У празничној недељи, готово је извесно, посланици Скупштине Србије ће радити и бирати нову владу.
Иако је парламентарцима раније наговештено да би изборна седница могла почети сутра, сада је у игри и нови термин, а то је да се заседа 1. и 2. маја. Овај распоред могао би да се тумачи и симболично - да премијер и министри, чији ће мандат бити заснован на развоју Србије и програму "Скок у будућност", започну стаж у Немањиној 11 баш у данима када се обележава Празник рада.
У новом кабинету који ће водити председник Српске напредне странке и тренутни мандатар Милош Вучевић неће бити промене броја ресора и министара, што значи да ће се на седници полемисати само о кадровским решењима. Зато ће пленум трајати краће него када се мењају закони о Влади и министарствима, који увек подразумевају и полемику у начелу и по амандманима.
Када су у питању имена, извесно је да ће уз премијера Вучевића, остати министар финансија Синиша Мали, а да би функцију у име СПС требало да има и председник ове странке Ивица Дачић. Очекују се и нова лица, а једно од њих би могла да буде и Милица Ђурђевић Стаменковски из Заветника. Сва кадровска решења ће најпре потврдити страначки органи.
Расправа у Скупштини почеће изношењем експозеа мандатара Вучевића, а онда ће уследити полемика о људима које он буде предложио. По избору, министри и премијер полажу заклетву и њихов мандат почиње. Власт је у неколико наврата најављивала да ће ова влада трајати четири године, односно цео мандат, јер је пред Србијом много посла.
А ко не буде у Скупштини радиће на терену, јер су странке у кампањи за локалне изборе заказане за 2. јун.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић најавила је неколико пута да ће нова влада бити изабрана у року, а последњи истиче 6. маја. На парламентарним изборима 17. децембра прошле године, тим око напредњака је остварио победу.
Брнабић је истакла и да ће кампања бити тешка, да за њу немају много времена, јер су пред државом озбиљна питања од националног интереса. Навела је да опозиција није разбијена, да бојкота и нема, него свако излази на оне изборе на које хоће.
Део опозиције - ССП, Заједно, Срце и коалиција НАДА - засад остају при одлуци да неће ићи на изборе у Београду, док су одборима у градовима и општинама широм Србије дали одрешене руке да одлуче да ли ће у трку за гласове.