Посланици Скупштине Србије завршили су расправу о изменама и допунама Закона о локалним изборима, а гласање је заказано за сутра у 10 часова.
Расправа која је трајала једанаест сати протекла је мирно и посланици су углавном говорили о изборима и разговорима који су се водили између власти и опозиције, на иницијативу председнице Скупштине Србије Ане Брнабић, о препорукама ОДИХР-а и захтевима опозиције који су се тицали побољшања изборних услова.
Посланици владајуће коалиције су истакли да су они показали добру вољу и суштинску жељу за дијалогом испунивши захтеве опозиције да би она изашла на изборе. Измене закона треба да омогуће да се локални избори, и то у оним локалним самоуправама у којима нису били у децембру, одрже 2. јуна истовремено са београдским изборима који су већ расписани за тај датум – што је био један од захтева опозиције у разговорима који су вођени.
Странке опозиције Странка слободе и правде, Србија центар и коалиција НАДА које, како су најавиле, неће изаћи на изборе 2. јуна поручили су на седници да за њих то "нису избори", док су посланици Народног покрета Србије, ДС, Зелено-левог фронта, Новог лица Србије, Еколошког устанка и Покрета слободних грађана најавили да ће наступити на изборима под слоганом "Бирам борбу".
Седница је прва у пролећном заседању и почела је интонирањем химне Боже правде и уз Гарду Војске Србије.
Предложене измене предвиђају да се одлука о расписивању избора доноси најраније 150 дана, уместо 120 дана, а најкасније 45 дана од дана пре истека мандата одборника, а да од дана расписивања локалних избора до дана гласања не може проћи мање од 30 уместо 45 дана, ни више од 60 дана.
Закон би требало да се донесе по хитном поступку, а за представника предлагача одређен је шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов.
Измене и допуне Закона о локалним изборима ушле су у суботу у скупштинску процедуру са 184 потписа народних посланика.
Предлог су подржали посланици владајуће коалиције, Зелено-леви фронт, Народни покрет Србије - Ново лице Србије, Еколошки устанак, самостални посланици Покрета слободних грађана, као и посланици СДА Санџака и Партија за демократско деловање Шаипа Камберија.
Измене и допуне Закона о локалним изборима се доносе као резултат разговора између власти и опозиције са циљем да се обједине локални и београдски избори 2. јуна.
22. апр 2024 • 21:57
Брнабић Миливојевићу: Молила сам вас, кумила и сада вам изричем опомену
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изрекла је вечерас опомену посланику Демократске странке Срђану Миливојевићу пошто га је претходно упозорила да не говори ван тачке дневног реда.
"Пустила сам вас да покушате сами себе да смирите, да се доведете у ред, молила вас, кумила вас и сада вам изричем опомену", рекла је Брнабић на седници парламента на којој посланици већ десет сати расправљају о изменама и допунама Закона о локалним изборима.
Миливојевић је говорио о убиству Славка Ћурувије, као и о "продаји Косова".
Гујон Лазовићу: Идеализујете Запад који не познајете
Посланик на листи "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Арно Гујон обратио се вечерас посланику Зелено-левог фронта Радомиру Лазовићу рекавши му да идеализује Запад који, како је рекао, не познаје.
"Ви идеализујете Запад који очигледно не познајете иако боравите у Бундестагу, у Немачкој, у Стразбуру, у Француској. Питали сте ме да ли се у мојој држави у којој сам се родио поштују закони, па ви би требало да знате тај одговор. Нису се поштовали закони 1999. године кад држава у којој сам се родио није поштовала Савет безбедности Уједињених нација и бомбардовала ову земљу", рекао је Гујон.
Гујон је приметио да Лазовић користи термин "НАТО интервенција", поручујући му да то није била интервенција него агресија.
Гласање о изменама и допунама Закона о локалним изборима вечерас или сутра
Посланици Скупштине Србије завршили су нешто пре 20 часова расправу у начелу о изменама и допунама Закона о локалним изборима.
