирачка места, општа атмосфера на северу КиМ, велики број специјалаца са дугим цевима у српским срединама.
За разрешење градоначелника у појединим општинама требало би да гласа 50 посто плус један бирач, а председник Србије Александар Вучић пре пар дана изјавио је, подржавајући одлуку Српске листе о бојкоту, да на северу КиМ тренутно нема толико Срба.
Извршни директор Центра за заступање демократске културе Душан Радаковић у изјави за "Косово онлајн" оценио је организацију референдума као "никад гору, неефикасну и нетранспарентну".
"Три дана пред изборе, ми не знамо где ће бити гласање. Да ли ће бити у школама, у шта не верујем да будем искрен, у ком месту ће бити, у којим контејнерима или општинским косовским институцијама, верујте ми да не знам. Никад гори процес организације избора, можда и гори од априла 2023. године", рекао је Радаковић.
По његовом мишљењу "овај процес води у пресију да се гласање организује, али и да буде неуспешно".
"Организује се у веома чудном тренутку, паралелно са пописом. У тешкој политичкој ситуацији и неорганизацији и постављање тих чувених камера о којима се прича, а ми немамо закон о камерама. Остале земље узимају из Албаније и Црне горе, где постоји закон и он регулише чему и како служе, како се чува материјал и ко има приступ камерама, да ли је онлајн или не. Ми имамо села у околини Лепосавића и Зубиног Потока који су у шуми, често нема струје и мобилне мреже да би се успоставио сигнал за онлајн. Много проблема, бирачки одбори који су изласком Српске листе и неких партија остали су на врло малом броју. Врло дискутабилно како ће се организовати, где ће се бројати ти гласови. Много нејасноћа које само престављају да је процес катастрофалан, нетранспарентан и процес људи који организују изборе представља чињеницу да морају људи који су са овог подручја да организују ове изборе", рекао је Радаковић за "Косово онлајн".