Вучевић саопштио састав нове владе: Повратак Александра Вулина, амбасадор у САД нови шеф дипломатије

Сутра почиње расправа у Скупштини Србије о избору нове владе. Маја Гојковић биће мандатар за састављање покрајинске владе

Председник СНС Милош Вучевић рекао је после седнице Председништва СНС, да ће од председнице Скупштине Србије Ане Брнабић затражити да за сутра закаже седницу на којој ће представити састав и план рада нове владе Републике Србије.

Састав нове владе:

Мандатар за састав покрајинске владе биће Маја Гојковић.

Вучевић је додао да је међу предлозима осам нових имена, а да су чак 10 чланова нове владе жене.

"У суштини имамо једну трећину министара које нису били у саставу кабинета Брнабић. Што се тиче нестраначких личности, предложили смо четири личности које нису припадници или чланови једне политичке странке", рекао је Вучевић.

Он је додао да је од 31 министра, нових осам, и три особе које су после извесног времена опет у Влади. Влада мора бити јединствено извршно тело, водили смо рачуна и о територијалној заступљености. Верујем да ће овај кабинет бити достојан изазова. Чека нас два дана динамичне расправе у парламенту, додао је.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић изјавио је синоћ да очекује да ће будућа Влада Србије бити формирана за два дана и да ће је чинити око 33 до 35 одсто потпуно нових људи.

Избори и гласање

Мандатар за састав нове владе рекао је после седнице Председништва СНС да за предстојеће локалне изборе неће бити могуће гласање по месту боравишта, као што је то било могуће за републичке изборе.

"Ја мислим да то није могуће, ако смем да се надовежем. То је било могуће само за републичке изборе, када је неко спречен да гласа на свом месту, пошто је Србија јединствена бирачка јединица, јединствена бирачка територија", изјавио је Вучевић одговарајући на питање новинара да ли је истина да ће бити могуће гласање и по месту боравишта, а не само пребивалишта.

Он је објаснио да је то дефинисано од стране РИК-а, да би се људи, пре свега студенти и људи који нису у свом месту где иначе живе, могли да гласају на парламентарним изборима.

"А све једно је да ли гласате у Суботици или Врању за републичке изборе, пошто је једна изборна јединица. И исто вам је глас у Сомбору, или Бољевцу, или у Пријепољу, Новом Пазару, или у Кикинди, или у Крагујевцу", рекао је он.

Подвукао је да је ово била могућност искључиво за републичке изборе.

"Чак смо имали ситуацију да онда не могу да гласају за покрајинске изборе. Јер је то само била могућност за републичке изборе. Ево, неко се пријавио ко иначе у Суботици гласа, да гласа у Панчеву. Могао је да гласа за републичку листу, а није могао да гласа за покрајинску листу. Није могао да се врати у Суботицу па да гласа поново за покрајинску листу", рекао је Вучевић.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је да је сасвим јасно да је захтев опозиције био да се сви избори одрже 2. јуна заједно са београдским изборима и да се на крају изашло у сусрет тим захтевима.

"То је био захтев који су они дали мени на првом састанку, то је био 1. април, поновили су на другом састанку, то је био понедељак, а други састанак је била среда и онда су мењали захтев", рекла је Брнабићева после седнице Председништва СНС-а.

Она је додала да је опозиција током преговора стално мењала захтеве, али да је одржавање избора 2. јуна био стални захтев опозиције. "Гостовали су по различитим телевизијама, причали о томе зашто је важно да све буде 2. јуна и поред мог експлицитног питања, а зашто вам се жури, ако ви сами кажете да до тада нећемо моћи да применимо велик број ОДИР препорука, рекли су да је то зато што ће то спречити миграцију бирача", рекла је.

Брнабићева је истакла да мисли да је оно што је владајућа коалиција предложила било боље - да избори у Београду буду 2. јуна, а да сви остали локални избори буду у периоду када за то дође време, до краја 2024. године.

"И то сам говорила на састанку, да је био бољи предлог за опозицију. Нису желели о томе да причају, нису желели апсолутно да узму то у разматрање. Тако да смо ми изашли у сусрет и усвојили тај захтев да све буде 2. јуна да би успоставили неки дијалог, да би смањили тензије, да би показали и флексибилност и толерантност", рекла је Брнабићева.