У наставку седнице су започели претрес по амандманима.
После расправе о амандманима уследиће гласање, али још увек није извесно да ли ће се посланици изјаснити вечерас или сутра.
Брнабић закључила претрес и отворила расправу о амандманима
Председница Скупштине Ана Брнабић је закључила претрес и отворила расправу о амандманима.
После расправе о амандманима уследиће гласање, али још увек није извесно да ли ће се посланици изјаснити вечерас или сутра.
Јованов: Применили смо 54 препоруке ОДИХР-а
Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов је рекао да нико ко држи до части не би тврдио да актуелна власт није применила ниједну препоруку ОДИХР-а, јер су, како је рекао, од 2019. до 2022. године примењене 54 препоруке.
Он је запитао опозицију зашто нису спровели ниједну препоруку ОДИХР-а док су они били на власти.
"Направили смо 54 корака у односу на оно што сте ви урадили када сте били на власти и тада је резултат био нула. Расположени смо да применимо и све остале препоруке ОДИХР и о томе ћемо разговарати и наредних дана, а једна од њих је да један бирач може да подржи све изборне листе", рекао је Јованов.
Он је навео да ће се разговарати и о комисији коју је опозиција тражила да врши контролу бирачког списка, као и о медијима јер, како је рекао, ''нису задовољни начином на који извештава РТС''.
Јованов наводи да "на РТС приказују потпуно искривљену реалност'', додајући да је то "можда зато што су уредници из бивше гарнитуре".
Марсенић: Присуство Хила у преговорима била велика грешка
Предраг Марсенић из коалиције НАДА оценио је да је закаснела добра воља власти.
"А зашто сада може, а није могло. Сада нема довољно времена за сређивање бирачких спискова. Због тога ми нећемо на овакве београдске изборе", објаснио је Марсенић
Он је позвао да се дође до заједничког решења и поновио да изборе у Београду неће прихватити ако до решења не дође.
"А била је страшна грешка што је позван амбасадор Хил да учествује у оним разговорима", поручио је Марсенић.
Цвејић: Србија центар остаје уз грађане који желе промену
Народни посланик Србија центра Слободан Цвејић изјавио је да ће Србија центар остати уз организације цивилног друштва са којима су потписали споразум.
"Немам ништа против оваквог законског решења, имам против рокова за изборе који су предложени. Понудили смо алтернативно решење, да се промене изборни услови и да изађемо на фер политичку утакмицу у септембру", рекао је оЦвејић.
Ракић: Србе који желе да се боре називате издајницима
Посланик Српске напредне странке Горан Ракић навео је да Срби са КиМ немају луксуз да причају као Парандиловић, који је рекао да је власт продала све Куртију, и да "они немају право да некоме причају да су издајници".
"Никад нисам био посланик Косовског парламента. Први посланик тамо био је покојни Оливер Ивановић, а прва посланица Рада Трајковић. Они вам нису издајници, а Србе који желе да се боре доле називате издајницима", рекао је Ракић.
Стефановић: Ни једна препорука ОДИХР-а није спроведена
Народни посланик Странке слободе и правде Борко Стефановић је рекао да се дошло у ову ситуацију након 17. децембра и "избора препуних нерегуларносити" што су, како тврди, "потврдиле бројне посматрачке мисије".
Он је изнео и тврдњу да је власт и после избора наставила да нелегално доводи бираче и да ниједна ОДИХР-ова препорука није спроведена.
Поручио је да нема могућности за слободне изборе и оптужио власт да наставља са, како је рекао, "прислилним групним гласањем, куповином гласова, уцењивањем бирача".
Брнабић поручила опозицији: Борба за датум избора није Церска битка
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић апеловала је на посланике опозиције да борбу за изборне услове не упоређују са борбом против окупатора, истакавши да тако вређају и посланике владајуће коалиције и грађане Србије који су гласали за њих.
"Нити сте ви ослободиоци, нити су ови људи окупатори. Борба за датум београдских избора није битка на Неретви, ни Сутјеска, ни Церска битка, ни бомбардовање Београда. Дакле, ништа јуначки ту нема", рекла је Брнабић на седници Скупштине Србије.
Додала је да је стални наратив опозиције да је њихова борба једнака борби ослободилаца против окупатора и замолила их да не постављају знак једнакости на те ствари.
"То је урушавање достојанства свих жртава и оних који су дали живот за слободу и суверенитет ове земље", поручиле је Брнабић.
Претходно је народни посланик Добрица Веселиновић скренуо пажњу посланицима да је данас Међународни дан сећања на жртве холокауста, геноцида и жртава фашизма у Другом светском рату.
"Има ли страшнијег показатеља од тога да борба никада не сме да стане. И када све говори да је све узалудно, да је непријатељ толико већи, да је јачи, да је сваки отпор бесмислен. Под овим околностима, широм света, мали људи су се борили.
Мали људи, обичан народ, се организовао и борио се. Неке битке су губили, али рат су добили", рекао је Веселиновић.
Он је, после тога, рекао да ће изаћи на изборе како би, како је рекао, ''наставили борбу за демократију, боље изборне услове, слободне медије и чисте бирачке спискове''.
Констатоване оставке неколико посланика: Међу њима оставка Вучевића и Селаковића
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић саопштила је да су констатоване оставке неколико посланика, међу којима су Милош Вучевић и Никола Селаковић.
Према њеним речима, констатоване су и оставке Марије Војиновић, Славице Шкрбић, Предрага Бандића и Настасје Баковић.
Брнабић је казала да ће њихова посланичка места бити попуњена у складу са процедуром.
Павловић из "Ми - глас из народа": Бићемо суздржани
Бранко Павловић из "Ми - глас из народа" саопштио је да је тачно да су СПН и НАДА током преговора са власти о изборним условима од почетка усмерили своје инсистирање на датум избора.
По речима Павловића, иако су формално били сагласни са садашњим изменама закона, ова посланичка група ће бити суздржана, јер скраћењем рока за локалне кампање, до избора 2. јуна, они које је воде стављају у неравноправан положај у односу на оне који воде кампању у Београду, где су избори расписани 3. априла.
Морамо да изађемо из матрице дубоких подела, рекао је Павловић.
Ђилас: Део опозиције погазио обећање
Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас рекао је да је део опозиције одлучио да погази обећање дато грађанима и прогласи неважећим потписе који су, како је рекао, ставили на заједнички документ о побољшању изборних услова.
Он је рекао и да је тај део опозиције прихватио да изађе на изборе "који то неће бити" без испуњења иједне битне препоруке ОДИХР-а, као и да ће се 2. јуна, како тврди, десити поново изборна крађа.
Ђилас је навео и да су посланици странке Србија центар, Новог ДС С-а, ПОКС-а и Странке слободе и правде данас предали предлог уставног закона који су написали њихови стручњаци и да само прихватање тог закона и померање свих избора на јесен, како каже, може да омогући да буду "колико толико регуларни избори".
Јовановић позвао грађане да не излазе на изборе
Шеф посланичке групе Нова Демократска странка Србије Милош Јовановић позвао је грађане да не излазе на изборе 2. јуна, које је назвао фарсом и рекао да националном делу опозиције не смета, нити је икада тражила да Александар Вучић не сме да буде носилац листе.
"Немамо никакав проблем са тим, нити је то опозиција тражила, нити је то било међу три захтева опозиције", рекао је Јовановић.
Како је рекао, опозиција је још 13. марта, свесна озбиљности ситуације, послала захтев да разговара са власти, али да су они заказали разговоре тек 1. априла, као и да су 17. априла јасно рекли да је касно за изборе 2. јуна и да је могуће само да се одложе за јесен.
Лидер Новог ДС С је такође подсетио да је власт у почетку обијала трећи захтев опозиције да се сви избори одрже у исто време, тврдећи да је противзаконит и да су тражили да локални избори морају да буду расписани најкасније до 18. априла, а да садашње решење скраћује предизборну кампању на 30 дана.
"Док скупите потписе, док се прогласе листе, одштампате изборни материјал остаће вам 10 дана за кампању", рекао је Јовановић.
Јованов: Избори нису покрадени
Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов је рекао да избори прошлог децембра нису покрадени, а да је најбољи доказ за то што су припадници опозиције у скупштинској сали.
"Они су толико часни, узели су мандате, плате, принадлежности. Није ваљда да би тако одговорни људи прихватали нешто што је крађа", поручио је Јованов на седници Скупштине Србије одговарајући шефу посланичке групе Зелено-леви фронт Радомиру Лазовићу.
Он је додао да му је посебно апсурдна прича о 40.000 људи из Републике Српске који су гласали у Београду.
"Како може 40.000 људи да дође у Београд, а да се то не примети. То је читав град као што је Кикинда, то је 800 аутобуса у Београду. Ми, када држимо митинг, 100 аутобуса изазове колапс, а камоли 800. Или је то 8.000 аутомобила са пет путника, то би био колапс", поручио је Јованов.
Он је на изјаву шефа посланичке групе Зелено-леви фронт Радомира Лазовића да опозиција неће без борбе препустити ниједну општину или град у Србији и који је упоредио ситуацију у којој се Србија налази са оном из 1914. или 1941. нагласио да је поређење са 1914. и 1941. крајње неумесно и да вређа осећања наших грађана.
Како је рекао, Србију су 1914. напали јер је одбила да се одрекне суверенитета и да странци воде истрагу, док је опозиција, како је рекао, тражила да странци воде истрагу у Србији о изборима.
Одговарајући Јелени Павловић из "Ми - Глас из народа др Бранимир Несторовић" да је мали рок за прикупљање потписа за београдске и локалне изборе, Јованов је рекао да је за београдске изборе потребно 5.000 потписа, а за општинске 300.
Ђилас: Избори одржани 17. децембра прошле године били су нерегуларни
Лидер и посланик Странке слободе и правде Драган Ђилас, почео је говор читањем препорука Наима Леа Беширија о изборима.
Како је истакао, избори одржани 17. децембра прошле године били су нерегуларни, као и да препоруке ОДИХР-а нису примењене.
Ђилас је своје време за говор у Скупштини искористио читајући превод извештаја мисије ОДИХР са "српског на српски језик", у циљу појашњења шта је тачно у извештају наведено.
Ђилас је подсетио на случај пребијања активиста ССП, и навео je да МУП и даље не реагује, већ да је његова странка саопштила ко су починиоци.
"Није процесуиран нико за куповину гласова. Није процесуиран нико ни у једном случају за давање лажних пребивалишта. Није процесуиран нико због чињенице да је у свом стану, згради, згради или шупи пријављено на стотине бирача који ту не живе", навео је.
Петковић: Нећу дозволити да о КиМ говоре квазипатриоте
Посланик Петар Петковић (СНС) је истакао да неће да дозволи да о КиМ говоре квазипатриоте и они који су у коалицији са онима који се залажу за независност КиМ.
"Нећу да допустим да нам о КиМ говоре они који се ни једним саопштењем никада нису удостојили да стану у одбрану и једног Србина или српског народа који сваког дана страда на КиМ", нагласио је.
Јовановић: Нема компромиса када се говори о слободи избора
Посланик Милош Јовановић из коалиције НАДА навео је да не зна зашто представници власти помињу нешто што није истина, с обзиром да је Брнабић позвала посланике и посланице да говоре истину.
"Смете ли да кажете да смо икада тражили да доскорашњи председник ваше странке, председник државе, за мене само формални, не може бити носилац листе. Нека буде, били су и раније, никакав проблем, нити смо икад такав захтев испоставили, нити је то опозиција у своја три захтева 1. априла рекла", рекао је Јовановић.
"Говорили сте овде о компромису. Нема компромиса када се говори о слободи избора. Нема компромиса када се брани демократија, као што нема компромиса када се бране национални интереси ове земље. Данас смо дошли у ситуацију да Александар Вучић и његов режим, а ви га овде представљате у Народној скупштини Републике Србије, представљају главну претњу, једину претњу, и демократији Србије, и слободним изборима, а Бога ми и одбрани националних интереса", навео је Јовановић.
Јованов цитирао Поноша током разговора о изборним условима
Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов цитирао је данас Здравка Поноша, чија је странка одлучила да не изађе на београдске и локалне изборе 2. јуна, рекавши да је председник странке "Србија центар" говорио о томе да је један од захтева опозиције био да се избори споје управо тог датума.
"Кад прихватите све захтеве онда кажу на изборе нећемо да изађемо", рекао је Јованов.
Он је оценио да се код опозиције дешава процес "престројавања".
Он је нагласио да је Понош 11. априла поновио да је предлог опозиције да се избори споје у јуну, а да после опозицији није било добро ни када је власт испунила њихове захтеве.
"Ми јесмо променили став, али у циљу постизања компромиса", рекао је Јованов.
Оценио је да је том делу опозиције пропао план јер се надала да власт неће да прихвати њихове захтеве.
"Нека сада они објашњавају што су променили став", рекао је Јованов.
Јованов о прикупљању потписа
Јованов је рекао да је могло да се чује да су грађани незадовољни, да је СНС најгора власт у историји, те се чини да када Брнабићева распише изборе да ће грађани да похрле у канцеларије опозиционих странака и да дају потписе.
"Мало је контрадикторно да причате да је ово никад гора власт и да не можете да скупите потписе, некако ми је то контрадикторно", истакао је Јованов.
Павловић: За 10 дана потписе може да прикупи само владајућа партија
Посланица Јелена Павловић из "Ми - снага народа" поручила је да ствар избора није ствар компромиса.
"Избори служе да се на изборном процесу чује изборна воља грађана. Измене које су предложене предвиђају скраћење рока од дана расписивања избора до дана када се избори одржавају. Одредбом члана 35 тачка 2 закона о локалним изборима предвиђено је од дана расписивања избора до дана гласања не може проћи мање од 45 ни више од 90 дана", објаснила је она.
"Предложеним изменама рок од 45 дана би се смањио на рок од 30 дана, уз ове измене нису предложене било какве друге измене којима би се или смањио број бирача којима је потребно да подрже изборне листе нити је дошло до било каквих предлога", додала је.
Конкретно, то значи, како је објаснила, одредбом члана 40 истог закона о локалним изборима предвиђено је да је свака листа дужна да 20 дана пре избора преда своју изборну листу.
"То јасно значи да је остаје рок од само 10 дана од расписивања избора да грађани могу да сакупе потписе и подрже изборну листу која ће њих представљати на изборима, овај рок од 10 дана може да испуни само владајућа партија", поручила је она.
Лазовић: Цео свет је видео крађу
Посланик Зелено-левог фронта, Радомир Лазовић поручио је да су избори покрадени.
"Ви сте ти који сте узурпирали институције и покрали изборе. Ми смо нормални и пристојни људи који покушавамо да нађемо излаз из ње. Београд не жели СНС. Све сте пробали да формирате власт и нисте успели. Цео свет је видео крађу", рекао је он.
"СНС је устукнуо јер сте се заиграли и превише покрали и устукнули сте пред нашим захтевима, а устукнуо је због грађана, међународних и домаћих посматрачких мисија", навео је Лазовић.
Он је најавио борбу против власти.
Понош: Лепљење фластера на гангренозну рану
Посланик Здравко Понош рекао је да су београдски избори покрадени и подсетио је да је део опозиције тражио да се понове, те да се у међувремену потрошило драгоцено време.
"Нисте били спремни на поправљање услова, добар део заслуга за опстанак СНС на власти се базира на нефер условима и крађи избора", оценио је Понош.
"Ово што радимо данас је лепљење фластера на гангренозну рану, тај процес ће наставити да тиња док не ухвати целу Србију и на путу смо да се то деси. Ово што данас радимо - у ствари спречавамо излечење, варамо Србију, у овом случају пацијенте", сматра он.
Запитао се шта треба урадити и оценио да би ту рану требало да добро очисте, радикално.
"Они који су учествовали у изборној крађи треба да буду санкционисани. Од обећања и радних група нам неће бити боље", оценио је.
Несторовић гласа против промене закона којима се спајају београдски и локални избори
Бранимир Несторовић, из посланичке групе "Ми - снага народа", саопштио је да ова група неће гласати за промене закона којим се омогућава спајање београдских и локалних избора у 88 јединица за 2. јун, подсетивши да они нису учествовали ни у преговорима код Ане Брнабић, председнице Народне скупштине о томе.
Став покрета "Ми - снага народа" је да је предлог о изменама закона нелегитиман и недемократски, но, упркос томе, посланици ове групе најавили су да ће изаћи и на београдске и на друге локалне изборе 2. јуна.
Александар Павић је подсетио да су на првом колегијуму (преговорима код Ане Брнабић у форми скупштинског колегијума са парламентарним странкама) су учествовали и рекли да даље неће, јер је цео процес показатељ умешаности страних актера у унутрашње послове Србије, преноси "Данас".
"Још једном је понижена Скупштина, странци овде не треба да долазе и ми њима не треба да полажемо рачуне", рекао је Павић и додао да због мешања у изборни процес, амерички амбасадор Кристофер Хил треба да буде проглашен за персону нон грата.
Са правног аспекта адвокат Бранко Лукић је оценио да се у изменама Закона који су на дневном реду не ради о уређивању изборних услова већ на скраћењу рокова и да се на тај начин положај опозиције отежава положај.
Ова посланичка група је, како је речено, послала дописе на стотине адреса поводом Резолуције о Сребреници, и рекли су да ће их објавити на својим интернет платформама.
На конференцији је говорио и Бранислав Антонијевић, који ће бити кандидат за градоначелника Београда.
Брнабићева о Хилу на састанку
Председница Народне скупштине Ана Брнабић поручила је да ће бити толерантна и флексибилна, додајући да то иде у прилог култури дијалога.
Брнабићева је истакла да се нада да ће Јовановић ценити то што је дозволила да прича о свему осим о тачки дневног реда.
"Тако да ево да наметнемо сада ту културу дијалога, коју не желим да вам забраним, ја волим да грађани чују увек шта ви имате да кажете. Ја бих вам продужила време, што дуже да можете причати, слободно причајте, ја мислим да то иде у прилог пристојне Србије", рекла је Брнабић.
Брнабићева је рекла да је амерички амбасадор Кристофер Хил био на састанку власти и опозиције у циљу транспарентности.
"И да вам олакшам. Знам да после свих тих састанака трчите у те амбасаде. Па рекох да буде ефикасније", нагласила je Брнабић.
Она је подсетила да је био и амбасадор ЕУ Емануел Жиофре.
"Што се тиче тзв. Косова у Савету Европе, другима се обратите, они су потписали, ови ваши дојучерашњи коалициони партнери, да Косово буде не само у Савету Европе, него да што пре буде чланица Европске уније", поручила је Брнабићева опозицији.
Она је додала да ће се трудити да не одговара више са места председавајуће, али је подсетила и да су јој опозициони посланици поставили питања на која је желела да одговори.
Миливојевић: Србија се налази у највећој политичкој кризи у 21. веку
Народни посланик Срђан Миливојевић оценио је да се Србија налази у највећој политичкој кризи у 21. веку".
Како је навео, објашњавали су да се политичка криза превазилази дијалогом, аргументима, чињеницама, договором свих учесника у политичком животу, а не ћутањем Уставног суда и свих узурпираних институција.
"На наш језик аргумента и чињеница одговарали сте језиком нагомилане бахатости и примитивизма, најприземнијим увредама, на наше доказе о изборној крађи одговарали сте и смејањем, на нашу добру вољу и пружену руку одговарали сте језиком циничних опаски. Кад нисте хтели договор да постигнете милом, сад хоћете силом", рекао је Миливојевић из Демократске странке.
Коначно, наводи, недавни извештај посматрачке мисије ОЕБС каже да се напредни Титаник насукао на своју санту леда 17. децембра.
Посланици дела опозиције и о темама ван дневног реда
Посланици Александар Јовановић Ћута (Еколошли устанак) и Срђан Миливојевић (Демократска странка) говорили су и о темама ван дневног реда, о литијуму и "куповини гласова".
Јовановић је рекао да ће његова странка изаћи на изборе иако, како је рекао, зна са чиме ће се сусрести на тим изборима.
Он је подсетио да су и промене 1996. кренуле са локала додавши да Ниш и Нови Сад немају ту привилегију да, као Београд, излазе трећи пут за две године на изборе.
Он је оптужио актуелну власт да је омогућила тзв. Косову да уђе у Савет Европе, питао је председницу Скупштине зашто је позвала америчког амбасадора Кристофера Хила на Колегијум о изборним условима, а питао је и зашто се зграда Генералштаба даје инвеститорима без тендера.
Одговорио је народни посланик Српске напредне странке Владимир Орлић који је рекао да је Јовановићев говор био "папазјанија", преноси РТС.
Отворен начелни претрес, Миленко Јованов образлаже измене закона
Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов је представник предлагача закона о локалним изборима.
Предложене измене предвиђају да се одлука о расписивању избора доноси најраније 150 дана, уместо 120 дана, а најкасније 45 дана од дана пре истека мандата одборника, а да од дана расписивања локалних избора до дана гласања не може проћи мање од 30 уместо 45 дана, ни више од 60 дана.
Он је навео да се додаје нови члан којим се регулише координираност провођења избора за одборнике Скупштине града и одборнике Скупштине градских општина.
"Често је уносило конфузију и неразумевање како и да ли постоје у градовима које имају градске општине, као што су Београд, Ниш, Пожаревац, дакле, да ли на бирачком месту имамо два бирачка одбора за изборе које су градски и општински, или један бирачки одбор и тако даље. Сада се то регулише законом и трећи члан регулише питање ступања на снагу овог закона. Каже се да ће ступити на снагу наредног дана од објављивања у Службеном гласнику Републике Србије", рекао је Јованов.
Јованов је рекао да се измене закона доносе као последица разговора који су вођени у претходним недељама између представника посланичких група у Народној Скупштини Републике Србије заједно са представницима из невладиног сектора.
"Захтев је био да избори буду одржани у исто време. Читаћемо касније и стенограме ко је шта тражио. Тражено је да то буде 2. јуна. Ово није наш предлог, формално јесте наш, али фактички ово је предлог који је предложен од стране опозиционих странака", рекао је Јованов.
Јованов је истакао да је ово требало да буде компромис који ће на неки начин затворити то питање када ће бити избора и захтевано је да буду, како је поновио, у истом дану - да буду 2. јуна.
"Овим изменама и допунама омогућићемо гласање 2. јуна у Граду Београду и свим оним локалним самоуправама које у децембру нису имале изборе", закључио је Јованов.